Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Drzewa 2021. Powstaną ogrody dla wiewiórek, nietoperzy, ptaków i zapylaczy

Oprac. Jacek Drost
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, zachęca do sadzenia roślin, które zapewnią owadom, ptakom i zwierzętom pożywienie i ochronę
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, zachęca do sadzenia roślin, które zapewnią owadom, ptakom i zwierzętom pożywienie i ochronę Materiały Prasowe
Ogrody dla wiewiórek, nietoperzy, ptaków i zapylaczy posadzi ALDI we współpracy z bielskim Klubem Gaja. Sieć po raz kolejny została partnerem strategicznym Święta Drzewa.

Kolejna, już 19. edycja Święta Drzewa Klubu Gaja odbędzie się w tym roku pod hasłem „Dla przyrody”, a w jej ramach powstaną ogrody przyjazne dzikim zwierzętom żyjącym w miastach. Akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów odbędą się w Bielsku-Białej, Katowicach i Sosnowcu od 23 września do 25 października. ALDI trzeci roku z rzędu jest partnerem strategicznym Święta Drzewa - wydarzenia Klub Gaja.

Akcja Klubu Gaja: Każdy może pomóc zwierzętom

Powstanie ogrodów przyjaznych dzikim zwierzętom w ramach obchodów Święta Drzewa to dobra okazja, by poprzez konkretne przykłady mówić o tym, jak możemy pomagać dzikim zwierzętom w mieście. Każdy z nas w swoim ogrodzie czy na balkonie może posadzić odpowiednie rośliny, by zapewnić zwierzętom schronienie i pożywienie. Możemy także zamontować dla nich budki lęgowe, które zastępują naturalne miejsca gniazdowania i pomagają im przeżyć w zmienionym przez człowieka środowisku.

- Rośliny redukują gazy cieplarniane powodujące efekt cieplarniany w miastach, obniżają temperaturę otoczenia, gromadzą wodę deszczową i oczyszczają powietrze i dają schronienie zwierzętom, dlatego z przyjemnością kolejny rok z rzędu wspieramy obchody Święta Drzewa Klubu Gaja – mówi Katarzyna Bawoł, kierownik Działu Jakości i Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa z ALDI Polska. – Zdajemy sobie sprawę, że jako przedsiębiorca mamy ogromy wpływ na nasze otoczenie, w tym na środowisko naturalne. Dlatego przystępujemy do wielu inicjatyw, zobowiązując tym samym siebie oraz naszych partnerów biznesowych do ochrony zasobów naturalnych, od produkcji po dostawę. Prowadzimy szereg działań, które przyczyniają się do zmniejszenia naszego oddziaływania na klimat,a współpraca z Klubem Gaja jest jedną z takich inicjatyw i jesteśmy dumni, że możemy czerpać z mądrości i doświadczenia naszego partnera – dodaje Katarzyna.

- Coraz częściej słyszymy o prawach czy dobrostanie zwierząt i zwykle myślimy, że dotyczą one naszych pupili, psów i kotów. Jednak wokół nas w miastach i na wsiach żyje niezliczona ilość zwierząt, które potrzebują schronienia i pożywienia. Rozwój przemysłu i zanik naturalnych przestrzeni odebrał wielu gatunkom możliwości przetrwania i rozmnażania. Dlatego też, to my – ludzie, musimy o nie zadbać. Dziękuję naszemu partnerowi ALDI i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tych przedsięwzięć – komentuje Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Sadzić,, sadzić i jeszcze raz sadzić!

Dla dzikich zapylaczy, m.in.: pszczół samotnic, trzmieli, motyli i bzygów najlepiej sadzić rośliny zapewniające im pokarm od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wczesną wiosną kwitną np. śnieżyczki przebiśniegi, krokusy, miodunki, potem drzewa owocowe i krzewy, od wiosny do późnej jesieni mamy duży wybór bylin i kwiatów jednorocznych, które możemy posadzić w ogrodach, na balkonach czy parapecie.

Im więcej kształtów, rozmiarów i barw mają kwiaty, tym lepiej dla owadów. Sadzenie kwitnących roślin w dużych plamach pozwala krótkowzrocznym owadom łatwiej je zauważyć. Rośliny o otwartych, pojedynczych kwiatach ułatwiają im dostęp do nektaru i pyłku. Pamiętajmy o pozostawianiu dzikich zakątków w ogrodach. Motyle uwielbiają pokrzywę! Przysmakiem rusałki pawika są opadłe z drzew jabłka, gruszki czy śliwki. Ich sok to zastrzyk energii potrzebnej do przetrwania zimy!

Dla ptaków możemy posadzić takie rośliny, które zapewnią im pokarm, jak np. jarząb pospolity, dereń jadalny, berberys, trzmielina pospolita, ligustr. Patki lubią także nasiona np. ostów, bylicy, szczeci czy pokrzywy. Nie kośmy i nie wyrywajmy dziko rosnących roślin. Ważne, by nasadzenia zapewniały ptakom nie tylko pożywienie ale także schronienie przed atakiem drapieżników. Posadźmy dla nich cierniste drzewa i krzewy jak np. głóg, śliwę tarninę oraz pnącza, jak np. róże. Dla wiewiórek i innych małych saków możemy posadzić orzechy włoskie, leszczyny, dęby, buki, modrzewie czy świerki. Dbajmy o drzewa, w szczególności o stare drzewa, bo w ich koronach i dziuplach może żyć wiele gatunków zwierząt jak ptaki, owady, wiewiórki i nietoperze!

Kiedy odbędą się akcje - warto wiedzieć!

Akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów odbędą się: 23 września (czwartek, godz. 9.00) w Przedszkolu nr 15 w Bielsku-Białej; 24 września (piątek, godz. 10.00) w Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach; 19 października (wtorek, godz. 9.00) w Waldorfskiej Szkole Podstawowej w Bielsku-Białej oraz 25 października (poniedziałek, godz.11.00) w Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu. Wydarzenia Klubu Gaja organizowane są we współpracy z ALDI – partnerem strategicznym Święta Drzewa.

Od 2019 r. w ramach współpracy z Klubem Gaja ALDI zasadziło łącznie ponad 6000 drzew, zaangażowało się w stworzenie ogrodu polisensorycznego w Zespole Szkół Specjalnych w Sosnowcu oraz stworzyło pasiekę edukacyjna dla około 150 tysięcy pszczół na terenie Tajemniczego Ogrodu w Bielsko-Białej. Podczas ubiegłorocznej współpracy w Bielsku-Białej powstał antysmogowy mural, który przez ponad 10 lat ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza tak, jak robiłby to las o powierzchni ponad 100 m kw.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Drzewa 2021. Powstaną ogrody dla wiewiórek, nietoperzy, ptaków i zapylaczy - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto