Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła: Zabytkowy Park Przygód i pomnik Źródeł Wisły

Katarzyna Koczwara
Pod Baranią Górą, w myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie”, promują źródła królowej polskich rzek oraz zabytki znajdujące się w nadwiślańskich miastach.

Nowe atrakcje turystyczne pojawiły się wraz z końcem rewitalizacji parku w centrum Wisły. Zabytkowy Park Przygód, bo tak nazwano jedną z nich, nie jest jednak konkurencją dla ochabskiego Dream Parku czy cenionego przez turystów Parku Miniatur w Inwałdzie. Raczej poszerza ofertę o polskie akcenty. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wiślański park udostępniony jest bezpłatnie.

– Ciekawie zapowiadają się miniatury ważniejszych obiektów, znajdujących się w mias-tach położonych nad Wisłą. Tych, które są na szlaku od źródeł Wisły do ujścia jej do Bałtyku. Ścieżki między nimi zostały wybrukowane, same miniatury są podświetlane – stwierdził Jan Poloczek, burmistrz beskidzkiego kurortu.

Zabytkowy Park Przygód tworzą takie charakterystyczne budowle zlokalizowane nad Wisłą, jak m.in.: Zamek Prezydenta RP w Wiśle, krakowski Wawel, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Kazimierzu Dolnym, Pałac w Puławach, Zamek Królewski w Warszawie, katedra św. Janów w Toruniu, Żuraw w Gdańsku. Pomyślano także o walorach edukacyjnych nowych atrakcji. W parku pojawiła się stała ekspozycja poświęcona rzece Wiśle, od jej źródeł po ujście do Bałtyku.

– Zmodernizowano ścieżki, uzupełniono niezagospodarowane do tej pory tereny o nową infrastrukturę sportową. Pomyślano o monitoringu – mówi Krzysztof Kaczorowski z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w Wiśle.

Udało się także zmodernizować boisko plażowe, wybudowano skate park, skałki wspinaczkowe, pole do mini-golfa, zakupiono stoły do ping-ponga. Rewitalizacja nie ominęła placu zabaw dla dzieci i młodzieży.

Dzięki temu park odzyskał swoją pierwotną funkcję, jest miejscem służącym przede wszystkim do rekreacji. Dlatego z tego terenu wyprowadziło się wesołe miasteczko, obecnie znajduje się ono nad rzeką, na tyłach osiedla „Zacisze”.

Przy okazji powrócono także do przedwojennego pomnika Źródeł Wisły, uruchomiono znajdującą się przy nim fontannę.

Oficjalnego otwarcia pomnika i parku dokonał 13 czerwca prezydent RP Bronisław Komorowski.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto