Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki w Zabrzu. Szef Rady Ministrów przedstawił pięć miast w Śląskiem, które otrzymają wsparcie z funduszy norweskich

Oprac. MAKI/mat. pras.
Na liście 29 miast z całej Polski, które otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich znalazło się także pięć śląskich miast. Premier Morawiecki i wicepremier Buda ogłosili zwycięzców w Zabrzu.
Na liście 29 miast z całej Polski, które otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich znalazło się także pięć śląskich miast. Premier Morawiecki i wicepremier Buda ogłosili zwycięzców w Zabrzu. Fot Arkadiusz Gola
Premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w Zabrzu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z Programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Funduszy Norweskich. Znalazło się na niej 29 średnich i małych miast z całej Polski, pięć z nich - z naszego regionu.

Pięć miast w woj. śląskim otrzyma wsparcie z funduszy norweskich

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z Programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Funduszy Norweskich. Na liście znalazło się na 29 średnich i małych miast z całej Polski.

Z województwa śląskiego wsparcie otrzyma 5 miast: są to Żywiec, Rydułtowy, Cieszyn, Zabrze, Zawiercie. Wyniki w Zabrzu przedstawili premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Zobacz zdjęcia

- Fundusze Europejskie, Fundusze Norweskie, jak również środki krajowe, o których nie możemy zapominać, to zestaw środków, które mają wspierać zrównoważony rozwój we wszystkich miastach i tworzyć nowe perspektywy rozwoju. Rozwój Polski lokalnej, wydobycie z niej piękna i potencjału rozwojowego to zadania na szczycie listy priorytetów polskiego rządu - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Program "Rozwój lokalny" ma wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardu życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast.

- Nie ma jednego szablonu dla wszystkich i mądra polityka rozwoju bierze to pod uwagę. Stworzyliśmy taką politykę. Dajemy małym ojczyznom impuls do działania. Jednym z takich impulsów jest właśnie Program „Rozwój Lokalny”. Łącznie na Śląsk na rozwój małych ojczyzn z Programu „Rozwój Lokalny” trafi 17,5 mln euro - powiedział w Zabrzu wiceminister Waldemar Buda.

Jak wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa, wsparcie w programie będzie można wykorzystać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, spowodowaną pandemią resort funduszy i polityki regionalnej rozszerzył listę rankingową. Znalazło się na niej 29 miast, które uzyskały w ocenie merytorycznej co najmniej 60 proc. punktów zarówno w zakresie oceny Planu Rozwoju Lokalnego, jak i Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Jak informuje w swoim komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro.

Umowa na realizację Programu "Rozwój lokalny" opiewa na sumę - 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto