Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwido Langer pochowany z honorami w Cieszynie [ZDJĘCIA]

Jacek Drostl
Powrót do kraju płk. dypl. Gwido Karola Langera, współtwórcy sukcesu złamania szyfrów Enigmy, trwał 62 lata. Zakończył się dzisiaj w Cieszynie, gdzie na cmentarzu komunalnym płk Langer został pochowany z należnymi mu honorami.

- Jak wyglądałby nasz świat, gdyby w pierwszej połowie lat 30. Polacy nie złamali Enigmy - pytał Jan Stanisław Ciechanowski, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podczas uroczystości pogrzebowych. Przypomniał, że nasi kryptolodzy, pracujący pod dowództwem płk. Langera, złamali klucz kodowania niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej Enigma i znaczący sposób wpłynęli na losy II wojny. Jednak później wkład polskich kryptologów w złamanie Enigmy był pomijany. - Wielu chciało, by ten wielki polski sukces pozostał w sferze sekretów II wojny światowej - mówił.

Ewa Nicholas, wnuczka płk. Langera opowiadała, że w domu mówiło się o tym, czego dokonał jej dziadek.

- Ojciec był skromny, prawy, serdeczny. Miałam 10 lat, jak poszedł na wojnę. Zapamiętałam go jako bardzo kochanego tatę - wspominała jego córka Hanna Kublicka-Piottuch, na której wniosek ekshumowano w Szkocji ciało pułkownika.

Na jego grobie w Cieszynie położono płytę z czarnego granitu z inskrypcją: "Płk dypl. Gwido Karol Langer 1894-1948 współtwórca sukcesu złamania Enigmy".

Urodzony 2 września 1894 roku w Żylinie Langer został pochowany w Cieszynie, gdzie się wychowywał.
Swoje losy związał z wojskiem. Od 1930 r. kierował Biurem Szyfrów, które pod jego dowództwem odniosło największe sukcesy, łamiąc w 1932 r. szyfry niemieckiej Enigmy. W lipcu 1939 r. przekazał sekret łamania szyfrów Enigmy aliantom. W 1943 r. został aresztowany przez Niemców i do maja 1945 r. przebywał w niewoli. Przesłuchiwany przez Niemców nie ujawnił faktu złamania szyfrów Enigmy.Po wyzwoleniu z obozu wyjechał do Londynu, gdzie przyjęto go bardzo chłodno.
Zmarł 30 marca 1948 r. w szkockim Kinross. Pochowany został w niedalekim Perth. Tamtejszy sędzia wydał zgodę na ekshumację ciała Langera i przewiezienie go do Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto