Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Żyj szybko, umieraj młodo" mottem mieszkańców wschodniej Polski?

USP Zdrowie
Badanie „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013”
Badanie „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013”
Jak wynika z najnowszego raportu „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013”, mieszkańcom wschodnich województw najczęściej spośród wszystkich Polaków towarzyszy stres. Przyznają też, że chętnie kierują się takimi zasadami jak „żyj szybko, umieraj młodo” i „żyje się tylko raz”. Z drugiej jednak strony prowadzą w statystykach dotyczących świadomości zdrowotnej i regularnego wykonywania badań.

Zgodnie z definicją WHO „zdrowie to stan całkowitego dobrostanu, zarówno po stronie fizycznej, psychicznej jak i społecznej, nie jest to wyłącznie brak choroby lub brak dysfunkcji”. Celem badania „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” jest wprowadzenie nowej definicji – tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako ogólne predyspozycje uwzględniające wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO oraz strategie dbania o własne samopoczucie. Jak do powyższych obszarów podchodzą mieszkańcy woj. podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego?

Jak wynika z badania, świadomość zdrowotna mieszkańców wschodniej Polski jest naprawdę wysoka. Aż 85% respondentów z tego regionu jest przekonanych o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na organizm, 50% potwierdza regularne wykonywanie badań ogólnych, a morfologię i poziom cukru we krwi sprawdza regularnie 42% respondentów – co daje niemal najwyższy wynik w Polsce. Dodatkowo w tym regionie stosunkowo rzadko deklarowane jest częste spożycie kawy (14% badanych) oraz sięganie po alkohol w stresujących sytuacjach (6% badanych).

W badaniu USP Zdrowie, realizowanym w kwietniu i maju 2013 r., wzięła udział ogólnopolska próba ponad 1000 osób w wieku od 16 do 80 lat, reprezentatywna pod względem płci, wieku, regionu i wielkości miejsca zamieszkania. Polacy zadeklarowali swoje przekonania dotyczące relacji z otoczeniem, nawyków żywieniowych, stosowania używek, zadowolenia z życia, sportu i rekreacji oraz stosowania leków, dzięki czemu badanie pozwoliło stworzyć kompletny obraz ich podejścia do zdrowia i wyłonić 8 różnych Stylów Zdrowia, charakterystycznych dla Polaków.

We wschodniej Polsce zdecydowanie przeważają dwa segmenty, które są najbardziej skoncentrowane na zdrowiu – tzw. Poprawni Optymiści (25% mieszkańców) i Pogodni Mędrcy (11%). Jednocześnie, w porównaniu do populacji całego kraju, w tym regionie najczęściej deklarowano permanentny stres (aż 32% respondentów). Ponad 20% badanych przyznało również, że stosuje się do zasad takich, jak „żyj szybko, umieraj młodo” i „żyje się tylko raz”, a 27% przyznało, że rzadko szuka wsparcia wśród rodziny i przyjaciół. Mimo tych niepokojących danych, jedynie 40% mieszkańców woj. podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego przyznaje się do poczucia bezradności i rezygnacji w stresujących sytuacjach (co jest jednym z najniższych wyników w Polsce).

„Wśród danych z badania, na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców wschodniej Polski. Jeśli mieszkańcy tego regionu poświęcą jeszcze odrobinę swojej uwagi zdrowiu i poznają charakteryzujący ich Styl Zdrowia, będzie to doskonały punkt wyjścia do przełamania ograniczeń i wykonania pierwszego kroku ku poprawie samopoczucia w każdym jego wymiarze.” – komentuje psycholog, Maria Rotkiel.

Intencją twórców raportu „USP zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” jest przede wszystkim zainspirowanie Polaków do głębszej refleksji nad zdrowiem oraz lepszego zrozumienia przekonań i zachowań nie tylko swoich, lecz także innych ludzi. Już od 20 listopada każdy może sprawdzić swój indywidualny Styl Zdrowia na www.StyleZdrowia.pl i dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu, a także o które z jego wymiarów powinien zadbać w szczególności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto