MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skoczów ma już zgodę na rozbiórkę pomnika "Poległym za Polskość Śląska"

Witold Kożdoń
Witold Kożdoń
Pod Kaplicówką powraca dyskusja o przyszłości pomnika „Poległym za Polskość Śląska”. Ze względu na fatalny stan techniczny pięćdziesięcioletni monument prawdopodobnie zostanie rozebrany.

Czy za rok skoczowianie będą świętować Dzień Niepodległości w nowym miejscu? Niewykluczone, ponieważ znany wszystkim mieszkańcom pomnik „Poległym za Polskość Śląska” od dawna znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Monument stojący od 1961 r. na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza, Targowej i Górny Bór w praktyce nadaje się dziś do rozbiórki.

W 2008 r. gmina Skoczów zleciła wykonanie ekspertyzy obiektu. Dokument nie pozostawił złudzeń: „wszystkie partie pomnika są w zaawansowanej fazie rozpadu. W „klinie” biegnie pionowe pęknięcie, będące zapewne skutkiem korozji stalowej armatury. Lastrykowe okładziny pokryte są nawarstwieniami, odsypują się od betonowego podłoża. Cement został rozsadzony w wielu miejscach, a zacieki i wybielenia świadczą o rozłożeniu się zapraw i spoiw cementowych” - napisali autorzy opracowania, sugerując przy tym rozbiórkę budowli i odtworzenie jej z wykorzystaniem współczesnych technologii. Mimo to radni poprzedniej kadencji nie zdecydowali się na taki krok. Być może dlatego, że koszt prac oszacowano na - bagatela - 700 tys. zł.

- Dla miasta to olbrzymie pieniądze. Teraz jednak pojawiła się szansa, by rozwiązać kilka spraw na raz - mówi Dariusz Heczko, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych Urzędu Miejskiego w Skoczowie.

Gmina ma już zgodę konserwatora zabytków na rozbiórkę monumentu. A trzeba przypomnieć, że stoi on w miejscu zburzonego przez Niemców w 1939 r. pomnika „Naszym bohaterom”, poświęconego żołnierzom poległym w wojnie polsko-czeskiej w styczniu 1919 r. - Mamy więc okazję przywrócić skoczowskiemu pomnikowi jego dawny, historyczny wygląd. Idea ta została zaakceptowana przez przedstawicieli Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - mówi Heczko i przekonuje, że to umożliwiłoby miastu przebudowę skrzyżowania ul. Mickiewicza, Targowej i Górny Bór, na którym w przyszłości ma powstać rondo.

- W najbliższym czasie zamierzamy przedstawić radnym pełną informację na ten temat i będziemy musieli podjąć jakieś decyzje - stwierdza burmistrz Janina Żagan.

Przyznaje też, że miastu mocno zależy na remoncie ul. Górny Bór. - Jeżeli zaś zdecydowalibyśmy się na rozbiórkę pomnika, myślę, że budowa ronda ma szansę znaleźć się w budżecie powiatu cieszyńskiego. Będziemy się również starali o fundusze na odtworzenie historycznego wyglądu naszego pomnika. Mam już nawet wstępne przyrzeczenia, że pieniądze na ten cel się znajdą, ale nie zamierzamy się spieszyć. Do „tematu” trzeba podejść spokojnie, dlatego sądzę, że ostateczne decyzje zapadną w najbliższych miesiącach - zapowiada Żagan.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skoczów ma już zgodę na rozbiórkę pomnika "Poległym za Polskość Śląska" - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto