Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu

JVL
JVL
Dzień Judaizmu to święto, które obchodzone jest w kościele katolickim w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Święto zostało ustanowione w 1997 roku. Tegorocznym gospodarzem uroczystości jest diecezja bielsko-żywiecka. Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Dznia Judaizmu w Cieszynie odsłonięta została tablica pamiątkowa.

Ogólnopolskiemu świętu Judaizmu przyświeca cel ponownego odkrycia wspólnych więzi z starszymi braćmi w wierze. Wzajemnemu poznaniu katolików i żydów mają służyć: spotkania modlitewne, rozmowy dotyczącej tradycji i kultury żydowskiej, koncerty i różnego rodzaju warsztaty.

XVIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Cieszynie rozpoczął się w sobotę od odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy cmentarzu żydowskim. Dookoła cmentarza zebrała się mała grupka osób, które czekały na odsłonięcie tablicy. Nim jednak nastąpił ten moment kilka słów powiedział Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura -Tym wydarzeniem chcemy oddać cześć i szacunek tym, którzy zginęli. Po Macurze modlitwę odprawił przewodniczący gminy żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac. Następnie krótką modlitwę odprawił jeszcze ks. bp. Roman Pindel. Po modlitwach bp. Pindel został poproszony o odsłonięcie tablicy pamiątkowej, na której widnieją słowa: "Miejsce pamięci narodowej uświęcone krwią 81 ofiar zbrodni hitlerowskich w latach 1944-1945".

Wszyscy przybyli na cmentarz mieszkańcy poproszeni zostali po uroczystym odsłonięciu o przejście do Domu Narodowego w Cieszynie, gdzie o 17:30 została otwarta mała wystawa. Przed prezentacją wystawy kilka słów o żydach mieszkających w Cieszynie i ich powiązanej z Bielskiem historii powiedziała przewodnicząca gminy wyznaniowej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra. Zwróciła uwagę, że na cieszyńskim cmentarzu pochowana jest duża liczba bielskich żydów. Wynika to z tego, że gmina w Bielsku-Białej nie posiadała początkowo swojego cmentarza. Dopiero w 1849 roku w Bielsku powstał cmentarz żydowski. Potrzeba powstania nowego cmentarza powiązana była z wiosną ludów i zarazami, które w tamtym czasie nawiedzały Europę. Władze zabroniły przewożenia zwłok pomiędzy miastami. Poza wystawą w Domu Narodowym odbył się również koncert zespołu Gang Marcela. Jednak przed koncertem bp. Pindel odmówił jeszcze modlitwę o pokój.

W Cieszynie istnieją dwa cmentarze żydowskie. Stary cmentarz żydowski w Cieszynie działał nieprzerwanie przez 250 lat. Powstał on w 1647 roku. Pochówków zaprzestano na nim dopiero na początku XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto