Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeby nigdy nie zapomnieć. Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej

JVL
JVL
W Książnicy Cieszyńskiej odbyło się otwarcie wystawy poświęconej niemieckim zbrodniom dokonanym na Śląsku Cieszyńskim. Na wernisaż ekspozycji przyjechali m. in.: przedstawiciele powiatu, województwa i posłowie.

Książnica Cieszyńska to jedno z tych miejsc, o których się często słyszy. Co chwilę otwierane są tu nowe wystawy lub wygłaszane prelekcje. Tym razem pracownicy książnicy obrali sobie bardzo ciężki temat. Najnowsza ekspozycja Wojciecha Święsa i Rafała Cholewy poświęcona została bowiem zbrodniom niemieckim na Śląsku Cieszyńskim.

Na nowo odsłoniętej wystawie pojawiło się wielu gości, m. in. poseł Stanisław Pięta, wicewojewoda śląski Piotr Spyra, starosta Janusz Król i radny powiatu Krzysztof Neścior.

Na wstępie dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong zwrócił uwagę, dlaczego wystawa poświęcona zbrodniom niemieckim jest taka ważna. Szelong zauważył, że zdarzają się bardzo często pomyłki, pewnego rodzaju niedomówienia.
Najlepszym przykładem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej w tym roku na cmentarzu żydowskim. Wiele osób powielało informację, że tablica ta poświęcona jest tylko żydowskim ofiarom, a jest ona tablicą upamiętniającą również Polaków.
Świadczy to o niskim poziomie wiedzy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

- Przedstawienie zbrodni nie było proste - zauważył Święs. Większość niemieckich poczynań została dobrze udokumentowana jedynie na Zaolziu. W przypadku polskiej strony Śląska Cieszyńskiego zdobycie materiałów było zdecydowanie trudniejsze.

- W okresie PRL pamiętano o zbrodniach dokonanych przez Niemców, zaś zapomniano o radzieckich. We współczesnej Polsce wydaje się jakby nie chciano pamiętać o zbrodni żadnej ze stron - zaznaczył poseł Pięta w trakcie swojego przemówienia.
Nim przybyli goście mogli udać się na oglądanie wystawy głos zabrał także wicewojewoda Spyra. Szczególnie mocno zaakcentował, że w ciągu 25 lat wolności w Polsce nie powstała polityka historyczna.

- Niektórym wydaje się, że jak zapomną o cierpieniach przodków to będą bardziej nowocześni, otwarci i będą szybciej i łatwiej rozmawiać z sąsiadami - powiedział Spyra.

Wicewojewoda zaznaczył również, że ma nadzieje, iż w Polsce prowadzona będzie kiedyś prawdziwa polityka historyczna, której Polacy akurat wstydzić się nie muszą.

Warto wybrać się na wystawę pod tytułem "By nigdy nie zapomnieć. Niemieckie zbrodnie na Śląsku Cieszyńskim (1939-1945)" będzie ją można zwiedzać w Książnicy Cieszyńskiej aż do końca lipca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto