Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudolf Mojeścik, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, spoczął na cmentarzu w Górkach Wielkich

Jacek Drost
Jacek Drost
Żołnierz VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych Rudolf Mojeścik, zamordowany przez UB we wrześniu 1946 r., spoczął dzisiaj 17 października na cmentarzu w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. - Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że Polska pamięta o swoich bohaterach - powiedział Dziennikowi Zachodniemu wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Ks. kpt. Krzysztof Włosowicz, proboszcz bielskiej parafii wojskowej pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia, w homilii podczas mszy św. w góreckim kościele, mówił, że Rudolf Mojeścik długo czekał na ten dzień.

- Tak samo długo czekała Polska, by godnie pożegnać swojego syna. Długo czekałeś na swój pogrzeb, ponad 70 lat. W twojej intencji płynąć będzie do Pana nasza modlitwa o światłość wiekuistą dla ciebie i dla wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę, o niewiędnący wieniec chwały. To z waszego trudu, cierpienia i krwi zrodziła się polska wolność – mówił duchowny.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk przypomniał losy Rudolfa Mojeścika. UB zamordowało go, gdy miał 17 lat i pięć miesięcy. Został zgładzony w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie we wrześniu 1946 r. W dole śmierci, do którego go komuniści wrzucili, IPN odnalazł kilkanaście ciał. Szczątki Rudolfa Mojeścika leżały najgłębiej.

- Jesteśmy dzisiaj w Górkach Wielkich świadkami wyjątkowej uroczystości pogrzebowej - powiedział w rozmowie z DZ prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Dodał, że Rudolf Mojeścik, będąc żołnierzem oddziału NSZ, został wywieziony na Opolszczyznę i tam wyniku operacji „Lawina”, wymyślonej przez Urząd Bezpieczeństwa, został zamordowany.

- Przez bardzo wiele lat informacje o tym, co się z nim stało, nie były znane. Tym bardziej gdzie były ukryte, pogrzebane jego szczątki. O takie informacje zabiegała rodzina, bliscy. Dzisiaj, po bardzo wielu latach, możemy powiedzieć, że szczątki Rudolfa Mojeścika, partyzanta Narodowych Sił Zbrojnych, zostały odnalezione - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Szczątki Rudolfa Mojeścika zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w Starym Grodkowie.

- Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że Polska pamięta o swoich bohaterach - powiedział wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Rudolf Mojeścik urodził się 13 kwietnia 1929 r. w Świętoszówce. Po zakończeniu wojny był członkiem zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

Oddział „Bartka” był największym antykomunistycznym ugrupowaniem w Beskidach i okolicy. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Zgrupowanie przeprowadziło około 340 akcji zbrojnych. I tak: już w maju 1945 r. rozbito placówkę UB i posterunek MO w Zabrzegu. Oddział dowodzony przez „Bartka" zdobył jesienią 1945 r. posterunek MO w Górkach Małych, a grupa Antoniego Bieguna, ps. Sztubak, bardzo aktywna na Żywiecczyźnie, posterunek MO w Milówce.

Od lipca 1946 r. w oddziale działali agenci bezpieki, którzy we wrześniu zorganizowali fikcyjny przerzut części zgrupowania na Zachód. Według ustaleń IPN żołnierzy "Bartka" przewieziono na Opolszczyznę w trzech transportach i zamordowano.

Kpt. Henryk Flame nie wyjechał na Opolszczyznę. W marcu 1947 r. ujawnił się w Bielsku. 1 grudnia 1947 r. zastrzelił go milicjant.

(PAP)

Rudolf Mojeścik, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, spoczął ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto