Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywistki interweniują w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Według zgłoszeń i analizy w placówce nie są zachowane standardy bezpieczeństwa

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
mat. pras.
Aktywistki z Tulimy Mamy i Fundacja Rodzić po Ludzku przyglądają się doniesieniom ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Według zgłoszeń i analizy wyników ankiet, w placówce zaniedbuje się standardy bezpieczeństwa. Czy szpital podejmie kroki, aby zająć się tą sytuacją?

Szereg zaniedbań ze strony szpitala

Aktywistki z Tulimy Mamy i Fundacja Rodzić po Ludzku postanowiły interweniować w Szpitalu Śląskim w Cieszynie po tym, gdy zaczęły docierać do nich kolejne informacje dotyczące nieposzanowania standardów bezpieczeństwa w placówce.

Z informacji, które docierają do Fundacji, wynika, że zdarzają się sytuacje, w których personel oddziału ginekologiczno-położniczego nie respektuje prawa do kontaktu „skóra do skóry”. Sytuacje te dotyczą również matek i ich dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. Wniosłyśmy także o zwiększenie odsetka kangurowanych dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. Dotarły do nas również informacje o dokarmianiu dzieci sztuczną mieszanką przy jednoczesnym braku wsparcia w karmieniu piersią,

czytamy w informacji prasowej.

Powyższe przypadki ugruntowane są nie tylko zgłoszeniami indywidualnymi, ale także analizą 108 ankiet z lat 2019 - 2021. Wypełniały je na stronie Rodzić po Ludzku kobiety, które miały okazję rodzić w cieszyńskim szpitalu. Działaczki zwracają także uwagę na dość spory spadek liczby urodzeń w placówce, co najlepiej ilustrują dane z roku 2019 i 2020. W 2019 porodów było 926, a w 2020 już tylko 613. W zeszłym roku suma wzrosła do 691, to jednak wciąż niewiele. Skalę sytuacji obrazuje również fakt, że kobiety zamieszkujące powiat cieszyński decydują się raczej na szpitale w Bielsku-Białej i innych miastach.

Czy szpital zareaguje?

Tulimy Mamy i Fundacja Rodzić po Ludzku opracowały listę oczekiwań, których ostatecznym skutkiem powinna być poprawa jakości oferowanych przez Szpital Śląski w Cieszynie usług dla kobiet. Znalazły się tam takie punkty, jak:

  • Przeprowadzenie wewnętrznych kontroli, szczególnie w zakresie karmienia piersią i przestrzegania kontaktu „skóra do skóry"
  • Przekazania informacji dotyczących przyczyn zaistniałych wydarzeń, które zostały nam zasygnalizowane przez pacjentki
  • Przeprowadzenie dodatkowych szkoleń dla personelu
  • Zapewnienie warunków prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka w Szpitalu Śląskim
  • Zwiększenie próby badanych w „Badaniu Satysfakcji Kobiet w zakresie opieki okołoporodowej w ZZOZ w Cieszynie" do proponowanych 70% pacjentek w skali roku (nie 5%)

Szpital otrzymał wniosek i już jutro, 15 grudnia 2022, reprezentanci placówki przeprowadzą rozmowę z aktywistkami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto