Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Odpust ku czci św. Melchiora Grodzieckiego [ZDJĘCIA]

WIK
Cieszyn i Czeski Cieszyn świętował dzisiaj odpust ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. Kulminacyjnym punktem polsko-czeskich uroczystości była msza św. w czeskocieszyńskiej świątyni z udziałem biskupa diecezji ostrawsko-opawskiej Franciszka Lobkowicza, biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego oraz biskupa pomocniczego Piotra Gregera.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa ku czci św. Melchiora Grodzieckiego w kościele św. Marii Magdaleny. Po nim z cieszyńskiej świątyni ruszyła procesja na most Przyjaźni, gdzie czekali już pielgrzymi z diecezji ostrawsko-opawskiej. Polscy i czescy wierni przeszli do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Franciszka Lobkowicza.

Zachęcając do udziału w uroczystościach biskup Tadeusz Rakoczy w specjalnym liście przypomniał, że święci i błogosławieni są wzorem ewangelicznej postawy słuchania i wypełniania woli Bożej. „Jednym z nich jest św. Melchior Grodziecki z Cieszyna, który jako młody kapłan przyjął wraz ze swoimi towarzyszami, Markiem Kriżem i Stefanem Pongraczem, cierpienie, upokorzenie i śmierć męczeńską. Pozostał wierny Chrystusowi i nie wyrzekł się świętej wiary katolickiej. W 1995 roku papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze trzech męczenników koszyckich, wskazując nam wzór do naśladowania w czasach, kiedy wiara katolicka jest ośmieszana, lekceważona, podważana i kontestowana. Od świętego Melchiora chcemy się uczyć wytrwania w wierze, nawet za cenę prześladowań” – napisał biskup.

Po raz pierwszy cieszynianie świętowali ku czci swego rodaka wyniesionego na ołtarze po jego beatyfikacji w październiku 1905 r. Wtedy główne uroczystości odbyły się w jezuickim kościele pw. Serca Pana Jezusa. Ulicami niepodzielonego jeszcze miasta wyruszyła po raz pierwszy procesja. Brali w niej udział pielgrzymi ze Śląska Cieszyńskiego, Polski, Czech, Niemiec i Słowacji. Po kanonizacji jezuity w lipcu 1995 r. przez papieża Jana Pawła II tradycja organizowania procesji znowu ożyła.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto