Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Miasto nieodpłatnie przejęło budynek byłego dworca PKP

KAK
15 lipca burmistrz Cieszyna podpisał akt notarialny przekazujący mu tereny i nieruchomości od Spółki PKP.
15 lipca burmistrz Cieszyna podpisał akt notarialny przekazujący mu tereny i nieruchomości od Spółki PKP. UM Cieszyn
Doszło do długo oczekiwanego przejęcia przez Gminę Cieszyn placu przesiadkowego przy ul. Hajduka oraz budynku dawnego dworca kolejowego wraz z przyległymi terenami. Miasto nieodpłatnie nabyło nieruchomości o łącznej wartości 640 tys. zł. - Na przejętych terenach powstanie centrum przesiadkowe obsługujące gminny oraz międzygminny transport autobusowy i kolejowy - zdradza plany Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

Gmina Cieszyn formalnie przejęła tereny wraz z nieruchomościami 15 lipca, kiedy burmistrz Mieczysław Szczurek podpisał akt notarialny. Oficjalne przejęcie nieruchomości nastąpi w piątek 19 lipca o godzinie 10.00.

Włodarze Cieszyna nie kryją zadowolenia. - O przejęcie tego terenu władze starały się od wielu lat. Burmistrz od początku swojej kadencji konsekwentnie kładł szczególny nacisk na tę ważną dla interesu publicznego sprawę. Wielomiesięczne spotkania i negocjacje z przedstawicielami PKP zakończyły się sukcesem. Cieszyn jest jedną z nielicznych gmin, którym udało się przejąć tak atrakcyjne działki w samym centrum miasta - przekonuje Edyta Subocz, rzeczniczka cieszyńskiego ratusza.

Tereny przejęte właśnie przez Gminę Cieszyn początkowo miały być przekazane do sprzedaży komercyjnej. - W razie gdyby nie udało się przejąć terenu przy ul. Hajduka i zostałby on zakupiony na cele inne niż miejskie, wówczas mogłoby dojść do absolutnego paraliżu komunikacji pieszej w tej okolicy - uważa rzeczniczka.

Mieczysław Szczurek zapowiada plany związane z tym miejscem. - Na przejętych terenach powstanie centrum przesiadkowe obsługujące gminny oraz międzygminny transport autobusowy i kolejowy - mówi burmistrz.

Na taki rozwój wydarzeń czekało Cieszyńskie Stowarzyszeni Miłośników Kolei. - Przejęcie dworca będzie dobrym posunięciem, bo być może miejsce to zamiast straszyć podróżnych zarówno kolei jak i transportu kołowego będzie zadbane. Zdajemy sobie sprawę, że urząd miasta będzie musiał wydać sporo pieniędzy na remont tych części budynku, która jeszcze do remontu się nadaje. Niestety częściowo budynek będzie musiał być wyburzony, mowa tu o fragmencie zwanym murem pruskim. Co do przyszłości to budynek mógłby służyć podróżnym, ale nie obrazilibyśmy się gdyby powstała z nim także Izba Tradycji Kolejowej prowadzona przez nasze stowarzyszenie - mówi Przemysław Szczepanek.

Obecnie władze mogą zacząć organizować środki finansowe na realizację planów. O zabezpieczeniu pieniędzy z budżety miasta mowa być może w przyszłorocznym budżecie. Włodarze Cieszyna planują także pozyskanie środków zewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto