Trasy rowerowe w okolicy Cieszyna
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 35 km od Cieszyna, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 maja w Cieszynie ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w Cieszynie ma być 23°C. Nie będzie padać.
🚲 Trasa rowerowa: 4.12.2016 Jastrzębie-Zdrój - stawy hodowlane- Zamek Zebrzydowice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 30,32 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 53 min.
- Przewyższenia: 80 m
- Suma podjazdów: 418 m
- Suma zjazdów: 398 m
Rowerzystom z Cieszyna trasę poleca Hakos
Temperatura: 0 st.C
Godz. startu: 12.30
Godz. mety: 14.20
Czas wycieczki: 1h 50min
Czas jazdy: 1h 18 min
max prędkość: 47 km/h
średnia prędkość: 23,3 km/h
dystans: 30,3 km
Wycieczka w zimowej aurze na stawy hodowlane w Pielgrzymowicach, które o tej porze roku mają całkiem inny wyraz i charakter niż latem. Karpie hodowane w Pielgrzymowicach odżywiają się zdrowo przez cały rok i żyją tutaj od wieków. Dlatego są takie smaczne. To pawłowickie sołectwo słynie z hodowli ryb i niezliczonej ilości stawów hodowlanych.Stawy zarybiane są także innymi gatunkami ryb, to cały czas najwięcej hodowców hoduje karpie. - W Pielgrzymowicach bardzo dobrze zaaklimatyzowały się u nas amury i tołpygi, liny, okonie, karasie, ale tradycyjnego karpia jest najwięcej.
Przy okazji odwiedziłem zamek w Zebrzydowicach.
Pierwszy zamek został wzniesiony na przełomie XV/XVI wieku. Świadczą o tym odkryte fragmenty ścian o gotyckim rodowodzie. Także same umiejscowienie obiektu sugeruje jego obronny charakter.
Zamek przebudowany został na otoczony parkiem pałac (rezydencje reprezentacyjną) w stylu barokowym w 1764 r. przez barona Jana Ryszarda von Mattencloit i jego małżonkę Marię Renatę von Beess. Przy wykorzystaniu starych murów wzniesiono pałac na planie prostokąta w stylu niemieckiego baroku.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, lecz po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w latach 1958-1963 r., a po rozbudowie w 1970 r. przeznaczony na cele kulturalne.
Pogoda sprzyjająca mimo delikatnego mrozu.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Na początek sezonu: pałac Bażantarnia 2017/2/20
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 25,45 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 1 min.
- Przewyższenia: 93 m
- Suma podjazdów: 1 102 m
- Suma zjazdów: 1 085 m
Ireneusz poleca trasę rowerzystom z Cieszyna
Bażantarnia w Porębie, park w Pszczynie.
,,Zbyt późne jest życie jutrzejsze – żyj dzisiaj” – taka łacińska sentencja wita i zaprasza gości, na frontonie Książęcej Bażantarni w Pszczyńskiej Porębie. Na wzgórzu 297 m. npm zbudowano pałac, nazwany „Lustschloss” (Pałac Uciech), a później „Fasanerie” (Bażantarnia). Powstawał on w latach 1792-1800. Jego budowę zainicjował Fryderyk Erdmann, ukończył zaś, po jego śmierci, syn Fryderyk Ferdynand. Obiekt reprezentuje swoim kształtem typową, klasycystyczną rezydencję, wzniesioną na planie prostokąta, z wysokim, czterospadowym dachem. Pięcioosiowa elewacja frontowa posiada charakterystyczny ryzalit, z portykiem o czterech kolumnach. Rezydencja już na początku XIX w. stała się niezwykle popularna. Odbywały się tu bale i różne uroczystości książąt pszczyńskich, związane także z polowaniami w tutejszych lasach. W drugiej połowie XIX w., gdy pszczyński zamek, będący dotąd siedzibą rodową książąt Anhalt, przebudowany został przez nowych właścicieli - książąt Hochbergów - „Bażantarnia” utraciła swe znaczenie, gdyż życie towarzyskie koncentrowało się odtąd głównie w zamku. Swoją świetność pałac odzyskał w czasie I wojny, gdy urzędował w nim sztab generalny wojsk niemieckich i bywał tu m.in. sam cesarz Wilhelm. Po I wojnie pałac funkcjonował jako elegancki zajazd, w którym gościły polskie elity - m.in. prezydent Ignacy Mościcki czy budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski. W czasie II wojny gmach zajęły wojska niemieckie. Po wojnie znacjonalizowany pałac ulegał dewastacji, równocześnie zaś urządzono w nim nieco siermiężne, charakterystyczne dla PRL, wnętrza dla masowych imprez. Z początkiem XXI wieku pałac przeszedł remont, ukończony w 2011 r. Dziś pełni funkcje restauracyjno-hotelowe. Znów - jak dawniej - odbywają się w nim bale, uroczystości rodzinne i inne imprezy.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Rundka Rudołtowice, Ćwiklice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,25 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 33 m
- Suma podjazdów: 424 m
- Suma zjazdów: 427 m
Ireneusz poleca trasę mieszkańcom Cieszyna
Relaks w parku.
W centrum wioski stoi dobrze zachowany pałac, wzniesiony prawdopodobnie w 1752 roku dla ówczesnego właściciela tutejszego majątku, hrabiego Józefa Zborowskiego. Przypuszcza się jednak, że jakiś obiekt rezydencjonalny stał w tym miejscu już w XVII stuleciu. Pałac został wymurowany na planie prostokąta i przykryty dachem mansardowym z lukarnami. Jest jednopiętrowy i podpiwniczony. Fasada główna uzyskała podział siedmioosiowy, pośrodku niej zaś znajduje się płytki, trójosiowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem, w którym umieszczono kartusze herbowe byłych właścicieli, z herbami Jastrzębiec i Ostoja. Narożniki gmachu są boniowane. Wewnątrz zachowały się sklepienia na parterze i sufity na wyższych kondygnacjach. W pałacu mieszkali kolejni właściciele rudołtowskiego majątku. W XIX wieku należał on już do książąt pszczyńskich, stając się siedzibą ich przedstawicieli. Po międzywojennej parcelacji tutejszych dóbr, w pałacu urządzono hotel. W czasie II wojny światowej mieścił się w nim ośrodek służby pracy dla Związku Niemieckich Dziewcząt. Po wojnie gospodarzem pałacu był m.in. uniwersytet ludowy i duże zakłady pracy. Wreszcie ulokował się tu Specjalny Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących. Pałac otoczony jest przez krajobrazowy park z grabami, dębami i lipami.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Przez Wilamowice do Kęt
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 59,2 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 172 m
- Suma podjazdów: 1 560 m
- Suma zjazdów: 1 617 m
Trasę dla rowerzystów z Cieszyna poleca Ireneusz
Do Kaplicy św. Jana Kantego.
We wschodniej części placu przykościelnego od ponad trzystu lat stoi budowla przypominająca o najsłynniejszym z kęczan - to kościół pod wezwaniem św. Jana Kantego, w lokalnej tradycji zwany kaplicą. Świątynia, wybudowana podobno na miejscu urodzin świętego profesora Akademii Krakowskiej, jest już drugą w tym miejscu. Pierwsza, ufundowana przez księcia Sykstusa Lubomirskiego, została ukończona w 1648 r. Ze względu na rozszerzający się kult Jana Kantego (wówczas jeszcze przedkanonizacyjny) i związany z nim wzmożony ruch pielgrzymkowy do miejsca jego urodzenia, w roku 1715 na miejscu niewielkiej kaplicy wybudowano okazalszy kościół. Jego fundatorami byli ks. Marcin Ośliński - dziekan kolegiaty św. Anny w Krakowie oraz ks. Jan Chryzostom Pyzowic - kanonik krakowski i prebendarz kaplicy św. Jana Kantego. Konsekrował go biskup krakowski Krzysztof Szembek w roku 1781.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Do Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 41,28 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 186 m
- Suma podjazdów: 814 m
- Suma zjazdów: 890 m
Rowerzystom z Cieszyna trasę poleca Ireneusz
Park Zdrojowy tężnia i Muzeum.
Muzeum Fauny i Flory Morskiej mieści się przy Gimnazjum nr 1 im. gen. broni Stanisława Maczka, w jednym z przysiółków gminy Jaworze - Jaworzu Średnim. Jaworze jest uroczą gminą w powiecie bielskim, w południowej części województwa śląskiego. Miejscowość ma aspiracje uzdrowiskowo-wypoczynkowe. Powstanie muzeum było możliwe dzięki ofiarności bosmana Erwina Pasternego. Urodził się w Jaworzu Średnim w 1928 r. i tu zdobył wykształcenie podstawowe. Realizując swoje młodzieńcze marzenia, kontynuował naukę w szkołach morskich, zdobywając stopień bosmana. Pływał po całym świecie, zgłębiając jednocześnie tajniki życia oceanów. Zaczął też łowić, a następnie preparować różne stworzenia morskie. Część swojej kolekcji okazów przyrody mórz południowych podarował szkole w Jaworzu. Muzeum Fauny i Flory Morskiej rozpoczęło swoją działalność w 1969 r. Najciekawszymi eksponatami są m.in. żółw morski, rekiny (w tym rekin młot), ośmiornice, mięczaki, jeżowce. Dzięki wieloletniej współpracy i pomocy Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, większość eksponatów jest świetnie zachowana, powstają nowe ekspozycje, a młodzież pogłębia swoją wiedzę na tematycznych obozach i spotkaniach. Warto dodać, że tradycje morskie w Gimnazjum oprócz Muzeum Fauny i Flory aktywnie podtrzymuje Międzynarodowe Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej (początki Ligi sięgają 1930 r.; organizacja miała za zadanie propagowanie zagadnień morskich wśród społeczeństwa oraz rozbudowę floty morskiej i rzecznej). Jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów na najlepiej pracujące Koło, a także wydawcą własnego pisma „Delfin”. W 2011 r. powstał projekt budowy w pobliżu Gimnazjum pierwszego w tym regionie, nowoczesnego Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, z salą wykładową. To umożliwia dotarcie do szerszego grona odbiorców, a zarazem staje się kolejną atrakcją Jaworza. Do nowego muzeum mają trafiłóy m.in. zbiory zgromadzone w szkolnym Muzeum, a także dodatkowe okazy fauny i flory morskiej oraz śródlądowej.
Nawiguj
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Ezy
Ezy Rower poziomy trzykołowy dla dzieci od 4 lat
Opis produktu rodzaj roweru: rower trzykołowy…

jeep
JE-C28L-KY Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

Trixie
Trixie Front Kosz na rower z polirattanu - Dł. x szer. x wys.: 44 ...
Masz ochotę na wycieczkę rowerową z psem? Żaden pr…

skymaster
Energy Trekking R2 Pro Dark Green Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r2 pro…

Prophete
Prophete Torba na rower podwójna
Właściwości przedziały wewnętrzne pozwalają uporzą…

PLAYTIVE®
PLAYTIVE® Rowerek biegowy
Opis produktu nowoczesne wzornictwo wspierające ko…

PLAYTIVE®
PLAYTIVE® Rowerek biegowy
Opis produktu rowerek biegowy o nowoczesnym w…

jeep
JE-C28L-WK Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

kawasaki
KX-KDX3.0 Rower elektryczny KAWASAKI
nowoczesny rower górski mtb klasy premium ze wspom…

skymaster
Energy Trekking V2 Pro Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking v2 pro…

Trixie
Trixie kosz na rower, z kratką ochronną - Dł. x szer. x wys.: 55 x ...
Koszyk rowerowy marki Trixie z kratą umożliwi Ci z…

blaupunkt
Clara 400 SE Rower elektryczny BLAUPUNKT
składany rower elektryczny z 20" kołami.korzy…

blaupunkt
Carl 300 Rower elektryczny BLAUPUNKT
carl 300 to składany rower elektryczny. przy niski…

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Standard (dł. x szer. ...
Prezentowany kosz na rower to optymalny środek tra…

Reserved
Reserved - Saszetka na rower SmileyWorld® - Czarny
Saszetka na rower SmileyWorld®

skymaster
Energy Trekking R1 28 Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r1 dla…
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Prestiżowe nagrody dla polskich domów