18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie uwarzyli Rauchbocka

Łukasz Klimaniec
Andrzej Miler osobiście nadzorował chmielenie Rauchbocka
Andrzej Miler osobiście nadzorował chmielenie Rauchbocka materiały prasowe grupy żywiec
Kilkadziesiąt schodów, jakie trzeba pokonać, by wejść do położonego na Wzgórzu Zamkowym cieszyńskiego browaru, jego stare mury i bliskie sąsiedztwo habsburskiego zamku oraz romańskiej rotundy św. Mikołaja z XI wieku tworzą niezwykły klimat. Może właśnie dlatego w Cieszynie co roku warzone jest najlepsze piwo według domowej receptury?

Dziś do prawie stu tysięcy butelek zostanie rozlany Bracki Rauchbock, którego przepis wymyślił Andrzej Miler ze Szczecina, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu piw domowych w Żywcu. Na półki sklepowe piwo o smaku wędzonej śliwki trafi 6 grudnia. Na Mikołaja.

- Uwarzenie tego piwa było dla nas niemałym wyzwaniem - przyznaje Janusz Konieczny, dyrektor Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Tłumaczy, że jeśli piwo zrobione jest z jednego słodu, to Rauchbock Andrzeja Milera składa się z siedmiu słodów. Taka składanka powoduje zamieszanie technolo- giczne w browarze który od 160 lat nie zmienił metod produkcyjnych, a proces warzenia w żaden sposób nie jest przyspieszany. Wszystko zgodnie z zasadą, że natury nie wolno popędzać.

W cieszyńskim browarze Grand Champion, czyli piwo według najlepszej domowej receptury wyłonionej na konkursie w Żywcu, warzone jest od 2009 roku. Pierwszy był Jan Krysiak z Chorzowa, którego koźlak dubeltowy triumfował na żywieckich Birofiliach. W Cieszynie chorzowianin uwarzył swoje piwo ponownie, tylko w skali 1440 razy większej.

- Przecierałem wtedy szlak. Dziś laureaci mają już wyrobioną ścieżkę - przyznaje Krysiak, który jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Stowarzyszenie skupia dziś około 250 osób. - Staramy się angażować piwowarów domowych do szukania własnych inwencji i pomysłów na piwo - przyznaje.

Chcąc samemu zacząć warzyć, wystarczy poczytać na ten temat w internecie. Albo wybrać się do sklepu piwowarskiego, gdzie można nawet kupić gotowe zestawy z produktami potrzebnymi do uwarzenia piwa i postępując zgodnie z instrukcją samemu w domu zrobić napój.

Doświadczeni piwowarzy domowi, tacy jak Krysiak, idą dalej. Eksperymentują szukając nowych pomysłów na piwo.
- Można tworzyć własne kompozycje i dopasować piwo do własnych upodobań - przyznaje Krysiak.

Ale domowa produkcja w porównaniu do tej na skalę przemysłową to zabawa. Wyzwaniem jest już zrobienie w warunkach przemysłowych takiego samego piwa, jakie powstało w czyjejś kuchni. Nawet z pomocą autora receptury to niełatwe.

- Piwowar domowy podaje nam w miarę precyzyjny skład. Ale różnice mogą wyjść. Niech to będzie 10 deko na jednym składniku. W browarze pomnożymy to przez półtora tysiąca. I może wyjść zupełnie inny wraz tego piwa - przyznaje Konieczny.
Inna sprawa to drożdże. Browary zwykle bazują na jednolitym szczepie drożdży. W przypadku domowych receptur wykorzystywane bywają egzoty- czne drożdże.

- Sprowadzenie takich do produkcji przemysłowej z zagranicy przy polskich przepisach momentami przypomina wyprawę na Marsa. To wyzwanie - mówi bez ogródek Konieczny.

Wszystkiego pilnuje jednak sztab ludzi. W Cieszynie nad dostosowaniem receptury piwa domowego na potrzeby browaru oraz przebiegiem poszczególnych etapów produkcji czuwają Dominik Szczodry, główny piwowar oraz Konieczny.

Grand Champion 2012 leżakował przez długie tygodnie w zbiornikach na zboczu Wzgórza Zamkowego w Cieszynie. Jak podkreśla Andrzej Miler, autor Brackiego Rauchbocka, piwo powinno być treściwe i idealne na zimę. A aromaty wędzonej śliwki znajdą uznanie amatorów piwa.

Jan Krysiak: - W Polsce sprzedaje się 90 procent jasnego la-gera. A klient szuka innych smaków. Tak jak z kiełbasą, czy wędlinami, tak i w przypadku piwa jest coraz więcej smakoszy.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto