Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Połączenie Bielska-Białej ze Skoczowem będzie realizowane! Przetarg został ogłoszony

JAK
Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała ogłosiły właśnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przywrócenie ruchu pasażerskiego z Bielska-Białej do Skoczowa to główny cel zadania realizowanego z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2029 r. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli szybciej i wygodniej podróżować pomiędzy beskidzkimi miejscowościami, ale nie tylko...

Dzięki odbudowie linii kolejowej na odcinku Bielsko-Biała – Skoczów bielszczanie zyskają szybkie i wygodne połączenie ze Skoczowem i dalej, z Cieszynem i Wisłą. Z kolei mieszkańcy Cieszyna i Wisły dojadą pociągiem do Bielska-Białej oraz dalej, do Krakowa. Takie połączenie będzie dużym ułatwieniem także dla studentów czy turystów. Czas podróży między Bielskiem a Skoczowem wyniesie około 36 minut, z Bielska do Cieszyna dojazd zajmie niecałą godzinę.

Prawie 22 kilometry linii kolejowej do modernizacji

- W ramach projektu przebudowany zostanie odcinek linii kolejowej o długości prawie 22 km, po którym możliwe będzie kursowanie pociągów z prędkością – 80 km/h z możliwością odcinkowego zwiększenia prędkości do 100 i do 120 km/h - poinformowała Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mieszkańcy południowej części województwa śląskiego zyskają dostęp do kolei dzięki budowie nowych lub przebudowie stacji i przystanków: Bielsko-Biała Zachód, Bielsko-Biała Listopadowa, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Aleksandrowice, Bielsko-Biała Os. Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Wapienica, Jaworze Jasienica, Jasienica k. Bielska, Grodziec Śląski, Pogórze, Skoczów Bajerki II.

- Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - dodała Katarzyna Głowacka.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania pod nazwą „Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków)”.

- Inwestycja znajdująca się wcześniej na liście rezerwowej, w ramach dostępnych środków programu, została przeniesiona na listę podstawową Kolei +. Prace projektowe będą realizowane w latach 2024 - 2027. Budowa jest przewidziana na lata 2027 – 2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to 350 mln zł - podkreśliła Katarzyna Głowacka.

Osiem projektów na liście w województwie śląskim

Warto podkreślić, że na liście podstawowej programu Kolej + w województwie śląskim jest osiem projektów o szacowanej wartości ponad 2 mld zł. ma zostać wykonany do 2029 r. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów.

Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury program Kolej + jest wart około 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i około 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Ma się przyczynić do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Połączenie Bielska-Białej ze Skoczowem będzie realizowane! Przetarg został ogłoszony - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto