Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadni Gaj i Góra Tuł nagminnie niszczone przez crossowców. Będą patrole na tych obszarach

KL
Nadal tereny cenne przyrodniczo są rozjeżdżane przez motocyklistów crossowych.
Nadal tereny cenne przyrodniczo są rozjeżdżane przez motocyklistów crossowych. RDOŚ Katowice
Rezerwat przyrody Zadni Gaj i użytek ekologiczny Góra Tuł nadal są rozjeżdżane przez crossowców. Przyrodnicy mówią stanowcze dość i wspólnie z policją oraz strażą leśną intensyfikują patrole w okolicy.

Zadni Gaj i Góra Tuł nadal są rozjeżdżane przez crossowców. Będą patrole na tych obszarach

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, dewastacja obszarów chronionych – rezerwatu przyrody Zadni Gaj oraz użytku ekologicznego Góra Tuł – trwa nie od dziś. Dlatego przyrodnicy z RDOŚ Katowice zamierzają połączyć siły z policją i strażą leśną, intensyfikując patrole na tych obszarach.

Będzie to zdecydowana odpowiedź na uderzające w przyrodę zachowania kierowców jednośladów. Bowiem jak zaznaczają przedstawiciele RDOŚ – "motocykliści crossowi za nic mają zakazy obowiązujące na tych terenach i rozjeżdżają cenne przyrodniczo obszary, powodując ogromne straty dla środowiska. Dodatkowo, nie tylko trwale niszczą przyrodę, ale stwarzają też zagrożenie dla pieszych spacerujących w sąsiedztwie".

– Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi jest nielegalny. To samo dotyczy rezerwatów przyrody – Zadni Gaj w Goleszowie jest rezerwatem nieudostępnionym do ruchu turystycznego, co oznacza, że obowiązuje tam całoroczny i bezwzględny zakaz wstępu, również pieszych. Ponadto Beskidy to obszar, gdzie żyją duże drapieżniki, objęte ochroną gatunkową tj. niedźwiedź brunatny, ryś i wilk – huk silników i zanieczyszczanie spalinami, niepokoją i przepłaszają zwierzęta, w tym ptaki – przypomina RDOŚ.

Zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach zwraca uwagę, że ten nielegalny proceder jest trudny do uchwycenia i zwalczania. Środki przeciwdziałające nielegalnym rajdom m.in. w postaci grodzenia ścieżek przejazdów drewnem, nie zawsze są skuteczne – grodzenia są omijane i obok tworzone są nowe trasy.

– Samych crossowców ciężko jest złapać na gorącym uczynku. Dlatego kluczowa jest współpraca podmiotów nadzorujących i zarządzających tym terenem – Nadleśnictwo Ustroń, Komenda Policji w Cieszynie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Gmina Goleszów. Tylko wspólne i wzmożone działania mogą dać pożądany efekt – podkreśla.

Zadni Gaj i Góra Tuł – obszary chronione

Rezerwat przyrody Zadni Gaj i użytek ekologiczny Góra Tuł położone są w obszarze Natura 2000 Beskid Śląski oraz w otulinie Parku Krajobrazowego Beskid Śląski.

Rezerwat Zadni Gaj został utworzony w 1957 r. w celu ochrony stanowisk cisa pospolitego. Natomiast Tuł to niewysoki szczyt, sięgający 621 m n.p.m., będący przedłużeniem Pasma Czantorii. W 2007 r. w celu zachowania różnorodności biologicznej utworzono tu użytek ekologiczny chroniący łąki storczykowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zadni Gaj i Góra Tuł nagminnie niszczone przez crossowców. Będą patrole na tych obszarach - Katowice Nasze Miasto

Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto