Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze zamkowe w Cieszynie. Skorzystaj z pogody i sprawdź, dlaczego to idealne miejsce na majowy odpoczynek!

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Wzgórze zamkowe w Cieszynie zachwyca, w szczególności wiosną. W cieniu historycznych budynków można pozwolić sobie na niczym nieskrępowany relaks. Zobacz zdjęcia parku i zabytków!

Wzgórze zamkowe w Cieszynie. Skorzystaj z pogody i sprawdź dlaczego to idealne miejsce na majowy odpoczynek!

Wzgórze zamkowe w Cieszynie to chyba największa turystyczna chluba tego miasta - jako najstarsza część miasta jest w końcu łącznikiem pomiędzy jego najwcześniejszą, a najnowszą historią. Nie dość, że znajdują się na nim ważne historyczne konstrukcje, to w dodatku oferuje niezrównany widok na polską i czeską stronę Cieszyna. Z racji na to, że pogoda dopisuje coraz bardziej, zachęcamy do przekonania się na własne oczy, jak zachwycająca jest to strefa. W lepszym zorientowaniu się po terenie pomogą natomiast nasze miniprzewodniki.

Rotunda św. Mikołaja

To bez dwóch zdań najpopularniejszy budynek w Cieszynie, który w świadomości wszystkich Polaków zapisał się swoją obecnością na banknocie dwudziestozłotowym. Sławę rotunda zawdzięcza przede wszystkim fantastycznej kondycji - jej powstanie sięga ponad 850 lat wstecz, a przy tym jest to jedna z najlepiej trzymających się budowli romańskich w Polsce. Po pracach konserwacyjnych w latach 1945-1955, budynek odzyskał swój pierwotny romański charakter, wcześniej zaburzony przez poprzednie próby odnowy. Rotunda św. Mikołaja pełniła nie tylko funkcję kaplicy grodowej, ale także obronną, jako że była usytuowana w dogodnym dla efektywnej obrony miejscu. Jej surowe wnętrze jest wyjątkowo oszczędne, niemniej i tak warto się tam udać w gorący dzień dla odrobiny chłodu.

Wieża Piastowska

Wysoka na 30 metrów Wieża Piastowska przypomina o dawnej świetności cieszyńskiego zamku. Wybudowana w XVI wieku jako jedna z czterech gotyckich wież, była przeznaczona do obrony. Przeżyła ogromną ilość pożarów, jednak po dziś dzień zachowała dawny majestat (w czym pomogły równie liczne renowacje). Obecnie służy głównie jako punkt widokowy. Za opłatą można wejść po 120 stopniach prowadzących na samą górę wieży, skąd rozciąga się cieszący oko widok na okolicę.

Wieża Ostatecznej Obrony

To kolejna część struktury obronnej dawnego zamku. Wysoka na 12 metrów, ulokowana na solidnym wale sięgającym czasów pierwszego grodu, była ostatnim ratunkiem w razie zagrożenia, także dla stacjonującego w zamku władcy. Wieża nadal pełni jedną ze swych dawnych funkcji - jest kolejnym, po Wieży Piastowskiej, punktem widokowym. Podobnie jak w przypadku rotundy, jej dawny wygląd przywrócono dzięki pracom konserwacyjnym.

Śledźcie cieszyńską stronę Naszego Miasta po więcej!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto