Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Śląski w Cieszynie podsumował zeszły rok. Inwestycje, decyzje - co udało się zrealizować w 2022?

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego to jedna ze zrealizowanych w zeszłym roku inwestycji Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego to jedna ze zrealizowanych w zeszłym roku inwestycji Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Paweł Ćwikliński
Dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie rok 2022 to okres konsekwentnego rozwoju. Zmodernizowano budynek Centrum Zdrowia Psychicznego, rozbudowano szpitalną instalację tlenową czy zakupiono specjalistyczny sprzęt medyczny. Innowacyjne zabiegi i ponad 150 tys. świadczeń medycznych udzielanych każdego roku mieszkańcom powiatu cieszyńskiego i okolic to dowód na to, jak ważnym punktem na medycznej mapie całego województwa śląskiego jest Szpital Śląski w Cieszynie.

Rozwój nawet wobec pandemicznych realiów

Ostatnie dwa lata w funkcjonowaniu Szpitala Śląskiego wymagały od placówki działania w trudnych i wymagających warunkach pandemii. To jednak nie przekreśliło planów rozwojowych i realizacji nowych projektów przez lecznicę. Zarówno w zakresie remontów czy modernizacji infrastruktury szpitalnej, jak i podejmowania innowacyjnych zabiegów oraz rozszerzania zakresu świadczeń medycznych. Rok 2022 upłynął pod znakiem konsekwentnego rozwoju i wdrażania nowych działań. Podobnie, jak lata poprzednie - szpital każdego roku realizuje strategiczne inwestycje.

Nowe inwestycje, innowacyjne zabiegi i stała praca nad świadczeniem najwyższej jakości usług medycznych - to tylko niektóre z wielu działań podejmowanych w celu rozwoju Szpitala Śląskiego. W 2022 roku zrealizowaliśmy kilka kluczowych projektów. To m.in. uruchomienie zmodernizowanego Pawilonu IV, w którym otwarto nową siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego, a także rozbudowa instalacji tlenowej, która gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo w dostępie do lekarstwa, jakim jest tlen medyczny. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym, jesteśmy w trakcie doposażania szpitalnych oddziałów w specjalistyczny sprzęt medyczny. W ten sposób nasza profesjonalna kadra medyczna może coraz skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów,

wskazuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje:

Kierunek zmian w Szpitalu Śląskim wyznaczają przede wszystkim oczekiwania pacjentów i to w trosce o ich komfort i bezpieczeństwo podejmujemy działania rozwojowe. W 2023 roku zrealizowane zostaną również kolejne, ważne inwestycje w placówce, o których niebawem będziemy informować.

Centrum Zdrowia Psychicznego otrzymało nową siedzibę

W czerwcu 2022 roku Szpital Śląski w Cieszynie ukończył modernizację Pawilonu IV, którego historia sięga XIX wieku. W budynku zlokalizowana została nowa siedziba, działającego przy placówce od 2018 roku, Centrum Zdrowia Psychicznego. W dniu 12 lipca odbyło się jej oficjalne otwarcie z udziałem m.in. Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka oraz Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka. CZP to szczególne miejsce, w którym mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, doświadczający trudności natury emocjonalnej i kryzysu psychicznego, mogą natychmiast otrzymać bezpłatne wsparcie i profesjonalną pomoc. Bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę.

W ramach cieszyńskiego CZP funkcjonuje całodobowy Oddział Psychiatryczny z izbą przyjęć, a także Oddział Dzienny Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny i Zespół Leczenia Środowiskowego. Ponadto w Szpitalu Śląskim działa również Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży, która uruchomiona została w kwietniu 2021 roku. Szpital Śląski w przyszłości planuje rozwój psychiatrii dla dzieci i młodzieży w powiecie cieszyńskim.

Nowa instalacja tlenowa

Cieszyńska placówka na przełomie marca i kwietnia uzyskała dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości blisko 1,3 mln z przeznaczeniem na sfinansowanie rozbudowy i modernizacji instalacji tlenowej w związku z COVID-19 oraz zakup sprzętu służącego przeciwdziałaniu pandemii. Pacjenci poddawani są tlenoterapii w sposób bierny oraz za pomocą wysokospecjalistycznych urządzeń, takich jak urządzenie do wysokoprzepływowej terapii tlenem lub respirator. Podczas pandemii wielu pacjentów z COVID-19 musiało być poddawanych właśnie tlenoterapii, stąd zapotrzebowanie na tlen wyraźnie wzrosło.

Placówka podjęła starania o uzyskanie dofinansowania tej ważnej inwestycji bez obciążania budżetu Powiatu Cieszyńskiego, jak i samego szpitala. Łączna kwota dotacji pozwoliła na 100% pokrycie kosztów. W ramach dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Szpital Śląski zrealizował także zakup wysokiej klasy sprzętu medycznego, m.in. cyfrowego aparatu RTG, zestawu do badania tromboelestrografowego oraz zestawów kardiomonitorów z aparatem EKG.

Dotacja nareszcie udzielona

Cieszyńska placówka jeszcze w 2017 roku złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach RPO WSL „Poprawa jakości usług przez doposażenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie”. Projekt uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, ale w tamtym okresie nie uzyskał dofinansowania ze względu na wyczerpanie puli środków. Dzięki ogromnym staraniom Dyrekcji Szpitala w lutym 2022 roku, Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przyznaniu wnioskowanych przez placówkę środków. Proces podpisywania umowy o dofinansowanie, w której został ustalony ostatecznie zakres oraz budżet projektu zakończył się w sierpniu 2022 roku, a termin na jego realizację zaplanowano na koniec września 2023 roku.

Zakupiony zostanie m.in. wysokiej klasy tomograf komputerowy, pozwalający na szybszą i skuteczniejszą diagnostykę pacjentów, a dzięki zmniejszonej dawce promieniowania badanie będzie dla nich bezpieczniejsze. Ponadto szpital zostanie doposażony w tor wizyjny wraz z zestawem do endoskopii i osprzętem endoskopowym, generator fal elektromechanicznych i ultradźwiękowych do rozbijania złogów z pompą ssącą (system do endoskopowej litotrypsji kamieni układu moczowego metodą ultradźwiękową i pneumatyczną), laser holmowy dużej mocy do rozbijania złogów w układzie moczowym, manipulator maciczny, nowoczesny sprzęt ortopedyczny wykorzystywany przy operacjach artroskopowych, a także urządzenie do terapii podciśnieniowej ran oraz kabinę do leczenia łuszczycy.

Ministerstwo Zdrowia wyróżnia Szpital Śląski w Cieszynie

Szpital Śląski w Cieszynie należy do elitarnego grona 170 placówek medycznych w całym kraju i 22 w województwie śląskim, które posiadają akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce działa aż 898 szpitali, z czego w województwie śląskim 136, jednak tylko nieliczne z nich otrzymują to prestiżowe wyróżnienie. Dla pacjentów certyfikat akredytacyjny oznacza, że jakość leczenia w cieszyńskiej placówce realizowana jest na najwyższym poziomie, a sam szpital spełnia szereg kryteriów jakości i bezpieczeństwa, dysponuje wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz profesjonalnym sprzętem medycznym.

(Materiał prasowy otrzymany od Szpitala Śląskiego w Cieszynie)

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto