Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znalazła się tablica z pomnika Franciszka Józefa!

wojciech trzcionka
Stanisław Kawecki pokazuje tablicę z . wojciech trzcionka
Stanisław Kawecki pokazuje tablicę z . wojciech trzcionka
Odnalazła się zabytkowa tablica fundatorów cieszyńskiego pomnika cesarza Franciszka Józefa. Przez ponad 80 lat była wmurowana w pomnik Mieszka I, który stoi na dawnym cokole monarchy.

Odnalazła się zabytkowa tablica fundatorów cieszyńskiego pomnika cesarza Franciszka Józefa. Przez ponad 80 lat była wmurowana w pomnik Mieszka I, który stoi na dawnym cokole monarchy. - Wiedziałem o tym od lat, ale dopiero teraz, przy okazji remontu pomnika, tablicę mogliśmy wydobyć - mówi Mariusz Makowski, historyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Franciszek Józef bywał w Cieszynie czterokrotnie. Zawsze był entuzjastycznie witany. Gdy w 1910 roku obchodził 80. rocznicę urodzin, cieszyniacy postanowili sprezentować monarsze pomnik. Ufundowało go Stowarzyszenie Kupców i Przemysłowców.

Monument stanął na małym wzniesieniu w Lasku Miejskim, zaraz nad ulicą Franciszka Józefa (teraz 3 Maja). Zwrócony był na Olzę, w stronę mostu Jubileuszowego (obecnie Wolności). Był w stylu geometrycznej secesji wiedeńskiej. Przypominał konstrukcją monument cesarzowej Elżbiety w stolicy monarchii. Jego centralną część stanowił obelisk z basenikiem i fontanną u podstawy otoczony rzeźbiarską grupą dzieci. Nad fontanną umieszczono płaskorzeźbę w białym marmurze z popiersiem cesarza. Cały obelisk wieńczył habsburski orzeł. Na pomniku znalazło się też miejsce na tablicę z napisem w języku niemieckim: "W patriotycznej ofierze ufundowały handlowo-przemysłowe stowarzyszenia w Cieszynie wsparte szlachetnością ofiarodawców, odsłonięty 16 października 1910 roku".

W parku monument stał zaledwie 8 lat. Po zakończeniu I wojny światowej i rozpadzie monarchii popiersie Franciszka Józefa zniszczono, a na cokole cesarza stanął pomnik pierwszego władcy cieszyńskiego księcia Mieszka I.

- Ocalało tylko kilka fragmentów popiersia, które zostały wmurowane w lapidarium w Parku Pokoju - mówi Mariusz Makowski.

Historyk był pewien, że do budowy pomnika Mieszka wykorzystano dawną tablicę fundacyjną, ale dotarcie do niej wiązało się ze zdjęciem kilku płyt. Możliwe okazało się to dopiero teraz, podczas remontu sypiącego się Mieszka.

- Tablica była wmurowana napisem do środka z tyłu pomnika. Budowniczowie Mieszka użyli jej jako zwykłego elementu okładziny - mówi Stanisław Kawecki, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, który remontuje pomnik.

Dyrektor cieszyńskiego muzeum wystąpił już do burmistrza z prośbą o przekazanie tablicy fundatorów pomnika cesarza do jego placówki. - Zabezpieczymy go i udostępnimy oglądającym. Mamy już bardzo dużo polskich i niemieckich tablic, które gdzieś zostały znalezione. Wmurowujemy je na parterze muzeum - mówi Mariusz Makowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto