MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze mocniej będę chronić krajobraz przyrodniczy Beskidów

KAK/mat.pras.
Będą jeszcze mocniej chronić krajobraz przyrodniczy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Będą jeszcze mocniej chronić krajobraz przyrodniczy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Tomasz Żak/slaskie.pl
Krajobraz przyrodniczy beskidów będzie jeszcze mocniej chroniony. Właśnie rusza projekt "Ochrona zbiorowisk nieleśnych na terenie Beskidzkich Parków Krajobrazowych”. Co to oznacza w praktyce? Będzie m.in. więcej owiec na beskidzkich halach.

Krajobraz przyrodniczy Beskidy Śląskiego i Żywieckiego wymaga ochrony i odpowiedniej troski. Głównym celem projektu jest zachowanie i ochrona cennych siedlisk nieleśnych na obszarze Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, czyli hal i łąk górskich. Budżet projektu to ponad 8 mln zł. Z tego 50% to środki Unii Europejskiej, 45% – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, reszta – wkład własny Województwa Śląskiego.

Środki przeznaczone będą m.in. na zachowanie i ochronę różnorodności biologicznej terenów: Ostoi Natura 2000 Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki, w oparciu o gospodarkę pasterską, usuwanie samosiewów drzew i krzewów, koszenie roślinności łąkowej i murawowej wraz z usunięciem biomasy. Wspierane będą działania związane z czynną ochroną i odbudową stanowisk roślin cennych dla terenów objętych programem, m.in. dzwonka piłkowanego.

Krajobraz przyrodniczy Beskidów - stawiają także na edukację. Ochrona zbiorowisk nieleśnych będzie miała także wpływ na faunę, ponieważ zbiorowiska te stanowią siedliska wielu cennych gatunków zwierząt, w tym ptaków drapieżnych. Część środków przeznaczona będzie na promocję oraz wdrażanie dobrej praktyki w zarządzaniu zasobami przyrodniczymi Natura 2000, a także działania edukacyjne skierowane do mieszkańców okolic obszarów projektu – rolników, uczniów oraz turystów.

Do sprawnej realizacji zadań, związanych z ochroną krajobrazu przyrodniczego Beskidów, powołano Komitet Sterujący, składający się z działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych oraz przedstawicieli właściwych miejscowo jednostek samorządu województwa, samorządu gminnego, Administracji Lasów Państwowych i organizacji gospodarczych.

Program realizowany będzie do 2017 roku i obejmie swym zasięgiem 442 hektary położone w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

Krajobraz przyrodniczy Beskidów chroni już inny program - Owca Plus. Jest on realizowany od 2008 roku. Jego celem jest ochrona krajobrazi przyrodniczego i zachowanie bioróżnorodności przez przywrócenie i utrzymanie wypasu owiec na wskazanych halach i polanach górskich oraz murawach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeszcze mocniej będę chronić krajobraz przyrodniczy Beskidów - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto