Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking do 35 km od Cieszyna. Urocze miejsca na krótką trasę w weekend 4 - 5 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawymi ścieżkami nordic walking w pobliżu Cieszyna? Wspólnie z Traseo przygotowaliśmy dla Ciebie garść podpowiedzi na ten tydzień. Jeśli przed Tobą pierwszy marsz nordic walking, nie zaczynaj w poniedziałek. W wolny dzień będziesz mieć więcej czasu, by oswoić technikę. Poznaj nasze propozycje, gdzie można się wybrać w okolicy Cieszyna na nordic walking. W tym tygodniu wybraliśmy ścieżki w odległości do 35 km od miasta. Przetestuj je i daj znać, czy coś zmieniło się na trasie.

Spis treści

Nordic walking w okolicy Cieszyna

Wspólnie z Traseo wybraliśmy 3 trasy nordic walking oddalone maksymalnie o 35 km od Cieszyna. Zobacz, czy trasa polecana przez innych nadaje się również dla Ciebie.

Zanim wyjdziesz, upewnij się, jaka jest prognoza pogody w Cieszynie.

W sobotę 4 maja według prognozy pogody ma być 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 27%. W niedzielę 5 maja zgodnie z najnowszymi prognozami pogody ma być 19°C w najcieplejszym momencie dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 34%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Ogrody Kapiasa wiosennie

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,46 km
  • Czas trwania marszu: 53 min.
  • Przewyższenia: 30 m
  • Suma podejść: 146 m
  • Suma zejść: 169 m

Trasę do marszu z Cieszyna poleca Ireneusz

Znane ogrody inne o każdej porze roku
W 1979r. właś­ci­ciel obiektu Bro­nisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, wprowadzał stop­niowo architek­turę ogrodową, stwarza­jąc coraz to nowsze zielone zakątki.
Ogrody Kapias to obiekt zlokalizowany w Gocza­łkow­icach-Zdroju w wojew­ództwie śląskim przyciągający osoby doceniające piękno roślin. Ogród zaczął powstawać w 1979 roku kiedy to jego właściciel Bro­nisław Kapias rozpoczął tworzenie tu zielonych zakątków. Najstarsza część ogrodu nazwana została Starymi Ogrodami do zwiedzania. Tutaj znajdują się liczne ławeczki, altanki oraz zaciszne i zacienione kąciki będące idealnymi do odpoczynku w upalne dni. Teren przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych a także rodziców z wózkami. Nowe Ogrody zaczęły powstawać od 2008 roku na powierzchni 4 ha (ul. Zimowa 24), tutaj znaleźć można również Restau­racje KAPIAS Café i Cen­trum Ogrod­nicze. Ogrody przystosowane są do zwiedzania dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Można tu spędzić rodzinnie cały dzień.
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Jogging w Pszczynie

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 4,94 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 39 min.
  • Przewyższenia: 16 m
  • Suma podejść: 58 m
  • Suma zejść: 50 m

Dam.wlod poleca trasę mieszkańcom Cieszyna

Proponowana trasa może być trasą biegową lub nordic walking.
Pszczyna to miasto położone w woj. śląskim, liczba mieszkańców wynosi ponad 26 tys.
Trasę zaczynamy na urokliwym rynku pszczyńskim otoczonym starannie odrestaurowanymi kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na ratusz - neorenesansowy budynek usytuowany w północnej pierzei rynku, przylegający do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. Od trzech wieków jest siedzibą władz miejskich. Z zabytkowej zabudowy Rynku należy zwrócić uwagę na budynek "Warty" z Bramą Wybrańców, kościoły - katolicki i ewangelicki oraz budynek dawnej winiarni, tzw. "Frykówkę". Z rynku wbiegamy w uliczkę prowadzącą do parku, skręcamy w lewo i dobiegamy do Zamku - dawnej rezydencji magnackiej. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. Od 1946 zamek działa jako Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się około 80 % oryginalnego wyposażenia i meble z przełomu wieków XIX/XX, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Kierujemy się alejkami parku w kierunku pola golfowego, a następnie dobiegamy do Parku Zwierzyniec, gdzie od 2008 r. działa Pokazowa Zagroda Żubrów Pszczyńskich. Na terenie 10 hektarów obecne są poza żubrami: muflony, jelenie, daniele i sarny. Wbiegamy z powrotem do parku i kontynuujemy bieg po parkowych alejkach. Trasę kończymy wychodząc na Rynek przez Bramę Wybrańców - to powstała w 1687 roku najstarsza, zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w pd.-zach. części rynku. Mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie "wybrańcami". Pszczyńscy "wybrańcy" strzegli zamku do 1875 r.
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Muzem Regionalne w Goczałkowicach-Zdrój

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 5,52 km
  • Czas trwania marszu: 2 godz. i 4 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 340 m
  • Suma zejść: 345 m

Trasę do marszu z Cieszyna poleca Ireneusz

Ciekawe eksponaty zebrane przez hobbystów.
Założyciele i pomysłodawcy muzeum regionalnego, podkreślają, że ich inicjatywa związana jest z promowaniem historii oraz lokalnego dziedzictwa, a zgromadzone na wystawie artefakty ukazują bogatą spuściznę minionych dziejów miejscowości i samego uzdrowiska.
Odwiedzający, pośród prezentowanych zbiorów pochodzących głównie z przełomu XIX i XX stulecia oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego, mogą zobaczyć m.in. przedmioty codziennego użytku, historyczne przybory toaletowe, szklane naczynia o różnorodnym przeznaczeniu, dawne urządzenia zdrojowe (w tym wannę kąpielową i wagi do ważenia kuracjuszy), pamiątki związane z miejscowym kościołem parafialnym i szkołą oraz codzienną pracą na gospodarstwie rolnym (eksponowane w „zakątku wiejskim”).

Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju, jest czynne w każdą sobotę i niedzielę, w godz. 15.00-18.00. Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnego zwiedzania dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Nordic walking - na czym polega?

Nordic walking staje się coraz bardziej pupularny. Ale na czym polega ten sposób aktywności? Nordic walking to nic innego, jak maszerowanie z odpowiednimi kijkami. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Jeśli trening jest wykonywany poprawnie, może przynieść naprawdę zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Dla kogo jest nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto