MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak magnolii w Cieszynie! Już kwitną i wyglądają pięknie - zobacz ZDJĘCIA. Warto sie tu przespacerować...

Jacek Drost
Jacek Drost
TURYSTYKA. Szlak Cieszyńskich Magnolii nabiera kształtów. Słynne cieszyńskie magnolie już kwitną. Czy w słońcu, czy w deszczu - zawsze wyglądają pięknie. Nad Olzą doczekały się nawet swojego szlaku. Wszystkie wypuściły już większe i mniejsze pąki kwiatów, niektóre już się mocno rozwinęły, więc nawet w deszczowy dzień przykuwają uwagę i budzą zachwyt. W czasie Świąt Wielkanocnych warto wybrać się nad Olzę i przespacerować się cieszyńskimi uliczkami pełnymi magnolii.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Słynne magnolie w Cieszynie już kwitną

- Przed nami kilka tygodni pięknego czasu! - stwierdziła Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w mediach społecznościowych, mając na myśli czas kwitnienia cieszyńskich magnolii. Pierwszy spacer szlakiem tych pięknych drzew odbył się w sobotę, 23 marca. Wzięło w nim udział około sto osób. Kolejny spacer został zaplanowany na niedzielę, 7 kwietnia. Rozpocznie się o godz. 14.00 na placu Kościelnym, w sąsiedztwie kościoła Jezusowego.

- Przejdziemy ulicami Henryka Sienkiewicza, Jana Raszki, 3 Maja przez plac Wolności i ulicę Bolesława Limanowskiego aż do Parku Pokoju, czyli dawnych ogrodów hrabiego Larischa. O kwitnących magnoliach opowiadał będzie Stanisław Kawecki, sekretarz miasta Cieszyna, zaś o mijanych zakątkach Cieszyna i ich historiach opowie Irena French, dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Czas trwania spaceru: 2,5 godziny - zapowiadają organizatorzy.

Jeśli ktoś nie ma czasu w tym terminie, to w czasie Świąt Wielkanocnych może wybrać się nad Olzę i przespacerować się cieszyńskimi uliczkami pełnymi magnolii.

Cieszyn magnoliami słynie

Cieszyn to miasto m.in. pięknych magnolii, które przykuwają uwagę zwłaszcza o tej porze roku, kiedy zaczynają kwitnąć. Spacerując po mieście, ma się wrażenie, że są wszędzie - gdzie się człowiek nie obejrzy, może zauważyć jakieś kwitnące drzewko magnolii. Kilka z nich - wyjątkowo dojrzałych, okazałych i pięknych - doczekało się nawet swojego szlaku. Trasa liczy około 1 km, a jej przejście zajmuje 20-30 minut.

Zobacz zdjęcia cieszyńskich magnolii!

Tak przebiega Szlak Cieszyńskich Magnolii

  • Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie z neorenesansową XIX - wieczną willą przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.
  • Plac Kościelny 4 – magnolia "Alexandrina" przed budynkiem parafii ewangelickiej z mansardowym dachem z XVIII w. przylegającym do neogotyckiego Technikum Mechaniczno – Elektrycznego.
  • ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii "Alexandrina" za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami "A.M.", przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.
  • ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.
  • ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.
  • ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii "Alexandrina" przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.
  • ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii "Rustica Rubra" rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.
  • ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.
  • ul. 3 Maja 10 – magnolia "Alexandrina" przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z dorycką kolumną inicjały właściciela "R.L.", nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.
  • Park Pokoju – trzy drzewka magnolii "Alexandrina" rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.

Jednym z pomysłodawców (obok Danuty Cieślar-Pawłowicz) utworzenia Szlaku Cieszyńskich Magnolii był zmarły w 2019 roku Mariusz Makowski, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego, dla którego magnolie były pasją i co roku oprowadzał turystów po magnoliowym szlaku. Pierwszy oficjalny spacer szlakiem z przewodnikiem odbył się w 2005 roku. Co ważne, spacery z przewodnikiem nadal są kontynuowane, ostatni odbył się przed kilkoma dniami.

- Mój wuj, który wychował się w Cieszynie, musiał wyemigrować po wojnie, lecz zawsze kochał swoje miasto, a przede wszystkim znajdujące się w nim magnolie. Rok w rok do końca swojego życia przyjeżdżał w okresie kwitnięcia magnolii do Cieszyna, by przejść się po wszystkich pięknych ogrodach, willach i zobaczyć magnolie. Stąd sam pomysł - tłumaczył co roku turystom Mariusz Makowski.

Magnolie można spotkać także w innych miejscach Cieszyna, na przykład przy Szpitalu Śląskim, na ul. Sikorskiego, ul. Hallera i oczywiście na Wzgórzu Zamkowym.

Szlak magnolii w Cieszynie! Już kwitną i wyglądają pięknie -...

Magnolie w Cieszynie. Skąd się wzięły?

Do Cieszyna magnolie trafiły około 1800 roku za sprawą ks. Leopolda Jana Szersznika. Jednak dopiero pod koniec XIX w. stały się ozdobą cieszyńskich ogrodów podmiejskich, gdy upowszechnili je bogaci mieszczanie. Dla nich magnolia było oznaką prestiżu i statusu majątkowego.

Od kilkunastu lat rośliny te ponownie zdobią przydomowe ogrody, są też jednym z magnesów przyciągających do Cieszyna turystów, którzy odwiedzają specjalny magnoliowy szlak.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto