Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyńskie naj..., czyli za co tak bardzo kochamy to miasto

Witold Kożdoń
Cieszyńska rotunda jest tak cenna, że trafiła na banknoty
Cieszyńska rotunda jest tak cenna, że trafiła na banknoty Witold Kożdoń
Dlaczego cieszynianie kochają swoje miasto? Powodów jest bez liku. Listę cieszyńskich naj… - z dużym przymrużeniem oka - sporządzili Irena Adamczyk, Janusz Spyra i Renata Karpińska.

Zacznijmy od tego, że Cieszyn jest najstarszym polskim miastem. Oczywiście, o ile wierzyć legendzie, która mówi, że założyli go w 810 r. trzej synowie polskiego księcia Leszka III - Bolko, Leszko i Cieszko. Ponoć jest też największym miastem świata. Wspólnie z Czeskim Cieszynem liczy wprawdzie 63 tys. obywateli, mi-mo to okazało się, że nie zmieściło się w jednym państwie…

Prawdą jest natomiast, że najstarszą budowlą murowaną na Śląsku jest romańska rotunda pod wezwaniem św. Mikołaja z XI wieku na Wzgórzu Zamkowym. Ta romańska świątynia jest jednocześnie najpopularniejszą polską rotundą, ponieważ przeciętny obywatel ogląda ją wyjmując banknot 20-złotowy.

Najważniejszą ulicą w mieście była i jest łącząca zamek z rynkiem ul. Głęboka, zwana w najstarszych dokumentach ul. Pols-ką. Nazwa ulicy wzięła się stąd, że jej poziom znajdował się znacznie głębiej od poziomu chodników i budynków. W ciągu dziesięcioleci władze różnego autoramentu wielokrotnie narzucały jej jednak inną nazwę. Była więc ulicą arcyksiężniczki Stefanii, Legionów, a ostatnio Armii Czerwonej.

Dla odmiany według powszechnego przekonania najbardziej pechowym miejscem w Cieszynie były podcienia przy budynku na rogu ulic Głębokiej i Olszaka. Przejście pod nimi przynosiło nieszczęście np. uczniom w trakcie egzaminu. "Diabelskie lauby" zniesiono jednak szczęśliwie w czasie budowy nowej kamienicy rodziny Gorgoszów w 1912 r.

Najcenniejszą cieszyńską rzeźbą kamienną jest z kolei wykonana w piaskowcu figura Madonny z Dzieciątkiem. Jej odkrycie na początku XXI wieku pod 32 warstwami przemalówek wywołało sensację w całej Europie, a zwłaszcza w Czechach. Znajdująca się od 1844 r. na Starym Targu rzeźba jest jednym z najcenniejszych odkryć sztuki średniowiecznej w ostatnich czasach, a jej powstanie (ok. 1370 r.) związane jest z warsztatem słynnego praskiego budowniczego, architekta i rzeźbiarza Piotra Parlera.

Nie tak spektakularne, choć równie ciekawe odkrycia zdarzają się nad Olzą regularnie. W trakcie prac prowadzonych przy ul. Szerokiej znaleziononajstarsze... jajo kurze. Liczy 500 lat, a zostało wydobyte z tzw. studni wraz z dużą ilością średniowiecznej ceramiki.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto