Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzystki z Cieszyna szukają swojej drogi, a przy okazji pomagają rówieśnikom

Andrzej Drobik
Cieszyńskie maturzystki w poszukiwaniu sposobu na życie
Cieszyńskie maturzystki w poszukiwaniu sposobu na życie Facebook.com/antykariera
Same nie miały sprecyzowanych planów na przyszłość. Kiedy pojawiła się szansa, żeby zaplanować karierę, maturzystki z Cieszyna swoim pomysłem postanowiły zarazić też swoich rówieśników.

Antykariera - to tytuł projektu pięciu cieszyńskich licealistek, które postanowiły pomóc swoim rówieśnikom w pojęciu trudnych decyzji, związanych z zakończeniem szkoły. 26 kwietnia w Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości na Zamku w Cieszynie miał miejsce finał projektu realizowanego w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

- Pomysł na „Antykarierę” pojawił się, kiedy znalazłyśmy informację o olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Chodziło o zorganizowanie akcji czy eventu, który wpłynąłby pozytywnie na lokalną społeczność - mówi Patrycja Kempka, jedna z organizatorek akcji.

„Antykarierę” zorganizowało pięć uczennic cieszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego: Patrycja Kempka, Zuzanna Jeglorz, Natalia Minczanowska, Olimpia Demetraki-Paleolog i Weronika Pezda. Jak tłumaczą, same nie do końca były pewne tego, co chcą robić po szkole średniej; zauważyły, że sporo ich rówieśników ma ten sam problem.

- Chciałyśmy znaleźć problem społeczny, na który mogłybyśmy odpowiedzieć. My jesteśmy maturzystkami, nie miałyśmy konkretnych planów na temat naszej przyszłości, a przecież poza studiami jest sporo możliwości. Postanowiłyśmy zorientować się w temacie i podzielić się z rówieśnikami - tłumaczy Zuzanna Jeglorz.

W końcu, po długich przygotowaniach, 26 kwietnia odbyło się spotkanie, które miało pomóc cieszyńskim maturzystom w podjęciu trudnych decyzji na temat swojej przyszłości. Wydarzenie miało charakter konferencji, podzielonej na dwa bloki. Zaproszeni goście dzielili się ze słuchaczami własnym doświadczeniem, wskazywali co tak naprawdę liczy się w pracy zawodowej oraz udzielali rad, jak osiągnąć w życiu sukces.

Wśród prelegentów pojawili się między innymi: założycielki redakcji BB z Bielska-Białej, Blanka Jędrzejczyk z firmy Education First, która zajmuje się organizacją edukacyjnych wyjazdów zagranicznych, Mateusz Maik - reprezentujący Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Paweł Huk - założyciel sierocińca w Kenii czy Agnieszka Sieczkowska - trener personalny i zawodowy doradca biznesowy.

-Chcieliśmy zorganizować spotkania z osobami, które wybrały alternatywną drogę kariery, które pokazują, że w życiu można robić naprawdę różne rzeczy - mówią organizatorki projektu.

Początkowo planowały, że w projekcie weźmie udział około 40 uczniów cieszyńskich szkół średnich. Zainteresowanie „Antykarierą” przerosło jednak ich oczekiwania. W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 uczestników, którzy wyszli z sali konferencyjnej z optymistycznym nastawieniem do własnej kariery i nową energią do działania.

Już podczas wstępnych prac nad projektem, maturzystki natknęły się właśnie na pojęcie „antykariery”, stworzone przez Ricka Jarrowa. Ta swoista filozofia życia mówi o właśnie o świadomym planowaniu swojej ścieżki zawodowej. Autor książki o tym samym tytule twierdzi, że znalezienie satysfakcjonującego zajęcia jest możliwe, jeśli dobrze poznamy siebie.

Poznawanie samych siebie było zatem głównym tematem zorganizowanego w Cieszynie projektu. Na spotkaniu licealiści mogli odnaleźć przede wszystkim różne punkty spojrzenia na planowanie życia zawodowego.

Dziewczyny z cieszyńskiego LOTE nie ukrywają, że projekt zmienił także ich podejście do najbliższych planów dotyczących studiów i kariery.

-Postanowiłam zrobić sobie rok przerwy i wyjechać do Skandynawii w ramach programu au pair. Dzięki temu będę mogła pracować, ale też uczyć się języków i poznawać tamtejszą kulturę - mówi Patrycja Kempka.

Z kolei Zuzanna Jeglorz przyznaje, że zastanawia się nad studiami, które przyniosą jej przede wszystkim satysfakcję.
-Myślę o międzywydziałowych studiach humanistycznych - mówi tegoroczna maturzystka z Cieszyna.

Projekt, który miał odpowiedzieć na ważne problemy społeczne, pomógł zatem także jego organizatorkom. Jak zresztą same przyznają, duże zainteresowanie „Antykarierą” sprawiło, że projekt, który miał być jednorazowym wydarzeniem, wcale nie musi się skończyć.

- Planujemy kontynuować tę ideę. Okazało się, że spośród uczniów kończących szkołę średnią jest duże zapotrzebowanie na tego typu spotkania. Na razie mamy stronę na Facebooku, jeśli tylko pojawi się kolejny pomysł, na pewno go zrealizujemy - mówi Zuzanna Jeglorz.
Na razie jednak dziewczyny z Cieszyna wybierają się do Warszawy na finał olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto