Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice cmentarza w Zebrzydowicach to miejsce pochówku holenderskich Żydów

WIK
Przemysław Lose
Podczas II wojny światowej w Zebrzydowicach działał obóz pracy przymusowej dla Żydów. Niedawno urząd gminy zwrócił się z prośbą do świadków tamtych wydarzeń o pomoc w odnalezieniu archiwalnych zdjęć cmentarza ofiar tego obozu.

To jedna z wielu wojennych historii Śląska Cieszyńskiego, która do dziś nie doczekała się swego epilogu. Obóz pracy dla Żydów istniał w Zebrzydowicach od sierpnia 1942 r. do marca 1944 r. i był filią KL Auschwitz. Mieścił się na dawnym korcie tenisowym, w miejscu dzisiejszego parkingu przed budynkami dawnej straży granicznej. Wiadomo, że czasie wojny zginęły w Zebrzydowicach 183 osoby. Byli to głównie Żydzi holenderscy pochodzący w większości z Amsterdamu.

Od połowy 1943 r. ciała zmarłych zebrzydowickich więźniów grzebano we wspólnym grobie w Kończycach Wielkich. Miejsce to upamiętnia dziś skromny pomnik. Zmarłych w obozie zwożono jednak i zasypywano ziemią także w pobliżu cmentarza katolickiego w Zebrzydowicach. "W chwili obecnej na miejscu tym istnieje droga cmentarna obok parkingu" - piszą w swej książce "Wypisy z dziejów Kaczyc, Kończyc Małych, Marklowic Górnych i Zebrzydowic" Helena i Ludwik Bartoszkowie.

Dziś o dawnym zebrzydowickim obozie koncentracyjny przypomina głaz z tablicą pamiątkową, czy jednak pod ścieżką wiodącą na cmentarz mogą znajdować się kości jego byłych więźniów? - Prawdopodobnie te ciała nadal tam leżą. Relacje na ten temat zachowały się do dziś i nasi mieszkańcy mają świadomość tego faktu - przyznaje Marcin Ślęk z Urzędu Gminy w Zebrzydowicach.

Podobnie przekonuje Przemysław Lose. - Tych ludzi chowano przy ścieżce wzdłuż cmentarza i prawdopodobnie nigdy nie doszło do ekshumacji ciał - stwierdza.

Lose dotarł też do świadków tamtych wydarzeń. - Rozmawiałem z ludźmi, którzy potwierdzają te fakty, ale nie chcą dużo mówić nawet teraz, tyle lat po wojnie - stwierdza.

Wojewoda śląski wspólnie z naczelnym rabinem Polski jest jednak zainteresowany urządzeniem grobu wojennego pochowanych w Zebrzydowicach Żydów. Urząd gminy otrzymał już w tej sprawie stosowne pismo. Dlatego urzędnicy apelują do świadków tamtych wydarzeń o pomoc w odnalezieniu zdjęć cmentarza z lat 60. Fotografie mogą się przyczynić do zlokalizowania wojennej mogiły.
Informacje można zgłaszać do Biura Rady Urzędu Gminy Zebrzydowice (II piętro, pokój nr 38, tel. 32 475-51-17).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto