Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Leopold Szersznik nie żyje od 200 lat. Rocznica śmierci wybitnego myśliciela

Katarzyna Koczwara
Ksiądz Leopold Szersznik był wybitnym cieszynianinem. Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej pokazuje tylko ułamek jego dorobku.
Ksiądz Leopold Szersznik był wybitnym cieszynianinem. Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej pokazuje tylko ułamek jego dorobku. Katarzyna Koczwara
Dziś, 21 stycznia, mija 200 lat od nagłej śmierci wybitnego cieszynianina ksiedza Leopolda Szersznika, pedagoga, myśliciela, bibliofila. Z okazji rocznicy śmierci ks. Leopolda Szersznika Książnica Cieszyńska zorganizowała wystawę poświęconą temu wybitnemu Ślązakowi.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. Książnica, obok Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jest jednym z głównych spadkobierców majątku zgromadzonego przez wybitnego jezuitę. - Wybór eksponatów był niezwykle trudny. Nasza biblioteka liczy około 18 tysięcy książek i rękopisów księdza Leopolda Szersznika, na wystawie znalazł się tylko ułamek. Ekspozycja prezentuje jego dorobek na tle epoki XVIII i początków XIX wieku - zdradza Anna Rusok, współtwórczyni wystawy i dodaje: - Chcieliśmy pokazać jego wszechstronność, wszystkie dziedziny, którymi się zajmował, jakie miał szerokie horyzonty.

Ksiądz Leopold Szersznik zajmował się wieloma dziedzinami, zasłużył się także dla rodzinnego Cieszyna. - Był nadzorcą budowlanym po wielkim pożarze miasta w 1789 roku, wiele budynków dzisiejszy kształt zawdzięcza jego działalności. Będąc skarbnikiem, uzdrowił finanse miejskie. Zajmował się także ur-barzami. Przede wszystkim był nauczycielem i prefektem gimnazjum. W 1802 roku otworzył bibliotekę i muzeum jako jedno z pierwszych na terenie Śląska Austriackiego i ziem polskich, dla polepszenia edukacji nie tylko młodzieży, ale całej społeczności - zauważa pracownica Książnicy Cieszyńskiej.

Ksiądz Leopold Szersznik do końca życia pozostał jezuitą. Zmarł nagle na skutek ataku apopleksji. - W swoim sercu, przekonaniu, pozostał jezuitą do końca, czego dał wyraz w testamencie, pisząc, że gdyby zakon został reaktywowany to cały jego majątek ma zostać oddany Towarzystwu Jezusowemu. Był wybitnym reprezentantem śląskiego oświecenia, żył w ciekawych czasach wyzwolenia się nauki z ograniczeń religijnych, wszechogarniającego postępu, który skończył się rewolucją francuską - przyznaje Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy.

Wystawę "Leopold Jan Szersznik i jego epoka" można oglądać do 3 maja w Książnicy Cieszyńskiej. Planowane są kolejne wydarzenia ku jego pamięci.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto