Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał Regionalny Trójkąt Transgraniczny. Polsko-czesko-słowackie oświadczenie o współpracy podpisano w Istebnej

Jacek Drost, PAP
Trójstronne oświadczenie o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a słowackim Samorządowym Krajem Żylińskim i czeskim Krajem Morawsko-Śląskim podpisano dzisiaj w Istebnej.
Trójstronne oświadczenie o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a słowackim Samorządowym Krajem Żylińskim i czeskim Krajem Morawsko-Śląskim podpisano dzisiaj w Istebnej. Jacek Drost
Dzisiaj, 28 lutego, praktycznie w samo południe w Istebnej, na trójstyku granic pomiędzy Polską, Czechami a Słowacją, zostało podpisane „Trójstronne oświadczenie o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a słowackim Samorządowym Krajem Żylińskim i czeskim Krajem Morawsko-Śląskim". Dzięki niemu współpraca trzech przygranicznych regionów ma być jeszcze ściślejsza, m.in. w takich obszarach jak gospodarka, kultura czy promocja.

W lutym 2023 roku podczas polsko-czesko-słowackiego spotkania na Trójstyku, bazując na pozytywnych doświadczeniach współpracy transgranicznej i międzyregionalnej, Województwo Śląskie wraz z partnerami czeskimi (Kraj Morawsko-Śląski) i słowackimi (Samorządowy Kraj Żyliński) podjęło decyzję o rozszerzeniu współpracy na szczeblu regionalnym , proponując utworzenie tzw. Regionalnego Trójkąta Transgranicznego.

Trójstronne oświadczenie w sprawie utworzenia Regionalnego Trójkąta Transgranicznego podpisali dzisiaj przewodnicząca żupanka Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinová, hetman Kraju Morawsko-Śląskiego Jan Krkoška oraz marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Dotąd, od ponad 20 lat, samorządy regionalne z trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji współpracowały przede wszystkim na gruncie umów dwustronnych. Teraz liczące łącznie około 10 mln mieszkańców regiony uzgodniły wspólne trójstronne oświadczenie o współpracy.

Synergia, albo premia za jedność

- Razem tworzymy synergię podmiotów, ludzi, środowisk, nauki, biznesu i pozytywnej energii do tego, żeby wspólnie budować przyszłości naszych regionów. Nazywam to po swojemu premią za jedność. Dzisiaj to historyczny dzień - mówił marszałek Chełstowski. Dodał, że wszystkie trzy regiony, mimo rożnych problemów, są do siebie podobne, m.in. kulturowo i gospodarczo, a podpisanie umowy da potężny bodziec do rozwoju i działania dla miast oraz miasteczek po polskiej, czeskiej i słowackiej stronie. - Razem stworzymy siłę, która zadba o naszą przyszłość - powiedział.

Erika Jurinová, żupanka Kraju Żylińskiego przytoczyła słowackie powiedzenie, że dobry sąsiad jest lepszy niż rodzina. Podkreśliła, że w ostatnich stuleciach na terenie trzech regionów zmieniały się granice, ale więzi między ludźmi trwają. Wskazała, że między Słowakami, Ślązakami i Morawianami bariera językowa jest minimalna, a wspólne ambicje są wielkie.

- Bądźmy razem, a będziemy silni - mówiła Jurinová, nawiązując m.in. do uzgodnionych obszarów porozumienia.

Z kolei Jan Krkoška, hetman Kraju Morawsko-Śląskiego przyznał, że nawet w momencie przywitania się w środę w Istebnej delegacji regionów poczuł, że łączy je coś na kształt więzów rodzinnych.

- Działamy wspólnie, abyśmy mogli nasze granice przesuwać do przodu - podkreślił Krkoška, mówiąc o łączących trzy regiony wartościach i celach.

W formule działań w ramach Regionalnego Trójkąta Transgranicznego są przewidziane przedsięwzięcia gospodarcze (w tym obszar innowacji, spotkania biznesu i in.), spotkania ekspertów oraz trójstronna promocja regionów. Projekty w wymienionych obszarach współpracy będą realizowane corocznie, naprzemiennie na terytorium jednego z regionów partnerskich. Każdy z regionów partnerskich przygotuje program operacyjny dla projektu współpracy, za którego realizację w danym roku odpowiada, a następnie uzyska dla niego akceptację pozostałych regionów partnerskich.

Uchwałę wyrażającą zgodę na przystąpienie do porozumienia radni woj. śląskiego przyjęli pod koniec grudnia ub. r. W jej uzasadnieniu wskazano, że „na szczeblu regionalnym na wzór Regionalnego Trójkąta Weimarskiego powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny - z inicjatywy regionów”. „W tej formule przewiduje się trójstronną współpracę w takich obszarach, jak: gospodarka, spotkania ekspertów, promocja regionów, m.in. organizowanie wspólnych wydarzeń” - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto