Wybory prezydenckie 2020: Andrzej Duda traci poparcie w woj. śląskim, opozycja rośnie w siłę. Wyniki sondażu Polska Press

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Według sondażu Polska Press, Andrzej Duda traci poparcie w województwie śląskim. Gdyby dzisiaj, 16 lutego, odbyły się wybory prezydenckie to obecny prezydent w pierwszej turze zdobyłby 35,2 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 29,0 proc. Tak przedstawiałyby się wyniki wyborów prezydenckich w województwie śląskim. W ogólnopolskich wyborach przewaga Andrzeja Dudy byłaby większa - 41,3 proc. poparcia dla Dudy i 24,0 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Tak wskazuje najnowszy sondaż wyborczy Polska Press Grupy. Przeanalizujmy wyniki ogólnopolskie i z województwa śląskiego.

Wyniki wyborów prezydenckich. Sondaż PPG

Z najnowszego sondażu wyborczego Polska Press Grupy wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyłyby się dzisiaj, 16 lutego, to Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość) wygrałby w drugiej turze wyborów. W pierwszej turze wyborów również prowadziłby obecny prezydent. W województwie śląskim Andrzej Duda (Prawo i Sprawiedliwość) zyskałby 35,2 proc. poparcia. Na drugim miejscu uplasowałaby się Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska) z wynikiem 29,0 proc. Na trzecim miejscu byłby Robert Biedroń (Lewica) z 14,7 proc. poparcia. Dalsze wyniki to: Szymon Hołownia (własny komitet) - 9,7 proc, Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) - 6,2 proc. oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja Wolność i Niepodległość) - 5,2 proc.

W skali całego kraju kolejność się nie zmienia, jednak Andrzej Duda zyskuje większe poparcie. I tak w pierwszej turze Andrzej Duda miałby 41,3 proc, Małgorzata Kidawa-Błońska 24,0 proc., a Robert Biedroń 11,2 proc. Szymon Hołownia zyskałby 10,0 proc. głosów, Władysław Kosiniak-Kamysz 8,1, a Krzysztof Bosak 5,3 proc.

Sondaż prezydencki - woj. śląskie

Na kogo oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory prezydenta Polski odbywały się dziś?

  1. 35.20%
  2. 29.00%
  3. 14.70%
  4. 9.70%
  5. 6.20%
  6. 5.20%

Sondaż Polska Press we współpracy z Ośrodkiem Dobra Opinia - luty 2020

Druga tura wyborów prezydenckich. Wygrywa Andrzej Duda?

Zapytaliśmy naszych respondentów na kogo oddaliby głos w drugiej turze wyborów na prezydenta Polski. Przedstawiliśmy pięć wariantów, gdzie w każdym z nich można było głosować na obecnego prezydenta Polska. Gdyby doszło do drugiej tury wyborów pomiędzy Andrzejem Dudą oraz Robertem Biedroniem to Andrzej Duda zyskałby 53,4 proc, głosów, a kandydat Lewicy 46,6 proc. W przypadku wyboru między Andrzejem Dudą, a Krzysztofem Bosakiem, zwycięstwo Dudy byłoby jeszcze większe - 83,8 proc. głosów w porównaniu do 16,2 proc. dla Bosaka.

Andrzej Duda (PiS) przegrałby wybory w województwie śląskim w aż trzech wariantach.

Gdyby w drugiej turze Duda walczył z Małgorzatą Kidawą-Błońską to wygrałaby kandydatka Platformy Obywatelskiej. Andrzej Duda zyskałby 44,4 proc. głosów, a Małgorzata Kidawa-Błońska 55, 6 proc. głosów.

Co ciekawe, w województwie śląskim Andrzej Duda przegrałby także z Szymonem Hołownią (55,6 proc. głosów dla Hołowni i 44,4 dla Dudy), a także z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (53, proc. do 47 proc. głosów dla Dudy).

Ogólnopolskie wyniki głosowania w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich są bardziej przychylne dla obecnego prezydenta. Andrzej Duda (PiS) wygrałby w każdym z pięciu wariantów. I tak w głosowaniu na Andrzeja Dudę lub Roberta Biedronia, obecny prezydent miałby 57,0 proc. głosów w porównaniu do 43,0 proc. dla Biedronia. Z Krzysztofem Bosakiem wygrałby o 49 proc. głosów (Andrzej Duda - 74,5 proc, Krzysztof Bosak - 25,5 proc.). Do ostatniego momentu liczyłyby się jednak głosy w przypadku walki w drugiej turze Andrzeja Dudy z Szymonem Hołownią. Ostatecznie wygrałby Andrzej Duda z 50,4 proc. głosów do 49,6 proc. dla Szymona Hołowni.

Niewielkie różnice procentowe byłyby także pomiędzy Andrzejem Dudą, a Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Andrzej Duda (50,3 proc.) - Małgorzata Kidawa-Błońska (49,7 proc.). Andrzej Duda (50,8 proc.) - Władysław Kosiniak-Kamysz (49,2 proc.).

Zdaniem politologa Rafał Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego wyniki sondażu w woj. śląskim powinny uruchomić kilka alarmów w obozach dwójki głównych kandydatów.

- Alarmujące są wyniki na Mazowszu i na Śląsku, gdzie Andrzej Duda uzyskał zdecydowanie niższe wyniki, niż te, które osiągnęło tam Prawo i Sprawiedliwość podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. A są to dwa kluczowe województwa. Coś musiało stać się po drodze i PiS nie może tego zbagatelizować - dodaje.

Wybory prezydenckie. Na kogo głosują mężczyźni, a na kogo kobiety?

W sondażu przedwyborczym Polska Press Grupy sprawdziliśmy jakie są preferencje wyborcze mężczyzn i kobiet w województwie śląskim. Czy wybór kandydata na prezydenta Polski uzależniony jest od płci? Wyniki pokazują, że tak. Na pytanie na kogo oddaliby Państwo swój głos w wyborach na prezydenta Polski, aż 80,8 proc. mężczyzn zadeklarowało, że zagłosuje na Krzysztofa Bosaka (Konfederacja Wolność i Niepodległość). Z kolei, wśród kobiet Krzysztof Bosak miałby jedynie 19,2 proc. poparcia.

Roberta Biedronia (Lewica) wybrałoby 54,8 proc. mężczyzn i 45,2 proc. kobiet. Na Andrzeja Dudę (PiS) głosowałoby więcej kobiet (53,1 proc. głosów oddanych przez kobiety i 46,9 proc. oddanych przez mężczyzn). Szymon Hołownia miałby 56,3 proc. poparcie mężczyzn i 43,8 proc. poparcie kobiet.

Panie w większości zdecydowałyby się głosować na jedyną kandydatkę na prezydenta Polski. Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby 58,3 proc. głosów od kobiet oraz 41,7 proc. od mężczyzn. Władysław Kosiniak-Kamysz miałby 58,1 proc. poparcia pań oraz 41,9 proc. poparcia panów.

Na kogo głosują mieszkańcy wsi oraz miast?
Wyniki sondażu wyborczego wyraźnie pokazują, że wybór kandydata na prezydenta w dużej mierze warunkuje to gdzie mieszkamy. Zobaczmy preference wyborcze w województwie śląskim z podziałem na miejsce zamieszkania - miasto i wieś.

Największe poparcie wśród swoich zwolenników na wsi ma Władysław Kosiniak-Kamysz (45,2 proc.). Tuż za nim jest Andrzej Duda (32,6 proc.), a następnie Szymon Hołownia (25,0 proc.), Krzysztof Bosak (19,2 proc.), Małgorzata Kidawa-Błońska (16,7 proc.) oraz Robert Biedroń (5,5 proc.).

Wszyscy kandydaci na prezydenta RP największe elektoraty mają w miastach. Największe poparcie w wmieście ma Robert Biedroń (94,5 proc.). Na drugim miejscu jest Małgorzata Kidawa-Błońska (83,3 proc.), a na trzecim Krzysztof Bosak (80,8 proc.). Następnie plasuje się Szymon Hołownia (75,0 proc.), Andrzej Duda (67,4 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (54,8 proc.).

Młodzi głosują na Bosaka, seniorzy wolą Dudę

W województwie śląskim największy elektorat wśród młodych ma Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji ma 50 proc. poparcie wśród wyborców w wieku 18-29 lat, 34,6 proc. poparcie wśród 30-44 latków i mniejsze w starszych grupach wiekowych - 45-59 lat i powyżej 60 lat po 7,7 proc.

Wyniki procentowe w przypadku Roberta Biedronia prezentują się następująco. Wśród wyborców w wieku 18-29 lat Robert Biedroń uzyskałby 39,7 proc. głosów. Wśród wyborców w wieku 30-44 lat - 23,4 proc., 45-59 lat - 23,3 proc. oraz wśród wyborców powyżej 60 roku życia - 13,7 proc.

Andrzej Duda ma najwięcej zwolenników wśród osób powyżej 60 lat (39,4 proc.). Wśród młodych ma najniższy wynik - zaledwie 9,1 proc. Wśród osób w wieku 30-44 lat Andrzej Duda zyskałby 20,6 proc. głosów, a w wieku 45-59 lat - 30,9 proc.

Co ciekawe, Szymon Hołownia największe poparcie miałby wśród wyborców powyżej 60 roku życia. Zyskałby też 27,7 proc. poparcia osób w wieku 18-29 lat, 23,4 proc. poparcia wyborców w wieku 30-44 lat oraz 17,0 proc. u osób w wieku 45-59 lat.

Jak głosują wyborcy na Małgorzatę Kidawę-Błońską. Kandydatka PO miałaby 13,2 proc. głosów osób w wieku 18-29 lat, 30,6 proc. poparcia wyborców 30-44-letnich, 29,9 proc. - 45-59-letnich oraz 26,4 proc. głosów u osób powyżej 60 lat.

Władysław Kosiniak-Kamysz największe poparcie miałby wśród osób powyżej 60 roku życia - 32,3 proc., a następnie wyborców w wieku 45-59 lat - 29,0 proc. Wśród wyborców w wieku 30-44 lat i 18-29 lat ma równo po 19,4 proc. poparcia.

Czytaj także

Zaostrzenie restrykcji. Cała Polska w strefie czerwonej

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Giga

Jeszcze nie ma afer nagranych na takie urządzonka ...

https://www.spyshop.pl/dyktafon-cyfrowy-mvr-100-ukryty-w-pendrive-4gb-28.html

hmmm aż dziwnie ... kelner dał radę a ktoś inny nie ?

S
Soprano
18 lutego, 23:47, Duda wstyd!:

Duda to chyba najgorszy z prezydentów zaraz po Kaczyńskim jacy zdarzyli się w historii RP, nie dosyć że pieprzy od rzeczy to jest fanatykiem i nie ma jaj, co prezes każe to Duduś zrobi.

Nigdy więcej takiego Dudy bo to wstyd dla Polski a nie prezydent!

Tak tak tepy ch.....u i kolorowe flagi a na koniec miesiąca orgie gejowskie. Hahahaha

Jacy ci ludzie tępi są. Duda jest od 89 roku jak popatrzeć najlepszym prezydentem. To nie o to chodzi że dają 500 tylko nie dają rozkradać państwa. Wszyscy poprzednicy sprzedawali polskie firmy od lat . PO zamykało kopalnie ,stocznię, inne zakłady produkcyjne z częściami. Wszystko co się dało. Kwaśniewski sprzedał Wedla ,Żeran fso i wiele innych.Wy jesteście za tępi żeby to zauważyć. Gdyby nie rządziły takie osoby jak poprzednicy to POLSKA byłaby w światowej trójce gospodarki świata . To nie tak że on podpisuje itp. Oni chcą Polskę odbudować taką jak mieliśmy gospodarkę przed drugą wojna światową . Pełno polskich firm , buty maszyny , ubrania wtedy nic do polski nie sciagalismy tylko było sprzedawane na Europę. A teraz? Partia PO zniszczyła Polską gospodarkę to byli złodzieje żerujace na nas i garstce polskich firm. Pracująca na rzecz Niemiec. Jesteście ślepi. Powiedzcie jak PIS doszedł do władzy jak podnieśli podatki dla banków i firm bukmacherskich dlaczego oni wszyscy spier.....li z kraju? Bo to byli niemieccy bukmacherzy to samo firmy które dawały pożyczki ekspress oraz niemieckie banki już nie będę wymieniał nazw macie google. Tutaj za rządów PO mieli raj. Obracali grubą kasą a płacili jałmużny podatek tak tak. To samo z kamienicami w Warszawie pani Waltz niemieckie nazwisko sprzedawała kamienice za 1 złotówkę. I wszyscy spierdo.....li a dlaczego? Bo już się nie opłacało kraść. PO to partia dla złodziei dla tych którzy mają jakiś interes żeby na nich głosować a zagłosują tylko złodzieje. W Warszawie zawsze wygrają bo to skupisko niemieckich firm i złodziei. Takie PEło dobrze rządziło a gaz z Rosji mieliśmy najdrożej sprzedawany w Europie hahahaha wstyd ku....a wstyd. Europa się śmiała i w dupe was ruch....ła razem z Brukselą . Bo jak Bruksela tupneła nożką to Tusk tak zrobił. To byla jedna Wielka żenada. Teraz jak PIS nie daje się Brukseli i sxczy na nich to pierd....e o konstytucji która napisana została przez Ubeków i komunistów żeby im było dobrze i oni nie chcą zmian chcą żyć jak w latach 90 z zarobkami dla ludzi i zgarnąć jak najwięcej pieniędzy dla siebie, a teraz czas na zmiany. Przypomnijcie sobie słowa kopacz kiedyś przed kamerami w sejmie co powiedziała ,,niema pieniędzy w budżecie '' pamiętam to do dziś . Złodzieje. A teraz głupi naród wybrał ją do Brukseli. Gdyby dalej była premierem to polska była by dnem pełnym uchodźców na ulicach . Tak to PEło rządziło rozkradali cały kraj teraz znów nie mogą sobie darować aby do koryta. A tak dla przypomnienia co ta Kidawa ma do zaoferowania? Bo nie usłyszałem żadnego programu. Rewolucja w służbie zdrowia to za mało na 4 lata? Haha tępy naród to kupi. Wstyd mi za was. Nie nazywajcie się patriotycznymi Polakami. Głosując na takie scierwa jak PO. GŁOSUJĘ NA DUDE !!!!

S
Soprano
17 lutego, 20:44, Obserwator z Wysoki:

A ja na Biedronia zagłosuję i co mi zrobicie to mój IDOL.

To głosuj dalej będziesz w dupe ruch....y

S
Soprano
18 lutego, 19:03, stopKondominium:

Jedyna szansa dla Polski to Biedroń

Tak tak tepy ch.....u i kolorowe flagi a na koniec miesiąca orgie gejowskie. Hahahaha

Jacy ci ludzie tępi są. Duda jest od 89 roku jak popatrzeć najlepszym prezydentem. To nie o to chodzi że dają 500 tylko nie dają rozkradać państwa. Wszyscy poprzednicy sprzedawali polskie firmy od lat . PO zamykało kopalnie ,stocznię, inne zakłady produkcyjne z częściami. Wszystko co się dało. Kwaśniewski sprzedał Wedla ,Żeran fso i wiele innych.Wy jesteście za tępi żeby to zauważyć. Gdyby nie rządziły takie osoby jak poprzednicy to POLSKA byłaby w światowej trójce gospodarki świata . To nie tak że on podpisuje itp. Oni chcą Polskę odbudować taką jak mieliśmy gospodarkę przed drugą wojna światową . Pełno polskich firm , buty maszyny , ubrania wtedy nic do polski nie sciagalismy tylko było sprzedawane na Europę. A teraz? Partia PO zniszczyła Polską gospodarkę to byli złodzieje żerujace na nas i garstce polskich firm. Pracująca na rzecz Niemiec. Jesteście ślepi. Powiedzcie jak PIS doszedł do władzy jak podnieśli podatki dla banków i firm bukmacherskich dlaczego oni wszyscy spier.....li z kraju? Bo już się nie opłacało kraść. PO to partia dla złodziei dla tych którzy mają jakiś interes żeby na nich głosować a zagłosują tylko złodzieje. Takie PEło dobrze rządziło a gaz z Rosji mieliśmy najdrożej sprzedawany w Europie hahahaha wstyd ku....a wstyd. Europa się śmiała i w dupe was ruch....ła razem z Brukselą . Bo jak Bruksela tupneła nożką to Tusk tak zrobił. To byla jedna Wielka żenada. Teraz jak PIS nie daje się Brukseli i sxczy na nich to pierd....e o konstytucji która napisana została przez Ubeków i komunistów żeby im było dobrze a teraz czas na zmiany. Przypomnijcie sobie słowa kopacz kiedyś przed kamerami w sejmie co powiedziała ,,niema pieniędzy w budżecie '' pamiętam to do dziś . Złodzieje. A teraz głupi naród wybrał ją do Brukseli. Gdyby dalej była premierem to polska była by dnem pełnym uchodźców na ulicach . Tak to PEło rządziło rozkradali cały kraj teraz znów nie mogą sobie darować aby do koryta. A tak dla przypomnienia co ta Kidawa ma do zaoferowania? Bo nie usłyszałem żadnego programu. Rewolucja w służbie zdrowia to za mało na 4 lata? Haha tępy naród to kupi. Wstyd mi za was. Nie nazywajcie się patriotycznymi Polakami. Głosując na takie scierwa jak PO.

S
Soprano
18 lutego, 23:47, Duda wstyd!:

Duda to chyba najgorszy z prezydentów zaraz po Kaczyńskim jacy zdarzyli się w historii RP, nie dosyć że pieprzy od rzeczy to jest fanatykiem i nie ma jaj, co prezes każe to Duduś zrobi.

Nigdy więcej takiego Dudy bo to wstyd dla Polski a nie prezydent!

[wulgaryzm] ubeków.

G
Gość
18 lutego, 23:47, Duda wstyd!:

Duda to chyba najgorszy z prezydentów zaraz po Kaczyńskim jacy zdarzyli się w historii RP, nie dosyć że pieprzy od rzeczy to jest fanatykiem i nie ma jaj, co prezes każe to Duduś zrobi.

Nigdy więcej takiego Dudy bo to wstyd dla Polski a nie prezydent!

Andrzej Duda wygra wybory. Tacy idioci jak ty i reszta patologi z LGBT piszą takie rzeczy bo na tyle ino ich stać.Szczekać głośno i przyklaskiwać złodziejom i bo zapłacą za głupi występ.PO idzie na dno szambo totalne.

P
PO to samo zło

Kto głosuje na Kichawę Błońską nie może mówić o sobie , że jest katolikiem .

D
Duda wstyd!

Duda to chyba najgorszy z prezydentów zaraz po Kaczyńskim jacy zdarzyli się w historii RP, nie dosyć że pieprzy od rzeczy to jest fanatykiem i nie ma jaj, co prezes każe to Duduś zrobi.

Nigdy więcej takiego Dudy bo to wstyd dla Polski a nie prezydent!

s
stopKondominium

Jedyna szansa dla Polski to Biedroń

G
Gość
18 lutego, 12:56, Sasza:

Bo w woj. śląskim mieszkają debile i debil POpiera debila!

i pisoHOŁOTA

G
Gość
17 lutego, 23:38, xxx:

Duda to chyba najgorszy z prezydentów zaraz po Kaczyńskim jacy zdarzyli się w historii RP, nie dosyć że pieprzy od rzeczy to jest fanatykiem i nie ma jaj, co prezes każe to Duduś zrobi.

Nigdy więcej takiego Dudy bo to wstyd dla Polski a nie prezydent.

18 lutego, 12:57, !!!!:

Wstyd to twoim starym że spłodzili takiego gnoja!

GNÓJ to jesteś ty pisoSYFIE

S
Soker
17 lutego, 10:06, Trybun:

Ci którzy chcą głosować na Kidawe, łudzą się że znowu będą mogli kraść podatek VAT! Naiwniak, złodziej i oszołom głosuje na Kidawe

17 lutego, 17:52, Gość:

głosuj sobie dalej na złodziei z PCK na REPUBLIKĘ banasiową , AIRkuchcinskiDARMO , PFN gdzie poszły się JE-AĆ miliony, 2 miliardy zamiast na onkologię to poszły na QRWIZJĘ Ciulskiego mógłbym tak do rana pisać jak pisoTŁUKI ROZKRADAJĄ MAJĄTEK NARODOWY

Ty jesteś głu pi czy tylko go udajesz? Nie, tego nie można udawać, gł u pi i naiwny, do tego analfabeta

x
xxx

Duda to chyba najgorszy z prezydentów zaraz po Kaczyńskim jacy zdarzyli się w historii RP, nie dosyć że pieprzy od rzeczy to jest fanatykiem i nie ma jaj, co prezes każe to Duduś zrobi.

Nigdy więcej takiego Dudy bo to wstyd dla Polski a nie prezydent.

O
Obserwator z Wysoki

A ja na Biedronia zagłosuję i co mi zrobicie to mój IDOL.

G
Gość
16 lutego, 21:33, Slaye:

Prezydend ?

kto taka ofiare losu wybral na prezydenta no kurde jaki obciach na caly swiat ,on powinien byc w PGR ma slome w butach maliniak

16 lutego, 21:45, emc2:

właśnie zgłaszam sprawę za obrazę głowy państwa więc głupku czekaj na gości a znajdą cię na pewno

17 lutego, 01:19, Ja:

Buraku nie strasz, bo jeszcze jest coś takiego jak wolność słowa. Jak zagłosujemy na Dudę, to wolności słowa już nie będzie

17 lutego, 05:42, Gość:

No to zobaczymy ciulu KWPKatowice po wysłaniu screena tej stronki oraz dokładny opis całej sprawy potwierdziło moje przypuszczenia znieważyłeś głowę państwa i twoja wolność słowa zostanie szczegółowo zbadana więc czekaj na gości

Kuźwa głowa, bo się uśmieje, raczej inna część ciała.... A Ty jeśli to prawda, to jesteś pi.... kapuś.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3