Zadni Gaj i Góra Tuł nadal są rozjeżdżane przez crossowców. Będą patrole na tych obszarach
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, dewastacja obszarów chronionych – rezerwatu przyrody Zadni Gaj oraz użytku ekologicznego Góra Tuł – trwa nie od dziś. Dlatego przyrodnicy z RDOŚ Katowice zamierzają połączyć siły z policją i strażą leśną, intensyfikując patrole na tych obszarach.
Będzie to zdecydowana odpowiedź na uderzające w przyrodę zachowania kierowców jednośladów. Bowiem jak zaznaczają przedstawiciele RDOŚ – "motocykliści crossowi za nic mają zakazy obowiązujące na tych terenach i rozjeżdżają cenne przyrodniczo obszary, powodując ogromne straty dla środowiska. Dodatkowo, nie tylko trwale niszczą przyrodę, ale stwarzają też zagrożenie dla pieszych spacerujących w sąsiedztwie".
– Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi jest nielegalny. To samo dotyczy rezerwatów przyrody – Zadni Gaj w Goleszowie jest rezerwatem nieudostępnionym do ruchu turystycznego, co oznacza, że obowiązuje tam całoroczny i bezwzględny zakaz wstępu, również pieszych. Ponadto Beskidy to obszar, gdzie żyją duże drapieżniki, objęte ochroną gatunkową tj. niedźwiedź brunatny, ryś i wilk – huk silników i zanieczyszczanie spalinami, niepokoją i przepłaszają zwierzęta, w tym ptaki – przypomina RDOŚ.
Zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach zwraca uwagę, że ten nielegalny proceder jest trudny do uchwycenia i zwalczania. Środki przeciwdziałające nielegalnym rajdom m.in. w postaci grodzenia ścieżek przejazdów drewnem, nie zawsze są skuteczne – grodzenia są omijane i obok tworzone są nowe trasy.
– Samych crossowców ciężko jest złapać na gorącym uczynku. Dlatego kluczowa jest współpraca podmiotów nadzorujących i zarządzających tym terenem – Nadleśnictwo Ustroń, Komenda Policji w Cieszynie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Gmina Goleszów. Tylko wspólne i wzmożone działania mogą dać pożądany efekt – podkreśla.
Zadni Gaj i Góra Tuł – obszary chronione
Rezerwat przyrody Zadni Gaj i użytek ekologiczny Góra Tuł położone są w obszarze Natura 2000 Beskid Śląski oraz w otulinie Parku Krajobrazowego Beskid Śląski.
Rezerwat Zadni Gaj został utworzony w 1957 r. w celu ochrony stanowisk cisa pospolitego. Natomiast Tuł to niewysoki szczyt, sięgający 621 m n.p.m., będący przedłużeniem Pasma Czantorii. W 2007 r. w celu zachowania różnorodności biologicznej utworzono tu użytek ekologiczny chroniący łąki storczykowe.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto