Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec stanie się wizytówką Skoczowa. Do tej pory jedynie straszył podróżnych swoim wyglądem

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PKP SA zdecydowane przekazać nieczynny dworzec miastu Skoczów. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
PKP SA zdecydowane przekazać nieczynny dworzec miastu Skoczów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Nieczynny od wielu lat dworzec kolejowy w Skoczowie zostanie przekazany za darmo samorządowi miasta przez Polskie Koleje Państwowe. Taką deklarację złożył w poniedziałek wiceprezes PKP SA Krzysztof Golubiewski.

PKP SA zdecydowane przekazać nieczynny dworzec miastu Skoczów

Obecnie dworzec kolejowy w Skoczowie – delikatnie mówiąc – nie prezentuje się w sposób godny wizytówki miasta. Na szczęście w ciągu kilku lat ma to ulec zmianie.

– W Beskidach jest kilka przykładów tego, jak dworzec pięknie może służyć miastu. Ten budynek jest świetnie zlokalizowany. (…) Jako zarząd PKP, chcemy przekazać go bezpłatnie samorządowi – powiedział Krzysztof Golubiewski, który w Skoczowie spotkał się z burmistrzem miasta Mirosławem Sitkiem oraz ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą.

Wiceprezes PKP SA podkreślił, że rozmowy z miastem dotyczą nie tylko nieczynnego od wielu lat dworca, ale także placu dworcowego i budynku byłej przychodni kolejowej. Ma to związek z pomysłem burmistrza na stworzenie centrum przesiadkowego. Ta część miasta – jak ocenił – powinna zyskać nowe oblicze.

– Mamy prawne możliwości przekazania budynku bezpłatnie, o ile utrzymana zostanie funkcja transportowa – dodał Krzysztof Golubiewski, zapewniając, że skoczowski dworzec był serwisowany przez PKP, aby jego stan się nie pogarszał.

– Były zabezpieczone wszystkie okna i dach. Budynek nie jest w złym stanie technicznym. Remont nie będzie wymagał bardzo dużych nakładów finansowych. (…) Musimy zlecić wycenę i przejść całą ścieżkę korporacyjną, która powinna zakończyć się w ciągu kilku miesięcy – dodał.

Burmistrz Skoczowa podkreślił, że w 2028 roku, kiedy zostanie uruchomiona linia kolejowa 190 do Bielska-Białej, będzie można korzystać w dużej części z parteru budynku. Do tego czasu zmieni się zupełnie wygląd dworca.

– Jeszcze niedawno wisiały tu biedne, blaszane litery z napisem Skoczów. Jeżeli piękne dworce mają Cieszyn i Wisła, to trudno sobie wyobrazić, żeby ten dworzec, który znajduje się w centrum powiatu, pozostał w takim stanie. (…) W środku powstanie duża poczekalnia. W tej chwili jest tam wąski korytarz, który prowadzi do kas biletowych. One z kolei zostaną zastąpione przez automaty. (…) Chciałbym, żeby w tym budynku znalazła się straż miejska. Zaprojektowany musi zostać również parking – powiedział.

Samorządowiec wskazał, że kolej będzie służyła między innymi mieszkańcom Brennej, gdzie nie ma dworca kolejowego. Po przywróceniu ruchu z Bielska-Białej będzie tędy jeździło nawet kilkadziesiąt par kursów dziennie. Odniósł się także do długoletnich starań. W końcu rozmowy dotyczące przejęcia budynku prowadzone były od 2014 roku.

– Wówczas nikt nie wiedział, że tu będą nowoczesne tory, pociągi będą jeździć z prędkością 100 km/h i istnieje możliwość nowoczesnego połączenia linii 190 do Cieszyna, do Goleszowa, Ustronia i Wisły. A tak się stało i to jest już zrobione. W tej chwili ta linia będzie poprowadzona w kierunku Bielska-Białej. To jest takie dopełnienie – stwierdził.

Patronujący spotkaniu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, podkreślił również, że właśnie na stacji w Skoczowie będzie kończyła się nowa inwestycja, którą jest połączenie kolejowe z Bielskiem-Białą.

– To powoduje, że ta stacja będzie miała dużo większe znaczenie, niż ma to miejsce dzisiaj – powiedział G. Puda.

Budynek dworca został wzniesiony w 1946 roku. Nie jest pod opieką konserwatora.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dworzec stanie się wizytówką Skoczowa. Do tej pory jedynie straszył podróżnych swoim wyglądem - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto