Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Hajduka w Cieszynie: Będzie spacer otwarty po placu

KAK/mat.pras.
Plac Hajduka w Cieszynie. Odbędzie się spacer otwarty po nim
Plac Hajduka w Cieszynie. Odbędzie się spacer otwarty po nim Materiały prasowe
Placj Hajduka w Cieszynie od miesięcy budzi emocje. Świetlica Krytyki Politycznej zaprasza na spacer otwarty po placu. Hasłem przewodnim inicjatywy jest: "Kultura to będzie jak dworzec zbudują".

Plac Hajduka w Cieszynie, spacer rozpocznie się na dworcu PKP na peronie 1

- Plac odjazdowy, punkt przesiadkowy, węzeł komunikacyjny, dworzec – samych określeń opisujących teren w centrum miasta, stanowiący niechcianą wizytówkę Cieszyna, jest dużo i mogą się mylić. Dla większości z nas przyszłość miejsca, niezależnie od nazwy, jest jednak zupełnie niejasna. Tym bardziej, że od dłuższego czasu nie widać tam znaczących zmian. Wśród mieszkańców temat dworca stanowi jeden z głównym punktów dyskusji nad przyszłością Cieszyna. Drażni niejasnym planem działania oraz podziałem kompetencji, odpowiedzialności, decyzji włodarzy. Jego kondycja dobrze ilustruje zaniedbania związane z zarządzaniem miastem w szerszej skali niż sam obiekt - zauważa Agnieszka Muras ze Świetliny Krytyki Politycznej w Cieszynie.

- Można zrzucać na cieszyniaków odpowiedzialność za to, że nie brali udziału w konsultacjach społecznych organizowanych w Urzędzie Miejskim, ale lepiej zastanowić się nad tym czy byli odpowiednio informowani, czy konsultacje przygotowano w taki sposób aby mogli wziąć w nich udział (godziny, przebieg). Ostatecznie: czy ich sugestie (poza kliknięciem w celu zagłosowania na projekt zagospodarowania placu, którego nikt nie musiałby uwzględnić) miałyby jakiekolwiek znaczenie poza symulowaniem partycypacji - czytamy w komunikacie Świetlicy Krytyki Politycznej.

Mieszkańcy budynków przy placu Hajduka zgłosili petycję dotyczącą nieodpowiedniego zagospodarowania terenu w ramach wybranego w konkursie projektu. Wielu Cieszyniaków jest z kolei oburzonych „cichym” wycięciem drzew w celu utworzenia parkingu za dworcem PKP. Studentki UŚ zaniepokojone stanem płotu przy terenie dawnego dworca PKS wykonały miękkie zabezpieczenia elementów niebezpiecznych dla przechodniów. Ludzie narzekają na usługi prywatnych przewoźników, które pozostawiają wiele do życzenia. Młodzież dojeżdżająca z okolicznych miejscowości musi wracać do domu w godzinach, które uniemożliwiają korzystanie z oferty kulturalnej i edukacyjnej miasta.

26 czerwca na sesji rady miejskiej częściowo ma rozstrzygnąć się los budynku, który planowano utworzyć na miejscu dawnego dworca PKS. Nadchodzą wakacje, ale we wrześniu problem wróci. Prawdopodobnie stanie się częścią kampanii politycznej do wyborów samorządowych. - Podczas spaceru chcemy więc uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i postawić nowe, rozwiać wątpliwości - podkreśla Agnieszka Muras i dodaje: - Na spacer zapraszamy mieszkańców, przedstawicieli władz, architektów, inicjatorów akcji wokół placu Hajduka, które miały miejsce do tej pory.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto