Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minął rok trudnych inwestycji. Przed Wodociągami Ziemi Cieszyńskiej kolejne ambitne wyzwania

Redakcja
Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. w Ustroniu to przedsiębiorstwo komunalne, którego udziałowcami jest aż 11 gmin z Podbeskidzia, tj. Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła, Strumień, Chybie, Goleszów, Dębowiec, Hażlach, Brenna i Istebna. Spółka świadczy usługi w zakresie zaopatrzenia mieszkańców wyżej wymienionych gmin w wodę (oprócz gmin Istebna i Brenna, które zaopatrują mieszkańców w wodę we własnym zakresie) oraz dodatkowo eksploatuje sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków stanowiące własność gmin: Wisła, Ustroń, Goleszów (Oczyszczalnia ścieków w Cisownicy), Chybie i Strumień. Stąd duże znaczenie tej spółki dla regionu, zwłaszcza że prowadzi ona obecnie ważne inwestycje.

- Kolejny rok pracy Spółki za nami. Możemy już pokusić się na podsumowanie działalności Spółki w zakresie zrealizowanych w ubiegłym roku inwestycji polegających na modernizacji sieci wodociągowej, urządzeń wodociągowych i obiektów kubaturowych - mówi dyrektor Piotr Kawka z WZC Sp. z o.o. w Ustroniu. - Był to kolejny rok, w którym priorytetem była wymiana wyeksploatowanej, starej sieci wodociągowej w śródmieściu miasta Cieszyna.

Prace prowadzone były równolegle z realizowaną przez miasto Cieszyn inwestycją własną pod nazwą "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji miejskiej" polegającej na rozdzieleniu głównie na terenie śródmieścia miasta Cieszyna kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną oraz deszczową. - Zakres prac związanych z przedmiotową inwestycją wymaga oprócz podstawowych działań, czyli wymiany i ułożenia nowych ciągów kanalizacyjnych, rekonstrukcji i odbudowy nawierzchni dróg, ulic i chodników - wyjaśnia dyrektor Piotr Kawka. - Przy okazji prowadzenia prac branżowych zasadną stała się konieczność wymiany pozostałej infrastruktury technicznej, w tym wodociągowej, ułożonej w profilu remontowanych dróg, ulic i chodników.

Warto nadmienić, że najstarsza, żeliwna sieć wodociągowa miasta Cieszyna pochodzi z 1894 roku. - Prowadzenie zasadniczych robót kanalizacyjnych i związana z tym konieczność stosowania ciężkiego, specjalistycznego sprzętu budowlanego, powoduje dodatkowe obciążenia i naprężenia w gruncie, które mogą w konsekwencji prowadzić do występowania awarii na istniejącej starej sieci wodociągowej, utrudniając bieżące prace ziemne i montażowe, a także stwarzać ryzyko wystąpienia awarii po zakończeniu prac modernizacyjnych sieci kanalizacyjnych i odtworzeniu nawierzchni ulic - dodaje dyrektor Piotr Kawka.

- Uwzględniając powyższe argumenty Spółka, w porozumieniu z władzami miasta Cieszyna, jednostkami podległymi - Miejskim Zarządem Dróg oraz generalnym wykonawcą realizującym projekt, postanowiła wyprzedzająco wymienić sieć wodociągową wraz z przyłączami w ulicach, w których planowana była i jest modernizacja sieci kanalizacyjnej.

Prace związane z wymianą sieci wodociągowej rozpoczęto w 2011 roku i w zasadzie do końca 2013 roku ich planowany zakres został zrealizowany. Jednak prowadzenie robót w trudnym terenie wąskich uliczek z zabytkową zabudową, brak dokładnej inwentaryzacji istniejącej sieci wodociągowej zarówno tej zewnętrznej, jak i instalacji wewnętrznych w budynkach, stwarzało dodatkowe problemy techniczne dla Spółki, jako inwestora oraz wykonawców, którzy musieli wykazać się dużą elastycznością i fachowością podczas realizacji inwestycji.
- Z uwagi na to, że układ urbanistyczny miasta Cieszyna został wpisany do rejestru zabytków - wszelkie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków, który w przypadku natrafienia na obiekty o charakterze historycznym prowadził prace archeologiczne polegające na zinwentaryzowaniu napotkanego obiektu, co z uwagi na konieczność przerwania robót powodowało nieznaczne opóźnienia w realizacji inwestycji - wyjaśnia dyrektor Piotr Kawka.

W trakcie prowadzenia prac zarówno na sieci kanalizacyjnej, jak i wodociągowej nie obeszło się również bez awarii, które często nawet w godzinach nocnych, w różnych warunkach atmosferycznych musiały być usuwane przez służby techniczne naszego pogotowia wodociągowego. Uruchamianie nowego odcinka sieci wodociągowej również wiązało się z koniecznością wyłączenia zasilania sieci zlokalizowanej w określonym obszarze miasta /najczęściej parę przyległych ulic/. - Częste przerwy w dostawie wody niejednokrotnie w tej samej dzielnicy miasta powodowały niezadowolenie i frustrację u naszych odbiorców - przynaje dyrektor Piotr Kawka.

- Staraliśmy się na bieżąco z wyprzedzeniem informować wszelkimi dostępnymi środkami /internet, prasa lokalna, ogłoszenia itp./ o planowanych przerwach w dostawie wody, jednakże przy tak dużym zakresie prowadzonych robót informacje do naszych odbiorców często docierały w ostatniej chwili, co również powodowało niezadowolenie naszych klientów. Za wszystkie te utrudnienia naszych odbiorców przepraszamy i postaramy się, aby bieżący rok był pod tym względem spokojniejszy. Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego zrealizowana modernizacja sieci i urządzeń wodociągowych na terenie śródmieścia miasta.

Na przełomie lat 2011-2013 na terenie miasta Cieszyna, łącznie wymieniono w 34 ulicach 7,5 km stalowej i żeliwnej sieci wodociągowej, co stanowi około 6 % łącznej długości sieci wodociągowej miasta Cieszyna oraz 3,4 km przyłączy wodociągowych. Dodatkowo zabudowano na nowej sieci wodociągowej wiele zasuw strefowych, które umożliwią w przypadku wystąpienia awarii na sieci znaczne ograniczenie obszaru miasta, w którym zajdzie konieczność odcięcia dostawy wody na czas jej usuwania.

- Wymiana sieci wodociągowej ma również aspekt ekologiczny, ponieważ przyczyni się do ograniczenia strat, które występują na starej, wyeksploatowanej sieci, tak cennego surowca, jakim jest woda. Nowa sieć wodociągowa - to mniej awarii. Dla naszych odbiorców - mieszkańców miasta Cieszyna, istotnym będzie fakt ograniczenia uciążliwości związanych z koniecznością odcięcia dostawy wody w przypadku wystąpienia awarii wodociągu - dodaje dyrektor Piotr Kawka.

- Wymianę sieci wodociągowej w śródmieściu miasta mamy zakończoną, teraz musimy się skupić na obrzeżach miasta wraz z osiedlami mieszkaniowymi. Przed nami jeszcze dużo pracy w tym zakresie. Miasto Cieszyn nie było jedyną areną, na której prowadziliśmy prace modernizacyjne sieci i urządzeń wodociągowych. W ubiegłym roku zakończyliśmy wieloletnie zadanie polegające na wymianie sieci azbestocementowej w miejscowości Drogomyśl na terenie Gminy Strumień. Zadanie to współfinansowane było ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rozpoczęliśmy również wielokrotnie odwlekaną ze względu na inne potrzeby rozbudowę naszej głównej siedziby położonej w Ustroniu przy ul. Myśliwskiej, która ma na celu przystosowanie obiektu do nowoczesnych, funkcjonalnych wymogów, jakim powinien sprostać kompleksowy punkt obsługi klienta.

Środki, które Spółka przeznaczy na odtworzenie swojego majątku, obejmują również zakupy urządzeń niezbędnych do prowadzenia swojej działalności.

- W ubiegłym roku zakupiliśmy między innymi kolejną cysternę na wodę pitną, która dodatkowo zabezpieczy nasze działania w przypadku wystąpienia awarii na sieci wodociągowej z koniecznością zabezpieczenia awaryjnego punktu poboru wody na czas jej usuwania - informuje dyrektor Piotr Kawka.

Warto nadmienić, że również Gminy Skoczów, Ustroń i Wisła w trosce o swoich mieszkańców zakupiły niezależnie z własnych środków certyfikowane cysterny na wodę pitną, które będą wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych /awarie, susze hydrologiczne/ jako zastępcze źródło dostawy wody na potrzeby swoich mieszkańców.

- Na koniec każdego roku w oparciu o potrzeby zgłaszane przez nasze rejonowe służby techniczne oraz sugestie władz poszczególnych miast i gmin - udziałowców Spółki, przygotowujemy Plan Inwestycji, który zamierzamy zrealizować w kolejnym roku działalności. Po jego zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą, Spółka przystąpi do kolejnych modernizacji sieci wodociągowych wraz z przyłączami, obiektów kubaturowych oraz innych urządzeń wodociągowych /ujęcia, pompownie/ - podsumowuje prezes WZC Sp. z o.o. Janusz Stec.

- Na ten cel Spółka przeznaczy część środków własnych pochodzących z odpisów amortyzacyjnych posiadanych obiektów i urządzeń wodociągowych. W 2014 roku z większych inwestycji, które planujemy zrealizować na terenie miasta Cieszyna, to: wymiana fragmentu wodociągu w ul. Frysztackiej oraz w ul. Katowickiej, modernizacja zbiorników wodnych przy ul. Kasztanowej.

Planowany jest też zakup agregatu prądotwórczego na pompownię przy ul. Kasztanowej, co pozwoli zabezpieczyć Osiedle Pogórze oraz fragmenty miasta zasilane przez pompownię - w dostawę wody w przypadku wystąpienia awarii sieci energetycznej i przerw w dostawie prądu.

- Nie zapominamy również o innych gminach, na których prowadzimy naszą działalność - podkreśla prezes Janusz Stec. - W Skoczowie planujemy budowę wodociągu, który wpłynie na poprawę zaopatrzenia w wodę terenów miasta Skoczowa położonych na prawym brzegu rzeki Wisła, szczególnie w rejonie ulicy Góreckiej, aż po miejscowość Pierściec.

Ze względu na potrzebę rozbudowy sieci wodociągowej w kierunku Pogórza, na Stacji Uzdatniania Wody w Pogórzu zostanie zabudowana dodatkowa pompownia sieciowa, która ustabilizuje parametry podawanej do sieci wody /ciśnienie, wydajność/. Do 2032 roku w ramach tzw. Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, musimy uporać się z siecią wodociągową wykonaną z rur azbestocementowych.
Najwięcej sieci wykonanej z tych materiałów występuje jeszcze na terenie Gmin Chybie oraz Strumień, dlatego w bieżącym roku planujemy w tych gminach wymianę kolejnych odcinków "kontrowersyjnej" sieci wodociągowej. Opisane powyżej planowane inwestycje to tylko część zakresu, który chcielibyśmy zrealizować w bieżącym roku. Niektóre inwestycje są już przygotowane i gotowe do realizacji, pozostałe są w fazie opracowania dokumentacji projektowych, które chcemy przygotować do połowy roku, aby pozostał jeszcze czas na ich zrealizowanie. Część inwestycji odtworzeniowych sieci wodociągowej realizowana będzie w koordynacji z planowanymi przez miasta i gminy modernizacjami i remontami dróg i ulic.

Oprócz podstawowego zadania - zaopatrzenia w wodę Gmin będących udziałowcami Spółki, organizacji prac inwestycyjnych i modernizacyjnych na sieci wodociągowej, odtworzenia pozostałego majątku Spółki - warto wspomnieć o innych działaniach, którymi się również zajmuje Spółka.

- Jak co roku, nie zapominamy o prowadzeniu działań ekologiczno-edukacyjnych skierowanych do naszych najmłodszych odbiorców, polegających na udostępnieniu do zwiedzania połączonego z prelekcją - naszych obiektów wodociągowych /ujęcia wody itp./ oraz eksploatowanych przez nas obiektów związanych z gospodarką ściekową, głównie oczyszczalni ścieków - mówi prezes Janusz Stec.

- Również w tym roku zapraszamy przede wszystkim szkoły do tego typu form edukacji proekologicznej naszej młodzieży. Od wielu lat współpracujemy z okolicznymi uczelniami wyższymi, przyjmując i udostępniając nasze obiekty, szczególnie laboratoria wodociągowe i kanalizacyjne, dla przyszłych inżynierów, magistrów do zaznajomienia się ze specyfiką naszej pracy. Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że planowane przez nas w 2014 roku działania przypadają na rok jubileuszowy naszej Spółki - 20- lecie istnienia i działalności oraz 120-lecie wodociągów cieszyńskich. Planujemy, chociaż skromnie, podkreślić tegoroczny jubileusz.

Korzystając z okazji zapraszamy naszych odbiorców do odwiedzania naszej strony internetowej, z której najwięcej będzie można się dowiedzieć na temat bieżącej działalności Spółki w zakładce "serwis informacyjny-aktualności", w której będziemy informować o kolejnych poczynaniach i realizacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto