Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dizajn na kółkach, czyli projektanci w hospicjum

WIK
Słowaccy projektanci tworzyli już znaki graficzne na użytek wielu lokalnych organizacji pozarządowych
Słowaccy projektanci tworzyli już znaki graficzne na użytek wielu lokalnych organizacji pozarządowych Fot. Materiały prasowe
W przyszłym tygodniu międzynarodowa grupa młodych projektantów odwiedzi cieszyńskie Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty oraz Muzeum Protestantyzmu. To nowy, niekonwencjonalny projekt Zamku Cieszyn.

Zadaniem specjalistów od projektowania graficznego będzie stworzenie znaków mających pomóc w promocji działalności obu placówek. - Wzorujemy się przy tym na działaniach słowackiej grupy "Dizajn na Kolesách", czyli "dizajn na kółkach" - mówi Anna Pilch z Zamku Cieszyn. - Przed kilku laty skupieni w niej studenci projektowania graficznego podróżowali po Słowacji wynajętym busem i w ramach unijnego projektu tworzyli znaki graficzne, plakaty, czy ulotki dla organizacji pozarządowych rozsianych w małych miejscowościach - dodaje.

Słowacki projekt okazał się na tyle udany, że cieszynianie postanowili go zaszczepić w Polsce. - Zaprosiliśmy więc grupę "Dizajn na Kolesách" do Cieszyna z prośbą, by stworzyli graficzne identyfikacje dla Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty i Muzeum Protestantyzmu - mówi Pilch.

Cieszyńskie warsztaty zostaną zorganizowane w przyszłym tygodniu wspólnie z Centrum Kultury Stanica w Żylinie. Poprowadzą je Tomáš Klepoch, Matúš Lelovský, Juraj Blaško ze słowackiej grupy "Dizajn na Kolesách", a w zajęciach wezmą udział młodzi projektanci z Polski, Słowacji, Węgier, a nawet Finlandii.

- Efekt ich pracy zaprezentujemy w piątek, 17 maja - zapowiada Pilch.

Dodaje, że wybór obu instytucji nie był przypadkowy. - Muzeum Protestantyzmu wybraliśmy, ponieważ jest ważnym miejscem dla Cieszyna i regionu. Wiele osób zna tę instytucję, ale sporo nie wie jeszcze o jej istnieniu. Dlatego chcielibyśmy, by nasz projekt przyczynił się do skutecznej promocji muzeum. A hospicjum wybraliśmy, ponieważ obchodzi w tym roku 15-lecie swego istnienia - tłumaczy Pilch.

Dorota Kania, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, przypomina z kolei, że współpraca z Zamkiem Cieszyn trwa już od zeszłego roku. - Opiekujemy się na przykład grupą dzieci osieroconych przez naszych pacjentów i z myślą o tych maluchach w Zamku dwukrotnie odbyły się warsztaty ceramiczne, na których dzieci robiły różne ozdoby dla siebie, swych bliskich i dla nas - wspomina Kania.

Zdradza przy tym, że z pomocą międzynarodowych warsztatów Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty chciałoby sprawić sobie serię atrakcyjnych gadżetów.

- Naszymi wolontariuszami są młodzi ludzie, dlatego z myślą o nich chcielibyśmy zaprojektować kubki, długopisy, czy koszulki. Zależy nam także na tablicach, które kierowałyby do naszego magazynu sprzętu medycznego dla chorych hospicyjnie. Teraz bowiem nie ma w Cieszynie żadnego drogowskazu, który by wskazywał tam drogę - stwierdza Kania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto