Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochorowiczówka zmienia się w Muzeum Magicznego Realizmu

JVL
Willi w Wiśle nie powstanie muzeum Juliana Ochorowicza. Wyeksponowane tam będą za to dzieła magicznego realizmu. Kolekcja sztuki, która będzie tam wystawiona warte jest 10 mln złotych.

Wiadomo, w jakim stanie była Ochorowiczówka (w styczniu ubiegłego roku wybuchł w niej pożar - przyp. red.). Już podczas poprzedniej kadencji rozpoczęły się rozmowy na temat sprzedaży budynku - powiedział wczoraj na konferencji prasowej Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. I dodał, że koniec końców powstanie w tym miejscu Muzeum Magicznego Realizmu. - To duża szansa na to, że nasze miasto znajdzie się na mapie kulturalnej Polski. Bardzo ważne jest, że ta inwestycja podjęta została przez prywatnych inwestorów - podkreślił burmistrz Wisły.

Zabytkowa willa przy obecnej wiślańskiej ul. Ochorowicza 6 została zbudowana na początku ubiegłego wieku przez Juliana Ochorowicza - m.in. psychologa, naukowca, publicystę. Fundacja Juliana Ochorowicza chciała w niej zrobić muzeum poświęcone naukowcowi. Jednak pomysł nie spotkał się z aprobatą wiślańskich duchownych ewangelickich. Kilkanaście miesięcy temu napisali w tej sprawie list do wiślańskiej Rady Miasta. Sprzeciwili się w nim powstaniu muzeum poświęconego naukowcowi, który zajmował się również badaniami nad spirytyzmem i okultyzmem. Duchowni nie negowali dokonań Ochorowicza, ale stwierdzili, że w wyniku eksperymentów spirytystycznych "wiele osób do dzisiaj odczuwa stany lękowe, słyszy głosy, hałasy, przeżywa depresje (...)".

Miasto zdecydowało się sprzedać obiekt Fundacji Polski Konwój Kultury. Niszczejący przez lata budynek, który gościł takie osobistości jak Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy Władysław Reymont, teraz ma szansę na drugie życie. Koszt adaptacji budynku wyniesie 2-3 miliony złotych, a planowane otwarcie muzeum odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 roku.

W zabytkowej willi powstanie Muzeum Magicznego Realizmu, jedno z największych tego typu w Europie. Na powierzchni blisko 700 metrów kwadratowych zwiedzający będą mogli zobaczyć zbiór ponad 300 eksponatów.

Na gości czekać ma wystawa stała, której tematem jest magiczny realizm - nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku. Zobaczymy na niej prace takich artystów jak Zdzisław Beksiński, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Sętowski, Rafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski. Będzie także wystawa poświęcona samemu Ochorowiczowi.

- Od kilku lat poszukiwaliśmy miejsca do stworzenia Muzeum Magicznego Realizmu. Rozmawialiśmy z władzami Krakowa i Katowic. Miasta te dysponują dużą ilością obiektów kulturalnych. Niestety, można by tam zorganizować jedynie wystawę czasową, a nie stałą. Na 20 lat otrzymaliśmy do dyspozycji zebrane przez kolekcjonerów prace. Dlatego szukaliśmy miejsca, które mogłoby przez taki czas gościć te dzieła. Magiczny realizm świetnie nam się skomponował z Ochorowiczówką, która jest magiczna - powiedział dr Sebastian Chachołek, prezes grupy PRC, sponsora muzeum, oraz przewodniczący Fundacji Polski Konwój Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto