Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci upamiętnieni obeliskiem w Kiczycach

Andrzej Drobik
Żołnierze Wyklęci upamiętnieni w Skoczowie
Żołnierze Wyklęci upamiętnieni w Skoczowie UM Skoczów
Gmina Skoczów postanowiła uczcić pamięć żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej z oddziału "Wędrowca". Żołnierze zginęli w kiczyckiej gajówce, gdzie się ukrywali, 8 lipca 1946 roku.

15 października w Kiczycach został oficjalnie odsłonięty obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych oraz gajowego Józefa Majko. 8 lipca 1946 roku Oddział "Wędrowca" Narodowej Organizacji Wojskowej zatrzymał się w kiczyckiej gajówce, gdzie następnie został ostrzelany przez siły UB i MO. W starciu zginęło sześciu członków oddziału, zaś Józef Majko, wraz z całą rodziną, trafił do więzienia UB w Cieszynie. Tam gajowy został bestialsko zamordowany, zaś samą gajówkę splądrowano i podpalono.

-Nie da się mówić o historii Kiczyc, nie wspominając o tym wydarzeniu. W tym miejscu komuniści w sposób bezwzględny nawet wyburzyli dom, żeby nie zostawić żadnego śladu, pozostawiając tylko fragmenty studni widoczne do dnia dzisiejszego. A nas nie stać na to, byśmy zapominali o naszej historii – mówił Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa. Jak twierdzi, to właśnie dlatego skoczowski samorząd poprosił Halinę Szotek o to, by po pierwsze wybudować tutaj obelisk upamiętniający tamte wydarzenia, aby ludzie wiedzieli, co się tutaj stało i abyśmy pamiętali o naszej historii, a po drugie, by zaproponowała tekst, który miał się na nim znaleźć. -Jest to pierwszy tego typu obelisk w powiecie cieszyńskim, który upamiętnia tragedię Żołnierzy Wyklętych. Myślę, że będziemy się tutaj systematycznie spotykać w Dniu Żołnierzy Wyklętych – powiedział Sitko.

W uroczystości brała udział Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy” oraz harcerze. Wszystkich zebranych przywitali burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko oraz dyrektor Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” Julia Raszka. Po powitaniu zebrani odmówili modlitwę prowadzoną przez ks. wikariusza Juliusza Kropacza z Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Piotra i Pawła w Skoczowie oraz ks. proboszcza Adama Podżorskiego z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie, a także „Modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych” poprowadzoną przez dowódcę Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy” Ireneusza Pająka. Następnie złożono kwiaty pod obeliskiem, po czym głos zabrali zaproszeni goście.

Na uroczystości pojawiło się kilkadziesiąt osób, w tym zaproszeni goście: dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Narodowej Bogdan Ścibut, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, starosta cieszyński Janusz Król, historyk Halina Szotek, inicjatorka ustawienia obelisku w tym właśnie miejscu i Helena Kuś, córka zamordowanego Józefa Majko. Fundatorem obelisku jest gmina Skoczów.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto