Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oficjalna inauguracja sezonu zimowego w Ustroniu! Na Czantorii już w sobotę koncerty, pokazy, warsztaty...

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
„Beskidy Winter GO” – inauguracja sezonu zimowego w województwie śląskim 2023/2024. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
„Beskidy Winter GO” – inauguracja sezonu zimowego w województwie śląskim 2023/2024. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Oficjalnie sezon zimowy w województwie śląskim pod nazwą „Beskidy Winter GO” zainaugurowano w piątek, 8 grudnia, na górze Równica w Ustroniu. A już jutro centrum zimowych wydarzeń stanie się Górna Stacja Kolei Linowej Czantoria, gdzie odbędą się koncerty, pokazy oraz warsztaty.

„Beskidy Winter GO” – inauguracja sezonu zimowego w województwie śląskim 2023/2024

Sezon narciarski w Beskidach został otwarty z dużym przytupem dwa tygodnie temu. W sobotę, 25 listopada, jako pierwszy otworzył się Kompleks Narciarski „Biały Krzyż” na Przełęczy Salmopolskiej. Następnie dołączył ośrodek Siglany w Wiśle, a dwa dni później Beskid Sport Arena w Szczyrku.

– Ten sezon zimowy już się dzieje, ale tak uroczyście witamy go dzisiaj wraz z gminami beskidzkimi. (...) Każdy miesiąc ma swoje prawa. Zawsze grudzień był kapryśny, jeśli chodzi o śnieg. Teraz zaczęliśmy bardzo dobrze, bo pogoda jest doskonała. Jest lekko zimno, śniegu dużo i oby to się utrzymało jak najdłużej. Idzie okres świąteczny, więc na horyzoncie pełna gama wspaniałych wydarzeń – mówił w środę marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Część atrakcji, których w tym sezonie na pewno nie zabraknie w Beskidach, odbędzie się już w sobotę w Ustroniu na terenie Górnej Stacji Górnej Kolei Linowej Czantoria. W programie drugiego dnia inauguracji sezonu zimowego w woj. śląskim pod nazwą „Beskidy Winter GO”, są między innymi koncerty, warsztaty oraz pokazy. (Szczegółowy program wydarzenia dostępny poniżej).

Do sezonu przygotowane są też stoki narciarskie w Ustroniu, z których z pewnością skorzysta w niedalekiej przyszłości wielu tęskniących za zimą narciarzy i snowboardzistów.

– To pięć tras na naszej sztandarowej górze Czantoria. Trasy bardzo długie – 2,6 km i prawie 2 km, które są oświetlone i dośnieżane. Mamy też Małą Czantorię i Poniwiec. Oprócz narciarskich atrakcji, po raz pierwszy udostępniamy lodowisko przy ustrońskim rynku – za darmo i dla każdego – powiedział burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

W Beskidach drzemie niezwykły potencjał

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, jako przewodniczący Aglomeracji Beskidzkiej, czyli 41 samorządów subregionu woj. śląskiego, przyznał, że region jest szczególnie dostrzegany z Katowic przez samorząd województwa.

– Nie tylko Bielsko-Biała, ale również powiaty żywiecki i cieszyński to obszary, które też żyją z turystyki. (…) W skali naszego województwa przychody z turystyki wynoszą 5 mld zł rocznie. To jest istotny biznes – powiedział Jarosław Klimaszewski.

Marszałek Chełstowski podkreślił, że z roku na rok zwiększa się liczba turystów, co wyraźnie przekłada się na finanse województwa. Ku jego zadowoleniu, widoczna jest też bardzo dobra współpraca między beskidzkimi gminami.

– Rywalizacja zamieniła się we współpracę. Dzięki temu, produkty są lepsze i budują atrakcyjną ofertę w skali kraju. (...) Inwestycje w Wiśle, Szczyrku czy Istebnej były potrzebne i oczekiwane. Udało się znaleźć środki w budżecie. Za dwa tygodnie będziemy mieć też sesję budżetową. Dysponujemy największym budżetem w historii – prawie 3,5 mld zł. Dzięki temu, że przedsiębiorcy są w dobrej sytuacji, my możemy więcej środków przekierować na infrastrukturę – powiedział.

Zaznaczył też, że samorządowcy mają partnera w postaci województwa. – Nikt tego nie traktuje w kategorii subregionu południowego, ale realnej, ważnej części – dodał.

W tym sezonie istotny będzie ruch kolejowy. W Beskidy dotrzemy pociągiem

Marszałek Chełstowski przyznał także, że w tym sezonie istotny będzie ruch kolejowy, którego wcześniej zabrakło.

– Linia wymagała rewitalizacji. Przeznaczono bardzo duże dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. (…) Teraz potrzeba więcej pociągów. Mam nadzieję, że Urząd Zamówień Publicznych, który przeprowadza kontrolę uprzednią przy środkach unijnych szybko się wywiąże ze swoją dokumentacją i w nowym roku Koleje Śląskie podpiszą umowę na opcję 22 pociągi plus 8. A to jest realne wzmocnienie siatki połączeń – powiedział Jakub Chełstowski.

– To zapotrzebowanie jest bardzo duże. Chcemy mu sprostać. Ważne jest to, aby kolejne pary pociągów można było tutaj dorzucić – dodał.

W planach duża inwestycja w Ustroniu. Podniebna ścieżka w koronach drzew na górze Czantoria

Coraz wyraźniej zarysowuje się inwestycja, jaką jest powstanie podniebnej trasy przyrodniczo-edukacyjnej na Czantorii. Będzie to ścieżka podoba do tych, które powstały już w czeskich Karkonoszach, Bachledowej Dolinie na Słowacji i Krynicy.

– Jesteśmy na końcowym etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Myślę, że na początku przyszłego roku inwestycja ruszy. Jest to ścieżka w koronach drzew, ale przygotowana też jako ścieżka edukacyjna z klasami dla dzieci, gdzie będzie można prowadzić lekcje – powiedział Przemysław Korcz.

Burmistrz Korcz zaznaczył, że przy tej inwestycji liczy na wsparcie Urzędu Marszałkowskiego.

Ścieżka w koronach drzew ma zostać poprowadzona od Górnej Stacji Kolei Linowej Czantoria w kierunku północno-zachodniego stoku Czantorii, czyli skłaniać się będzie w kierunku centrum miasta. Ma być pętlą zamkniętą z wieżą widokową, na którą będzie można wyjechać windą. Będą również udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością.

Wspomniana wieża widokowa ma powstać w ramach tego samego projektu. Będzie wznosić się na wysokość około 30 metrów.

„Beskidy Winter GO” – inauguracja sezonu zimowego w województwie śląskim 2023/2024. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Oficjalna inauguracja sezonu zimowego w Ustroniu! Na Czantor...

Sobota, 9 grudnia – inauguracja sezonu zimowego na terenie Górnej Stacji Górnej Kolei Linowej Czantoria. PROGRAM

KONCERTY:

 • 10:00 Kapela góralska Wisła
 • 11:00 Kapela góralska Maliniorze
 • 12:00 DJ Zachar
 • 15:00 KONCERT GWIAZDY B.R.O.

WARSZTATY:

 • 10:00-15:00 Mikołajkowe warsztaty dla dzieci oraz spotkanie z Mikołajem
 • 12:00 -15:00 Świąteczne warsztaty i animacje dla dzieci

POKAZY:

 • 10:30 Akcja Bezpieczny stok
 • 12:00 Pokaz rzeźbienia w lodzie
 • 13:00 Pieczenie barana wraz z degustacją

DODATKOWO:

 • 10:00-15:00 Strefa rękodzieła - jarmark twórców Regionalnych
 • 10:00-15:00 Serwis narciarza z Lisią Polaną

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 • 08:30-17:00 WJAZD I ZJAZD Koleją w promocyjnej cenie 5 zł (bilet góra- dół).

Wydarzenie organizowane jest przez Samorząd Województwa Śląskiego, Miasto Ustroń oraz Kolej Linową Czantoria.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oficjalna inauguracja sezonu zimowego w Ustroniu! Na Czantorii już w sobotę koncerty, pokazy, warsztaty... - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto