Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn szuka pomysłu na budynek nad Olzą. Strażnica wciąż szpeci

Witold Kożdoń
Budynek  dawnej strażnicy granicznej szpeci okolice mostu na Olzie. Niestety, na razie nie ma szans na zmianę tej sytuacji
Budynek dawnej strażnicy granicznej szpeci okolice mostu na Olzie. Niestety, na razie nie ma szans na zmianę tej sytuacji fot. Witold Kożdoń
Nie ma szans na nowatorską przebudowę budynku po dawnej strażnicy przy moście Przyjaźni w Cieszynie. - Niestety, ten projekt nie uzyskał dofinansowania, dlatego musimy się teraz zastanowić nad przyszłością naszego obiektu - mówi wiceburmistrz Cieszyna Jan Matuszek. Władze miasta rozważają wszystkie opcje, łącznie z rozbiórką budynku.

Od czasu, gdy znikła granica na Olzie, okolice mostu Przyjaźni mocno się zmieniły. Po polskiej stronie wypiękniało Wzgórze Zamkowe, po czeskiej odbudowano gmach przedwojennej restauracji "Avion". Niestety, okolicę szpeci przylegający do mostu stary gmach dawnej strażnicy granicznej. Po zniesieniu kontroli granicznych wojewoda przekazał go miastu, a to oddało obiekt w administrowanie Zamkowi Cieszyn.

- Dzisiaj wiele organizacji pozarządowych i prywatnych firm robi tam dużo dobrego. Budynek tętni życiem. Działa w nim klub ekologiczny, klub kobiet kreatywnych, jest świetlica dla dzieci, do tego pracownia ceramiczna i witrażu, szkoła rysunku, malarstwa, czy fotografii - mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn.
Problem w tym, że budynek mocno kontrastuje z otoczeniem. Z tego powodu pojawił się pomysł jego gruntownej przebudowy. Władze miasta zaprosiły do współpracy znanego polskiego architekta Roberta Koniecznego. Zaproponował on nowatorskie rozwiązania, m.in. przeszklone ściany czy platformę z widokiem na Olzę na dachu. - Niestety, projekt nie otrzymał unijnego wsparcia i musimy się teraz zastanowić nad przyszłością budynku - mówi Matuszek.

Burmistrz przekonuje, że bez pomocy z zewnątrz miasto nie jest w stanie zmodernizować gamachu. Do tego koszty utrzymania budynku do małych nie należą. - Poza tym, delikatnie mówiąc, nie budzi on naszego zachwytu. To socjalistyczny relikt, który w takim miejscu chluby Cieszynowi nie przynosi. Dlatego jeżeli nie znajdziemy środków na jego poważną modernizację, rozważamy nawet możliwość wyburzenia. Te trudne decyzje są przed nami i muszą zapaść w ciągu kilku miesięcy - stwierdza Matuszek.

Kalendarium

Grudzień 2007 - celnicy wyprowadzają się z budynku strażnicy
Wrzesień 2008 - po wielu staraniach gmina Cieszyn przejmuje budynek strażnicy od wojewody śląskiego.
Kwiecień 2009 - radni spierają się z burmistrzem o to, kto ma zarządzać strażnicą. W efekcie nie zgadzają się na przyznanie pieniędzy na dokumentację, dzięki której miasto mogłoby starać się o dotację z UE
Wrzesień 2009 - pojawia się efektowny projekt przebudowy strażnicy autorstwa Roberta Koniecznego
Wrzesień 2010 - radni zastanawiają się, czy w ogóle taki obiekt jest miastu potrzebny. Projekt zostaje zawieszony.

VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto