18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Książnicy. Koran, kula, list Witkacego [Foto]

Katarzyna Koczwara
Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej to okazja do zapoznania się z rękopisami i pamiątkowymi zdjęciami rodziny Michejdów.
Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej to okazja do zapoznania się z rękopisami i pamiątkowymi zdjęciami rodziny Michejdów. Katarzyna Koczwara
Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej. Od piątku, 4 września, w Książnicy Cieszyńskiej można oglądać wystawę"Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy 2003-2013".

Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej to niezwykła okazja, by odbyć swoistą podróż w czasie i poznać losy niezwykłych ludzi związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. Gościem specjalnym będzie Barbara Michejda-Pinno. Na wernisażu odbędzie się również premiera najnowszego wydawnictwa Książnicy - katalogu nabytków Donacji autorstwa Małgorzaty Szelong.

Co zobaczymy na wystawie?
Przez 10 lat działania Donacji udało się pozyskać dla Książnicy Cieszyńskiej ponad 1200 jednostek bibliotecznych. - Donacja im. Zbigniewa Michejdy to fundusz ustanowiony przez Barbarę Michejdę-Pinno, środki z którego przeznaczane są na nabywanie do zbiorów Książnicy Cieszyńskiej druków, rękopisów i innych obiektów bibliotecznych o tematyce dotyczącej szeroko pojętej historii i kultury Śląska Cieszyńskiego w kontekście środkowoeuropejskim, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-czeskich. Mniejszą część nabytków stanowi podarowana bibliotece spuścizna po rodzinie donatorki - wyjaśnia Wojciech Święs, kurator wystawy.

Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej. - _Będzie można zobaczyć najmniejszą aktualnie książkę w zbiorach naszej biblioteki - Koran z lat 70 XX. w. o wymiarach 3 x 4 cm. Jest to jeden z najnowszych nabytków w ramach Donacji, nie jest to jednak zakup, a dar Barbary Michejdy-Pinno - ze zbiorów po jej mężu - wybitnym architekcie profesorze Andrzeju Pinno, który jest także autorem exlibris Donacj_i - wyjaśnia pracownik Książnicy.

Rodzinne pamiątki
Wystawa w Książnicy stwarza jedyną okazję zobaczenia jednego z najcenniejszych rękopisów w zbiorach cieszyńskiej placówki- list Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) do Tadeusza Michejdy z 1921 r. Na wystawie zobaczymy także bardziej osobiste pamiątki rodzinne.- Pani Barbara zgodziła się udostępnić na ekspozycję rodzinny artefakt - kulę szrapnelową, którą podczas pierwszej wojny światowej postrzelony w głowę został jej ojciec - Władysław Michejda. Kula przeszła przez nasadę nosa i utknęła w gardle. Ranny zdążył ją jeszcze wypluć i schować do kieszeni. Operujący go w Cieszynie dr Hinterstoisser nie mógł się temu nadziwić, nazywając Władysława Michejdę "połykaczem kul" - wyjaśnia Wojciech Święs.

Zobaczyć będzie można także większą część posiadanych przez Książnicę miniaturowych drzeworytów z życzeniami świątecznymi Pawła Stellera, wybitnego grafika z okresu międzywojennego.
_
Wystawę w Książnicy można zwiedzać do 31 stycz_nia 2014 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto