Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można jeść śnieg? Odpowiedź może cię zaskoczyć! Zobacz, czego lepiej unikać. Czy jedzenie śniegu odwadnia?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 12 lat
Białe, delikatne płatki śniegu padające z nieba lub leżące grubą warstwą na ziemi i roślinach aż kuszą, żeby otworzyć usta i trochę ich „zjeść”. Ciekawi nas smak i odczucia sensualne, jakie temu towarzyszą. Ale czy to dobry pomysł? Sprawdź, czy jedzenie śniegu jest szkodliwe i na co należy zwracać uwagę. Już teraz pamiętaj: nigdy nie jedz żółtego śniegu!

Spis treści

Czy jedzenie śniegu jest bezpieczne? To mówią eksperci

Jedzenie śniegu nie jest zabronione, ale nie jest też zalecane. Do kwestii jedzenia śniegu odnieśli się eksperci. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nie podaje oficjalnych wytycznych, choć zauważa, że jedzenie śniegu nie jest dobrym pomysłem, jeśli gdzieś utkniemy (np. na wycieczce w górach czy w samochodzie). Zjedzenie śniegu obniżyć wewnętrzną temperaturę ciała, a w przypadkach ekstremalnych ważne jest pozostać w cieple tak długo, jak to możliwe.

Chłopiec jedzący śnieg
Zjedzenie małych ilości śniegu nie powinno być szkodliwe, ale należy zwrócić uwagę na pewne kwestie. Chris Tobin/Getty Images

Dr Ryan Marino, toksykolog, zdaje sobie sprawę, że ludzie i tak będą jeść śnieg. Choć nie pochwala tego, to twierdzi, że zjedzenie małej ilości śniegu nie powinno być szkodliwe.

– Jeśli zamierzasz go zjeść, radziłbym, żebyś to robił, gdy jest świeży – zastrzega dr Marino.

Zobacz: Skandynawski sposób na zdrowie? Kąpiele śnieżne! Wspierają odporność, poprawiają wygląd skóry i nastrój. Kto powinien ich unikać?

Jaki śnieg można jeść? Ważny jest kolor i czas, jak długo leży

Małe ilości śniegu nie powinny być szkodliwe, ale należy zwrócić uwagę na pewne kwestie. Śnieg nie powinien być ani stary, ani bardzo świeży.

– Powinieneś pozwolić śniegowi spaść na chwilę, zanim nabierzesz go do ust – powiedział dr Marino.

Przed jedzeniem świeżego śniegu ostrzega też portal thekitchn.com. Wiąże się to z zanieczyszczeniami, które znajdują się w powietrzu i na ziemi.

Śnieg, który świeżo spadł, brzmi czysto, ale kilka pierwszych płatków nie jest tymi, które chcesz zjeść! Dzieje się tak, ponieważ działają one jak oczyszczacz dla zanieczyszczeń, zarówno w powietrzu, jak i na ziemi – czytamy na thekitchn.com.

Śnieg, który nie powinien być jedzony, to:

  • żółty śnieg;
  • brudny śnieg;
  • stary, topniejący śnieg;
  • śnieg, który świeżo spadł.

Jaki więc śnieg nadaje się do zjedzenia?

Najbezpieczniej? Zbieraj śnieg do jedzenia po tym, jak padał przez godzinę lub dwie – i unikaj jedzenia śniegu w bardzo wietrzne dni – podaje portal thekitchn.com.

Dodatkową ochronę ma zapewnić zbieranie śniegu do miski, choć i to nie zapewni pełnej ochrony przed zanieczyszczeniami. W zależności od tego, co znajduje się w śniegu, zjedzenie zbyt dużej jego ilości (ale naprawdę dużej!) może skończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak np.:

  • rozstrój żołądka,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • infekcja.

Jeżeli kusi cię, żeby złapać trochę płatków śniegu na język albo polizać śnieżkę zrobioną ze świeżo opadłego śniegu, prawdopodobnie nic ci się nie stanie. Ale nie przesadzaj.

Wszystko z umiarem – nawet śnieg – mówi dr Diane Calello, dyrektor medyczny i wykonawczy New Jersey Poison Information and Education System oraz profesor nadzwyczajny medycyny ratunkowej w Rutgers New Jersey Medical School.

Jak smakuje śnieg?

O śniegu mówi się, że nie ma smaku. Jednak próbując, go można coś poczuć. Smak czystego śniegu można porównać do zimnej, czystej wody (jeżeli śnieg jest czysty, a innego lepiej nie wkładać do ust). Dzieci, których rodzice pozwalają spróbować, jak smakuje śnieg, często mówią, że jest pyszny. Niestety żółty śnieg nie smakuje jak cytryny i jego nigdy, pod żadnym pozorem nie powinniśmy spożywać.

Warto pamiętać, że choć jedzenie śniegu może wydawać się nieszkodliwe, to może być ryzykowne. Śnieg może zawierać różne zanieczyszczenia i brud, przez co może stać się niezdatny do spożycia.

Czy jedzenie śniegu odwadnia?

Popularnym stwierdzeniem jest, że śnieg to zamarznięta woda, przez co nadaje się do spożycia – szczególnie w warunkach, w których brakuje nam wody. Jest to jednak mit. Śnieg nie nawadnia organizmu, a może przynieść wręcz odwrotny skutek.

Podkreślmy: spożywanie śniegu to nie jest to samo, co picie wody. Dlaczego? Śnieg jest ciałem stałym, które, zanim stanie się płynem, musi się stopić. Komórki i narządy w ciele potrzebują wody w stanie ciekłym, więc ciało musi pracować, aby podgrzać i stopić śnieg po spożyciu. Przez to, że narządy muszą pracować ciężej, aby ogrzać śnieg i stopić go, nastąpi dalsze odwodnienie organizmu, a nie nawodnienie. Efekt jest więc zupełnie inny, niż byśmy oczekiwali – nadal będziemy tracić więcej wody niż przyjmować.

Podkreślmy, że w warunkach, gdzie śnieg jest jedyną opcją nawodnienia organizmu, przed spożyciem należy go stopić, aby zapobiec dalszemu odwodnieniu i hipotermii. Co ważne, śnieg powinien być czysty – zanieczyszczony może doprowadzić do innych dolegliwości niż odwodnienie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy można jeść śnieg? Odpowiedź może cię zaskoczyć! Zobacz, czego lepiej unikać. Czy jedzenie śniegu odwadnia? - Strona Zdrowia

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto