18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Polski w Cieszynie: Arcybiskup Józef Kowalczyk z okazji 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

KAK
Prymas Polski w Cieszynie był pierwszy raz, otworzył ogólnopolskie obchody 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem.
Prymas Polski w Cieszynie był pierwszy raz, otworzył ogólnopolskie obchody 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. ks. T.Gerlach CSMA
Prymas Polski w Cieszynie. Abp Józef Kowalczyk przewodniczył w mszy św. inaugurującej obchody 330. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Wiedniem i przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego przez miasto nad Olzą. Była to okazja do refleksji na temat obecnej sytuacji chrześcijan w Europie.

12 września w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie Krasnej eucharystię wspólnie z Prymasem Polski celebrował bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Anweiler, a także przedstawiciele wojska. Uroczystość obok wiktorii wiedeńskiej upamiętniała także rocznicę przemarszu wojsk króla polskiego Jana III Sobieskiego przez miasto nad Olzą.

Prymas Polski w Cieszynie, w homilii nakreślił kontekst kulturowy i cywilizacyjnym, w którym doszło do starcia wojsk Jana III Sobieskiego z armią Imperium Osmańskiego. Jak przypomniał, najazd Porty Otomańskiej był wymierzony w chrześcijaństwo, co dzisiaj niektórzy historycy próbują podważyć. - Król Sobieski doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że po zdobyciu stolicy cesarstwa Habsburgów Turcy skierują się ku granicom Polski. Przed wymarszem wysłał list do papieża Innocentego XI, w którym pisał: gdy chodzi o dobro Kościoła i chrześcijaństwa, przelewam krew wraz z całym mym królestwem do ostatniej kropli. Królestwo bowiem moje i ja to dwa przedmurza chrześcijaństwa. To, Siostry i Bracia, bardzo wyraźne i znaczące słowa, które dzisiaj powinniśmy przywoływać wspominając tamtą epokę i ludzi, którzy wtedy żyli – mówił Prymas.

Prymas Polski w Cieszynie odniósł się także do aktualnej sytuacji w wielowyznaniowej i coraz bardziej laickiej Europie. - Gdy dziś patrzymy na naszą Ojczyznę, na język, którym do siebie mówimy, na prawa, które są ustanawiane, i za którymi się opowiadamy, na nierówności społeczne, na dyskryminację tych najsłabszych i bezbronnych… Czy rzeczywiście jesteśmy odpowiedzią na miłość Boga? Czy jesteśmy świadkami Jego miłości w Europie i w świecie? Czy możemy być dumni, jak wówczas pod Wiedniem, gdy tak jednoznacznie przed całym światem opowiedzieliśmy się po stronie wartości chrześcijańskich i katolickich?” – pytał Prymas Polski w Cieszynie i apelował: - U chrześcijan nie ma w życiu żadnych dziedzin wyłącznie „świeckich”, gdyż wszystko jest włączone do swoistej liturgii życia. Nie wolno nam zatem pozwolić sobie wmawiać, że nie mamy prawa, że wiara to prywatna sprawa zamknięta w czterech ścianach naszych domów lub kościołów, choć i tutaj, zdaniem niektórych, nie powinniśmy mówić o naszych wartościach i prawach. Kościołowi nie wolno się wtrącać w sprawy społeczne, w sprawy naszej Ojczyzny. A my mówimy głośno – Kościół nie tylko ma się „wtrącać”, ale wyraźnym głosem i jasnym stanowiskiem nas wszystkich opowiadać się po stronie Boga! To, Siostry i Bracia, zadanie współczesnego chrześcijanina. Zawsze i wszędzie, bez wyjątku, opowiadać się po stronie Ewangelii. Wszystko inne to grzech zaniedbania” – mówił abp Kowalczyk, Prymas Polski w Cieszynie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto