Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Istebnej spotkała się z rodzinami. Podsumowała politykę społeczną rządu

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się z rodzinami w Istebnej. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg spotkała się z rodzinami w Istebnej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg razem z wiceministrem Stanisławem Szwedem spotkała się z rodzinami w Istebnej, gdzie podsumowała siedem lat programu Rodzina 500 plus, w ramach którego siedem milionów dzieci każdego miesiąca otrzymuje to świadczenie. – To wielkie święto wszystkich polskich rodzin – podkreśliła minister.

Minister Maląg podsumowała 7 lat programu 500 plus podczas spotkania z rodzinami w Istebnej

Sztandarowy program rządu PiS – „Rodzina 500 plus” – obchodzi siódme urodziny. O tym, jak cenne to były lata dla polskich rodzin powiedziała w sobotę w Istebnej (pow. cieszyński) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która razem z wiceministrem Stanisławem Szwedem wzięła udział w spotkaniu z tamtejszymi rodzinami.

– 1 kwietnia 2016 r. można powiedzieć, że wszystko się zaczęło. Zaczęła się dobra zmiana, budowanie dobrego czasu dla polskich rodzin – powiedziała szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że polityka rządu PiS oparta jest na inwestycji w rodzinę.

– Przywróciliśmy godność polskim rodzinom. Mówimy dzisiaj o programie Rodzina 500 plus, bo ten program rozpoczął tę dobrą zmianę. To blisko 230 mld zł, które trafiły do polskich rodzin. 7 milionów dzieci każdego miesiąca otrzymuje to świadczenie – wskazała minister Maląg.

Zwróciła uwagę, że zmiana sytuacji polskich rodzin to przede wszystkim wsparcie. Młodzi ludzie muszą wiedzieć na co mogą liczyć ze strony państwa, dlatego też w ciągu siedmiu lat wprowadzono także m.in. program „Dobry start” i „Mama 4 plus”. Nastąpił także rozwój programu „Maluch plus”.

– W zeszłym roku wprowadziliśmy nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – dla rodziców, którzy wychowują dzieci do 3. roku życia. Przekazujemy 12 tys. złotych, a rodzice decydują jak przez dwa lata te środki wykorzystać. My z tej polityki wsparcia polskich rodzin nie odejdziemy, bo rodzina jest najważniejsza. To nie jest tak, jak u naszych poprzedników, którzy rządzili do roku 2015, że my na programach społecznych chcemy oszczędzać. Nie, w tym trudnym czasie COVID-u, toczącej się wojny na Ukrainie, jeszcze dodatkowo musimy rodziny wspierać – powiedziała Maląg.

"To także dobry dzień dla seniorów"

Szefowa MRiPS zaznaczyła, że oprócz 7. urodzin programu 500 plus oraz programów, które doszły, aby jeszcze go wzmocnić, wsparcie kierowane jest również do seniorów. Przypomniała, że razem z kwietniową emeryturą i rentą wypłacana jest trzynasta emerytura.

– Nasze działania będą kontynuowane. Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem tego, że programy społeczne dedykowane do rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów, dla Polaków będą realizowane – zadeklarowała minister, dodając, że dziś wszystkie oczy w Polsce skierowane są na rodziny i właśnie na Istebną.

Wiceminister Szwed zwrócił uwagę na fakt, iż razem z ówczesną minister rodziny Elżbietą Rafalską wprowadzał w życie program „Rodzina 500 plus”. Także dodał, że w gminie Istebna ponad 100 mln zł z tego programu trafiło do 3 tys. rodzin.

Wójt gminy Istebna Łucja Michałek-Chudecka podkreśliła, że 2023 jest „Rokiem Rodziny”. W tym celu organizowane są liczne wydarzenia, które promować dzietność i tworzyć przyjazny klimat wśród społeczeństwa.

– Chcemy, aby nowych urodzeń było jak najwięcej. Wiemy, że rodzina oparta na wartościach tworzy wspaniałe, wartościowe społeczeństwo – powiedziała.

W ramach tej inicjatywy w trakcie spotkania rodzicom i ich pociechom zostały wręczone upominki. Nowo narodzone dzieci otrzymały między innymi stroje regionalne.

– Cieszę się, że jako wójt mogą wspierać rodziny w tym, aby zachowały tożsamość i pielęgnowały ją od samego początku – powiedziała – dodała Łucja Michałek-Chudecka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto