Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulicami i chodnikami Cieszyna dreptają jeże. To zwierzę pod ochroną - warto zachować szczególną ostrożność

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Kenny Belue, źródło: Pexels
Urocze, kolczaste, często kojarzone z jesienią. Jeże to zwierzęta, które ujrzeć dają się raczej rzadko, ale żyją wśród nas. O tej porze roku w szczególności warto uważać na te sympatyczne ssaki, jako że także w Cieszynie poruszają się one po drogach i ulicach. Co więcej, są gatunkiem objętym w Polsce ochroną.

Cieszyński jeże potrzebują bezpieczeństwa

Zdjęcie chorego jeża opublikowała niedawno Straż Miejska w Cieszynie na swojej stronie facebookowej. Jak wynika z treści posta, zwierzę zostało zauważone na skwerze Melchiora Grodzieckiego. Osoba zgłaszająca, po ujrzeniu biednego malucha, postanowiła poinformować o tym odpowiednie służby.

Jesienią łatwo o takie sytuacje. Jeże przemieszczają drogi i chodniki, aby znaleźć pożywienie. W ten sposób wzrasta ryzyko, że zwierzęta te zginą na jezdni, przejechane przez pędzące samochody. Warto, w szczególności późnymi wieczorami i nocami, zachować szczególną ostrożność - w Polsce jeże są gatunkiem pod ochroną! Warto dbać o ich bezpieczeństwo.

Schowane w stosach liści

Nie tylko pojazdy stanowią dla jeży zagrożenie. Jak apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, chowają się one we wszechobecnych stosach liści.

Jeże żywią się owadami, ślimakami i gryzoniami, które znajdują na trasie swoich wędrówek wśród traw, liści i krzewów. W momencie, gdy temperatura otoczenia spada do 10-15°C szukają miejsca na zimowy odpoczynek - najchętniej znajdują je w zebranych stertach opadłych liści.

Z tego względu dobrze jest pozbywać się tych stosów tylko na przejściach dla pieszych. Na stronie katowickiej RDOŚ znaleźć można również instrukcje, co robić w sytuacji znalezienia zranionego jeża:

W przypadku, gdy spotkamy jeża, który potrzebuje pomocy z uwagi na widoczne rany, aktywność w okresie zimowym lub też jego rozmiar wskazuje, że posiada masę wyraźnie niższą niż 500 gramów, nie pozostawajmy bierni. Skontaktujmy się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt, gdzie zwierzę otrzyma profesjonalną pomoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto