Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Browar Zamkowy Cieszyn uratowany! Kupi go Felix Investments, spółka rodziny Leda

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Browar Zamkowy w Cieszynie działa nieprzerwanie od 174 lat.
Browar Zamkowy w Cieszynie działa nieprzerwanie od 174 lat. Łukasz Klimaniec
Grupa Żywiec podpisała list intencyjny dotyczący zamiaru sprzedaży 100 procent akcji Browaru Zamkowego w Cieszynie na rzecz Felix Investments Sp. z o.o., firmy rodziny Leda działającej m.in. na Śląsku Cieszyńskim.

Browar Zamkowy w Cieszynie zostanie sprzedany

Zabytkowy Browar Zamkowy Cieszyn zostanie sprzedany spółce Felix Investments sp. z o.o. reprezentującej rodzinę Leda.

- Grupa Żywiec podpisała list intencyjny dotyczący zamiaru sprzedaży na rzecz Felix Investments Sp. z o.o., firmy reprezentującej rodzinę Państwa Leda, 100 procent udziałów w spółce Browar Zamkowy Cieszyn - poinformowała w poniedziałek 30 listopada Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupa Żywiec S.A.

To ucina wcześniejsze spekulacje o potencjalnym przejęciu zabytkowego browaru m.in. przez Marka Jakubiaka czy Janusza Palikota. Jednocześnie zamyka sprawę niepewnej przyszłości Browaru Zamkowego w Cieszynie, którego Grupa Żywiec zamierzała zamknąć do końca pierwszego kwartału 2021 r., o ile nie znajdzie na niego nabywcy

Rozmowy Grupy Żywiec z potencjalnymi kontrahentami miały trwać do końca października, by - jak zapowiadali przedstawiciele Grupy Żywiec - w listopadzie można było wyłonić finałowych partnerów do rozmów. Czas pokazał, że nowym właścicielem browaru w Cieszynie będzie firma związana ze Śląskiem Cieszyńskim.

Felix Investments sp. z o.o. jest bowiem jedną ze spółek wchodzących w skład firm rodzinnych Państwa Leda, grupy lokalnych przedsiębiorców, działających intensywnie m.in. na Śląsku Cieszyńskim. W Ustroniu rodzina Leda prowadzi trzy restauracje, w chwili obecnej zamierza otworzyć dwie restauracje w Wiśle i trzy w Katowicach. Rodzina Leda na Dolnym Śląsku od prawie 20 lat przywraca do życia zabytkowy pałac z XVIII wieku w Jedlinie-Zdrój, w którym dziś znajduje się mi.in. muzeum, hotel, hostel, a od 2014 roku także browar. Piwo warzone w Browarze Jedlinka jest regularnie wyróżniane nagrodami oraz doceniane przez konsumentów.

Jak podkreśla Grupa Żywiec w wydanym komunikacie, Browar Zamkowy w Cieszynie będzie ważnym elementem w profilu działalności rodziny Leda, który koncentruje się na gastronomii, hotelarstwie oraz piwowarstwie, czerpiąc głównie z tradycji i naturalnych metod produkcji.

- Bardzo nam zależało na tym, aby Browar Zamkowy Cieszyn zyskał inwestora, który będzie chciał zachować nie tylko dotychczasową działalność browaru i jego pracowników, ale także jego wyjątkowy charakter. Cieszę się, że nabywcą browaru będzie firma rodzinna, która działa na terenie Śląska Cieszyńskiego. To partner który podziela nasz szacunek do tradycji, a dotychczasowymi projektami udowadnia, że potrafi rozwijać takie historyczne miejsca, nadając im nowe przeznaczenie – powiedział Francois-Xavier Mahot, prezes Grupy Żywiec S.A.

Utrzymać dziedzictwo Browaru Cieszyn

Adam Leda, prezes zarządu Felix Investments sp. z o.o. nie ukrywa satysfakcji, że Grupa Żywiec zdecydowała się powierzyć właśnie jego przedsiębiorstwu dalszy rozwój Browaru Zamkowego Cieszyn.

- To prawdziwa lokalna duma, jak również perła nie tylko browarnictwa, ale i turystyki. Jesteśmy prawdziwymi pasjonatami takich unikalnych miejsc i naszą ambicją jest, żeby nie tylko utrzymać dotychczasowe ponad 170-letnie dziedzictwo browaru ale, żeby je rozwinąć - powiedział Adam Leda.

Rozstrzygnięcie rozmów na temat przyszłości Browaru Zamkowego w Cieszynie skomentowała Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. - Bardzo się cieszę, że znalazł się inwestor mający ambicję kontynuowania tradycji piwowarskich Browaru Zamkowego, a jednocześnie związany jest z branżą gastronomiczną w naszym regionie. Mam nadzieję na owocną współpracę także z miastem Cieszyn i naszymi instytucjami kultury - przyznała Staszkiewicz.

Browar Zamkowy Cieszyn warzy piwo nieprzerwanie od 1846 roku. Założony niegdyś przez rodzinę Habsburgów na wzgórzu zamkowym pod cieszyńską rezydencją, dziś łączy tradycyjne rzemiosło ze współczesnymi interpretacjami stylów piwnych. Do dziś pracują tam historyczne urządzenia, a browar warzy piwa wedle własnych receptur w kilkunastu różnych stylach oraz najlepsze piwa z konkursów piw domowych w ramach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych. Browar był wielokrotnie nagradzany w licznych konkursach piw rzemieślniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto