Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie badania na koronawirusa. Lekarz rodzinny może skierować na test po teleporadzie

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Lukasz Gdak
Ministerstwo Zdrowia poszło na rękę lekarzom rodzinnym i zmieniło zasady kierowania pacjentów na badanie dotyczące koronawirusa. W pewnych przypadkach możliwe będzie skierowanie na test po teleporadzie, a nie fizycznej obecności pacjenta w gabinecie.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o porozumieniu z lekarzami w sprawie kierowania pacjentów na badania na koronawirusa. W przypadku, kiedy w trakcie teleporady lekarz rodzinny stwierdzi, iż u pacjenta występują typowe objawy koronawirusa, lekarz będzie mógł od razu skierować takiego pacjenta na test. Nie będzie potrzebna dodatkowa wizyta chorego w placówce i fizyczne badanie lekarskie.

To ustąpienie ministerstwa przed postulatami lekarzy. Zgodnie z wcześniejszą propozycją lekarze rodzinni dopiero po fizycznym badaniu, a nie teleporadzie, mogli kierować na test. Lekarze obawiali się, że takie rozwiązanie spowoduje jedynie roznoszenie się choroby.

– W przypadkach najbardziej oczywistych, gdy podejrzenie zakażeniem koronawirusem graniczy z pewnością, lekarze będą mogli skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania – powiedział minister Adam Niedzielski.

Jakie to będą przypadki? – Zdecydowaliśmy utworzyć pewnego rodzaju "furtkę”, czyli rozwiązanie, że w sytuacji przypadków najbardziej oczywistych, gdzie podejrzenie koronawirusa graniczy z pewnością – gdy jest gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, utarta węchu lub smaku – nie będzie konieczności odbycia tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego przed zleceniem testu – wyjaśnił minister zdrowia.

– Dziękuję lekarzom rodzinnym w Polsce za otwartość i rzetelny dialog. Nasze stanowiska bardzo się różniły na początku rozmów, ale w poczuciu odpowiedzialności, wypracowaliśmy rozwiązanie – stwierdził minister Niedzielski po kilkugodzinnych negocjacjach z przedstawicielami samorządu lekarskiego.

Lekarze rodzinni protestowali przeciwko wcześniejszemu rozwiązaniu, zgodnie z ktrym dopiero po fizycznym badaniu pacjenta w poradni można go było skierować na testy na COVID. Według lekarzy to tylko stwarzało ryzyko roznoszenia wirusa wśród innych pacjentów. I Ministerstwo Zdrowia przyjęło tę argumentację.

– Mamy nową ścieżkę postępowania z pacjentem. Zaczyna się ona od teleporady. Jeśli wiemy, że nie jest to zakażenie koronawirusem, to pacjent z tej ścieżki schodzi. Jeśli po 3–5 dniach objawy się utrzymują, następuje kolejna teleporada. Lekarz będzie mógł wtedy skierować na testy w kierunku COVID-19 zdalnie, a pacjent nie będzie musiał iść do przychodni na badanie fizykalne – stwierdził minister Niedzielski.

Rzecznik kolegium lekarzy rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że lekarze wraz z ministrem starali się wypracować stanowisko, które będzie dobre dla wszystkich, zarówno dla pacjentów z COVID19, jak i onkologicznych oraz kardiologicznych. – Z zainteresowaniem przyjęliśmy jesienną strategię. Jej obecność jest ważniejsza, niż jej brak. Panu ministrowi i wszystkim osobom, z którymi rozmawialiśmy chciałbym podziękować – stwierdził dr Sutkowski.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie badania na koronawirusa. Lekarz rodzinny może skierować na test po teleporadzie - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto