Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miedzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny rusza w weekend

JVL
WIK
Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny to impreza organizowana przez studentów dla studentów. Głównym miastem na tegorocznej mapie festiwalu jest Cieszyn.

Dopiero co zakończyła się największa i najstarsza impreza folklorystyczna tego typu w Europie, czyli Tydzień Kultury Beskidzkiej, a znów czekają nas atrakcje związane z kolejną tego typu imprezą. Mowa w tym przypadku o ruszającym w piątek Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folklorystycznym.

Tak, jak TKB, tak też i studencki festiwal odbywa się w kilku miastach. Tym razem wydarzenia związane z imprezą odbędą się w Cieszynie, Ustroniu, Istebnej, Brennej, Chorzowie oraz Sosnowcu.

- Najciekawsze wydarzenie czeka nas na sam koniec festiwalu. Wszystkie zespołu zdążą się do tego czasu zintegrować i uczczą to koncertem, który odbędzie się w istebniańskim amfiteatrze w niedziele 30 sierpnia. Będzie to impreza folkowo-folklorystyczna. Zaprezentują się tego dnia wszystkie zespoły - powiedziała Barbara Urbacz, dyrektor festiwalu.

Koncert w Istebnej to jednak niejedyne ciekawe wydarzenie, które w ramach festiwalu zostanie przedstawione w naszym powiecie.

- Wracamy powoli do tradycji naszego festiwalu. Jest to koncert "Muzyka Świat". Odbędzie się on w czwartek 27 sierpnia na zamku w Cieszynie. W trakcie koncertu zespoły zaprezentują to co według nas, organizatorów festiwalu jest najciekawsze. Będzie to konfrontacja muzyki na żywo z całego świata. Ciekawie zapowiadają się również Koncerty Galowe, które odbędą się w Teatr im. A. Mickiewicza w Cieszyn - mówi Urbacz

Powiat cieszyński staje się powoli centralnym punktem na mapie naszego województwa, jeżeli chodzi o wydarzenia związane z kulturą ludową.

- Już kilkukrotnie występowaliśmy w Cieszynie z naszymi koncertami festiwalowymi. Miejsce to świetnie wpisuje się do klimatu folklorystycznej imprezy. Plusem jest to, że wszyscy uczestnicy będą mieszkać w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Po za tym nasze hasło brzmi Cieszyn cieszy się folklorem i to rzeczywiście było widać w czasie występów, które się tu odbywały w poprzednich latach. Postanowiliśmy więc spróbować tegoroczny festiwal zrobić w Cieszynie - wyjaśnia Urbacz.
Choć TKB i MSFF to festiwale folklorystyczne to istnieją między nimi różnice.

- My organizujemy festiwal dla studentów stworzony przez studentów. Głównymi organizatorami festiwalu są studenci UŚ a przede wszystkim członkowie studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice. Staramy się również, żeby na festiwalu pojawiały się zespoły głównie akademickie. Poza tym, większość naszych koncertów odbywa się w salach zamkniętych i są to występy reżyserowane. Jesteśmy też mniejszym widowiskiem od TKB. Gdyby obie imprezy były takie same to myślę, że nie cieszyły by się taką popularnością - dodaje Urbacz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto