Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnowione groby cieszyńskich żołnierzy (ZDJĘCIA)

Andrzej Drobik
Odnowione groby cieszyńskich żołnierzy
Odnowione groby cieszyńskich żołnierzy Andrzej Drobik
Na cieszyńskim cmentarzu komunalnym odbyła się uroczystość oddania grobów żołnierzy poległych w latach 1919-1939.

W piątek 6 maja na cmentarzu komunalnym w Cieszynie uroczyście oddano odrestaurowane kwatery żołnierzy poległych w latach 1914-1939. -To niezwykle ważny dzień dla zachowania pamięci o prawdziwych bohaterach – mówił obecny na spotkaniu Bogdan Ścibut, Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej. W kwaterze na cieszyńskim cmentarzu komunalnym spoczywa około 1090 żołnierzy wielu narodowości, głównie Polaków, Węgrów, Czechów, Słowaków i Niemców z armii austro-węgierskiej, zmarłych w cieszyńskich szpitalach wojskowych w latach I wojny światowej, żołnierze Wojska Polskiego, w tym również polegli w wojnie polsko-czechosłowackiej 1919 r.oraz kampanii obronnej 1939 roku.

Pierwsze kamienne krzyże na cmentarzu umieszczono na przełomie lat 20 i 30 XX wieku. Kwatera jest oficjalnym miejscem pamięci województwa śląskiego, obecnie znajduje się tam ponad 400 krzyży nagrobnych. W 2015 roku kwatera została poddana renowacji z inicjatywy burmistrza Cieszyna, a pomoc zaoferowała wtedy Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

-Musimy przejmować obowiązek trwania w pamięci o naszych bohaterach. Dlatego dziękuję za obecność młodzieży cieszyńskich szkół średnich, dziękuje tym wszystkim, którzy przez lata czcili to miejsce, zapalając przy krzyżach znicze, dziękuję też Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa Obrony Narodowej Bogdanowi Ścibutowi, ponieważ bez jego inicjatywy i pomocy, odrestaurowanie kwater żołnierzy byłoby niemożliwe – mówił Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna. Głos na uroczystości zabrał m.in. Prof. Andrzej Kunert, który przypominał bohaterów pochowanych właśnie na cieszyńskim cmentarzu.

-W grudniu 2010 roku na cmentarzu w Cieszynie ekshumowanego w Szkocji pułkownika Gwido Langera, który przez kierował kierował Biurem Szyfrów w Oddziale II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To dowodzeni przez niego polscy kryptolodzy dokonali złamania kodu Enigmy – tłumaczył Kunert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto