Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd Kino na Granicy. Dziewięć koprodukcji z czeskim udziałem

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W tegorocznym programie pojawi się sekcja Bohemica.
W tegorocznym programie pojawi się sekcja Bohemica. Materiały prasowe
Po raz pierwszy na przeglądzie Kino na Granicy, który odbędzie się w dniach od 1 do 5 maja w polskim i czeskim Cieszynie, organizatorzy pokażą międzynarodowe filmy z udziałem czeskich filmowców.

Kolejna edycja przeglądu w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

Kino na Granicy to największy w naszym rejonie przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Jedyny w swoim rodzaju, bo odbywa się po dwóch stronach granicy, w polskim i czeskim Cieszynie. Od samego początku, czyli już od 26 lat, jego celem jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego. W tym także międzynarodowych koprodukcji, które pozwalają jeszcze szerzej spojrzeć na kinematografię tej części Europy.

- W ciągu minionego ćwierćwiecza Kina na Granicy my, jako strona czeska, zawsze trochę zazdrościliśmy naszym polskim kolegom, którzy oprócz bogatej oferty świetnych polskich filmów, w ostatnich latach potrafili również regularnie prezentować sekcję Polonica, składającą się z koprodukowanych filmów zagranicznych, często autorstwa cenionych międzynarodowych reżyserów, w których polski udział twórczy lub aktorski był w znaczący sposób obecny - mówi Martin Novosad, czeski dyrektor programowy przeglądu. - Dzięki systemowi zachęt filmowych, który wreszcie ruszył w Czechach, od kilku lat również nasi producenci mogą wchodzić mniejszościowo w projekty zagraniczne - dodaje.

W efekcie w tegorocznym programie pojawi się sekcja Bohemica. - Zaoferujemy w niej kilka udanych filmów autorstwa ważnych międzynarodowych reżyserów. Cieszymy się, że istotnym wkładem w każdym z nich jest praca czeskich aktorów i innych twórców. (…) Wierzymy, że sekcja Bohemica stanie się stałą częścią programu Kina na Granicy i da widzom idealną okazję do zapoznania się z nagradzanymi filmami, które wnoszą tak satysfakcjonującą różnorodność artystyczną do kina naszych krajów - podkreśla Novosad.

Organizatorzy przypominają, że w programie tegorocznej edycji zaplanowano retrospektywę zmarłego 10 stycznia polskiego twórcy kina - Janusza Majewskiego, a także cykle nawiązujące do twórczości urodzonych w Europie Środkowej pisarzy: Josepha Conrada-Korzeniowskiego oraz Franza Kafki.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: Kultura na Granicy z Polski oraz Pratel tesinska z Czech.

26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się od 1 do 5 maja 2024 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż festiwalowych akredytacji.

Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto