Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawulok w Alei Gwiazd. Odsłonięto tablicę [ZDJĘCIA]

Redakcja
Materiały Prasowe UM Wisła
W wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu odsłonięto kolejną tablicę. Tym razem bohaterem uroczystości był były skoczek narciarski i kombinator norweski Jan Kawulok – poinformował Łukasz Bielski z wiślańskiego Urzędu Miejskiego.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęło się efektowną prezentacją judo w wykonaniu zawodników UKS Centrum Wisła. Zaraz potem nastąpiła oficjalna ceremonia, podczas której burmistrz Jan Poloczek i wiceburmistrz Wisły Lidia Forias wręczyli Janowi Kawulokowi pamiątkową statuetkę i kwiaty.

- Model sportu obrany kiedyś i kontynuowany teraz w Wiśle przyczynia się do tego, że nasi sportowcy osiągają sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Mam nadzieję, że tak będzie i w przyszłości, że nasi mieszkańcy nadal będą zdobywać laury w sporcie, a że rynek wiślański jest duży, miejsc na tablice na pewno nie zabraknie – powiedział Jan Poloczek.

- Przyznam się, że nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – mówił łamiącym się ze wzruszenia głosem Jan Kawulok. – Cieszę się, że skoki w Wiśle się nadal rozwijają, a zawodnicy odnoszą sukcesy, czego najlepszym przykładem jest Adam Małysz. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że tutaj mogę stać i odsłonić tablicę ze swoim nazwiskiem w Alei Gwiazd Sportu – powiedział wybitny wiślański sportowiec.

Jan Kawulok wraz z małżonką i władzami miasta przemaszerowali po czerwonym dywanie do Alei Gwiazd Sportu, gdzie były sportowiec odsłonił tablicę ze swoim nazwiskiem. To już piąta tablica w wiślańskiej Alei, w której znajdują się nazwiska Adama Małysza, Janusza Rokickiego, Apoloniusza Tajnera i Jana Szturca.

Jan Kawulok (ur. 27 stycznia 1946 w Wiśle) – polski narciarz, kombinator norweski, skoczek narciarski, olimpijczyk. W sezonie 1963/1964 został uznany przez Polski Związek Narciarski najlepszym juniorem Mistrzostw Polski. Wygrał wówczas mistrzostwa kraju w skokach i w kombinacji klasycznej, wicemistrzostwa w skokach i w sztafecie, a także brązowy medal w biegu otwartym grupy B. W następnych latach udowodnił swoją wysoką pozycję w narciarstwie polskim i światowym, zdobywając wiele tytułów mistrza Polski oraz zajmując czołowe lokaty w zawodach FIS, czego efektem było powołanie do kadry narodowej. Największy sukces w startach zagranicznych odniósł w zawodach FIS w Austrii, zdobywając pierwsze miejsce, m.in. pokonując mistrza świata z Oslo z 1966 r. Niemca Franza Kellera. W sezonie 1966/67 w zawodach FIS w Schönach (Niemcy) i w Le Brassus (Szwajcaria) był pierwszy, zaś w Turnieju Czterech Skoczni w Szwajcarii, w końcowej klasyfikacji uplasował się na trzecim miejscu. Następnie wygrał zawody FIS w Kirunie (Szwecja). Wyniki te stawiały Jana Kawuloka w czołówce światowej, czego potwierdzeniem był start w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble, gdzie zajął 20. miejsce w kombinacji norweskiej. Dołożył to tego podwójne srebro i brąz na zawodach FIS w Austrii oraz drugie miejsce Mistrzostw Polski w skokach narciarskich. W sezonie 1968/69 Jan Kawulok wywalczył tytuł mistrza Polski w skokach oraz brązowy medal w kombinacji norweskiej. Startował również w zawodach FIS, zajmując czołowe lokaty. W 1970 r. brał udział w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w Wysokich Tatrach, gdzie był 17. W 1971 r. ponownie został mistrzem Polski w skokach. Po zakończeniu kariery, od 1973 r. zajmuje się pracą trenerską w wiślańskim klubie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto