Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zioła w ogrodzie - dla smaku, zdrowia i urody. Polecamy 15 ziół, które warto mieć i podpowiadamy, jak je uprawiać i wykorzystać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zioła w ogrodzie sprawią, że nasze potrawy będę smaczniejsze, my zdrowsi, a ogród ładniejszy. Zobacz, jakie rośliny warto uprawiać.
Zioła w ogrodzie sprawią, że nasze potrawy będę smaczniejsze, my zdrowsi, a ogród ładniejszy. Zobacz, jakie rośliny warto uprawiać. Katarzyna Laszczak
Polecamy zioła, które warto mieć w ogrodzie i podpowiadamy, jakie warunki uprawy trzeba im zapewnić.

Spis treści

Wiele ziół jest nie tylko zdrowych, ale też dodaje smaku i aromatu potrawom. Niektóre z nich są na tyle popularnymi roślinami, że zapominamy o ich prozdrowotnych właściwościach. Tymczasem np. natka pietruszki czy koperek zawierają w 100 g więcej witaminy C niż cytryna! Mają też inne korzystne dla zdrowia właściwości.

Poza tymi najbardziej „swojskimi” roślinami, dużą grupę stanowią zioła przyprawowe wiązane z regionem Morza Śródziemnego, takie jak tymianek, bazylia czy oregano. One również mają sporo korzyści cennych dla zdrowia, a do tego idealnie podkreślają smak wielu potraw. Wiele z nich nadaje się znakomicie do uprawy w polskich ogrodach, a niektóre mają nawet rodzime gatunki (jak np. tymianek).

Z drugiej strony, są takie rośliny, które kojarzymy głównie z leczniczym wykorzystaniem, jak mięta, melisa czy szałwia, a tymczasem są one również bardzo dobrym dodatkiem do różnych dań, napojów czy koktajli.

Zobacz, jakie zioła warto posadzić w ogrodzie

Zioła w ogrodzie do wykorzystania na co dzień

Wśród wymienionych niżej roślin są i zioła wieloletnie, i jednoroczne oraz takie, które teoretycznie są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz, można je jednak przezimować. Wszystkie są łatwe w uprawie i możliwe do wykorzystania na co dzień, jako dodatek do potraw. Dostarczają witamin i minerałów, większość z nich wspomaga też trawienie – dodając ich do jedzenia korzystamy więc potrójnie, bo i wzbogacamy smak, i wartości odżywcze potraw, a w dodatku minimalizujemy ryzyko wystąpienia problemów trawiennych.

Oczywiście poszczególne rośliny mają także szersze spektrum działania. Wiele z tych ziół można też wykorzystać do przygotowania leczniczych naparów. Większość wykorzystuje się też w kosmetyce (w domowych warunkach można je wykorzystywać do kąpieli lub płukanek). Z niektórych pozyskuje się też olejki eteryczne o bardzo skoncentrowanych właściwościach. Są one stosowane w lecznictwie, kosmetyce, aromaterapii. Można z nich korzystać również w domu, choć trzeba je kupić, bo samodzielnie wytworzenie jest praktycznie niemożliwe.

Zobacz także:

Jak korzystać z ziół

Zioła z ogrodu najlepiej wykorzystywać świeże. Warto wiedzieć, że najwięcej smaku i aromatu z nich uzyskamy, dodając je do potraw pod koniec gotowania. Odwrotnie jest z ziołami suszonymi – te dodaje się na początku. Zioła suszone i świeże można również łączyć. Uzyskuje się wtedy najbogatszy smak i zapach.

Zioła z ogrodu można także suszyć. Pamiętajmy, żeby to robić w suchym, przewiewnym i koniecznie zacienionym miejscu. Zioła suszy się rozłożone, np. na płótnie, stole itp. lub związane w pęczki, zawieszone „do góry nogami”.

Zobacz, jakie zioła warto posadzić w ogrodzie

Zioła w ogrodzie i na balkonie

Uprawiając zioła w ogrodzie można je sadzić na osobnych rabatach ziołowych lub wśród warzyw – to najczęściej spotykane rozwiązanie. Jednak są to tak ładne rośliny, że równie dobrze mogą stanowić element rabaty kwiatowej. W takim przypadku jednak trzeba stosować ekologiczne nawozy oraz środki ochrony rośliny (naturalne lub przeznaczone dla roślin jadalnych). Warto wiedzieć, że wiele ziół jest bardzo miododajnych (np. lebiodka, tymianek, melisa). Większość ziół doskonale czuje się też na słonecznych skalniakach.

Polecamy też:

Wszystkie opisane zioła równie dobrze można uprawiać w doniczkach na tarasach i balkonach, a także na domowych parapetach. Trzeba jednak spełnić ich podstawowe wymagania uprawowe, szczególnie dotyczące zapotrzebowania na światło, co w domowych warunkach bywa trudniejsze. Na zioła należy przeznaczyć parapet okna wychodzącego na południe lub wschód.

Oto 15 ziół przyprawowych o zdrowotnych właściwościach – przedstawiamy ich podstawowe właściwości oraz wymagania uprawowe. Zobacz je w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zioła w ogrodzie - dla smaku, zdrowia i urody. Polecamy 15 ziół, które warto mieć i podpowiadamy, jak je uprawiać i wykorzystać - Gazeta Współczesna

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto