Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z inicjatywy Zamku Cieszyn młodzi śląscy projektanci stworzyli nietypową mapę miasta

WIK
Beata Mońka
Cieszyn nie jest miastem przyjaznym ludziom niepełnosprawnym. Brukowane ulice, wysokie krawężniki, schody, czy stare chodniki utrudniają codzienne poruszanie się po mieście. By temu zaradzić, młodzi śląscy projektanci stworzyli specjalną mapę dostępności miasta.

- Ostrzega ona o barierach architektonicznych, prezentuje miejsca, gdzie osoby na wózkach inwalidzkich muszą szczególnie uważać, ale pokazuje też na przykład zróżnicowanie nawierzchni cieszyńskich ulic - mówi Agnieszka Woszczyńska z Zamku Cieszyn.

Pomysł publikacji zrodził się podczas zorganizowanej przez Zamek Cieszyn Letniej Szkoły Designu. Tematem przewodnim pięciodniowych warsztatów było właśnie projektowanie map. W efekcie powstały mapy czasoprzestrzenna, komunikacji miejskiej, czy mapa z informacjami dla właścicieli psów. - Jedna z grup skupiła się natomiast na stworzeniu mapy dla osób niepełnosprawnych. Wszystko dlatego, że dostrzegli stojące przed nami wyzwanie - stwierdza Woszczyńska.

Również Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn nie ma wątpliwości, że dyskusja na ten temat jest potrzebna. Problemy z poruszaniem się po Cieszynie mają bowiem nie tylko niepełnosprawni, ale także ludzie starsi, a nawet matki jadące z wózkami. - Dlatego praca młodych śląskich projektantów to dopiero pierwszy krok. Teraz chcemy doprowadzić do wydania mapy. Liczymy, że w przyszłym roku projekt zostanie wdrożony w życie - mówi Gołębiowska.

Mapa ukaże się, jeśli w budżecie miasta znajdą się odpowiednie fundusze. - Problem nie są jednak koszty, a raczej chęci i dobra woli - przekonuje cieszyński radny Czesław Banot, który od lat walczy z obojętnością na problemy ludzi niepełnosprawnych. - Zabiegam o te sprawy, bo czuję problem, w końcu on mnie również dotyczy - stwierdza.

Przyznaje też, że dzieło młodych projektantów od razu go ujęło. - Pomysł jest fajny, a przy tym szalenie prosty. Cieszyn został oznaczony na tej mapie kolorystyczne. Jeśli jakieś miejsce jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych, zaznaczono go w czerwonej tonacji. Im mocniejsza czerwień, tym miejsce jest bardziej niedostępne. A im więcej zieleni, tym łatwiej mają niepełnosprawni - tłumaczy.

Zdaniem Banota wydanie mapy to jednak dopiero pierwszy krok. Na zmianę czeka bowiem nad Olzą znacznie więcej rzeczy. - Gdy upominam się o likwidację barier architektonicznych, często słyszę, że nie ma takiego obowiązku. W efekcie nawet nowe cieszyńskie place i ulice pełne są pułapek dla osób niepełnosprawnych - stwierdza. - A wystarczy wybrać się do Czeskiego Cieszyna, by znaleźć się w zupełnie innym świecie. Tam nawet nawierzchnia chodników została wykonana z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących - dodaje.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto