Wybory 2020. Wybory prezydenckie - wyniki. Kto wygrał? Kiedy oficjalne wyniki? Jaka była frekwencja? Komentarze kandydatów

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Wybory 2020. Wybory prezydenckie - wyniki. Kto wygrał? Kiedy oficjalne wyniki? Jaka była frekwencja? KAROLINA MISZTAL
Wybory prezydenckie 2020 odbywały się w Polsce w niedzielę, 28 czerwca. Głosowanie trwało do godz. 21. Polacy do wyboru mieli jedenastu kandydatów. Wyniki wyborów z PKW, exit polls, informacje o frekwencji, komentarze powyborcze a także garść wiadomości dotyczących głosowania znajdziecie w artykule poniżej.

Za nami pierwsza tura wyborów, które Polacy zapamiętają na długo. Głosowanie w maseczkach, długie kolejki przed lokalami (jak m.in. ta we Wrocławiu czy w Warszawie), odstępy pomiędzy wyborcami ubranymi w maseczki, członkowie komisji w przyłbicach... Zdjęcia z lokali, a także ze sztabów wyborczych zamieściliśmy w galerii. Zobacz, jak wyglądała pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce:

Wybory 2020. Wybory prezydenckie - wyniki. Kto wygrał? Kiedy...

Wybory 2020 - pełne wyniki po I turze:

 • Andrzej Duda - 43,5 proc.
 • Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.
 • Szymon Hołownia - 13,87 proc.
 • Krzysztof Bosak - 6,78 proc.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc.
 • Robert Biedroń - 2,22 proc.
 • Stanisław Żółtek - 0,23 proc.
 • Marek Jakubiak - 0,17 proc.
 • Paweł Tanajno - 0,14 proc.
 • Waldemar Witkowski - 0,14 proc.
 • Mirosław Piotrowski - 0,11 proc.

II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę, 12 lipca

W pierwszej turze największe poparcie zdobył Andrzej Duda. Urzędujący prezydent Polski zdobył 43,67 proc. głosów. Oznacza to, że czeka nas druga tura. W niej kontrkandydatem Dudy będzie Rafał Trzaskowski, który uzyskał wynik 30,34 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, a na czwartym Krzysztof Bosak. Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki z 99,78 proc. lokali wyborczych. Szczegółowe wyniki dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

WIDEO - PKW na żywo o wyborach prezydenckich:

Najwyższa frekwencja i wóz strażacki

W gminie Kulesze Kościelne w woj. podlaskim zagłosowało 1 749 mieszkańców. Do urn poszło tam 71,92 proc. mieszkańców, wydano 1749 ważnych kart do głosowania. To właśnie ta gmina zwyciężyła w profrekwencyjnej akcji MSWiA "Bitwa o wozy". W Kuleszach zwyciężył Andrzej Duda (82,75 proc. głosów), za obecnie urzędującym prezydentem znaleźli się Krzysztof Bosak (7,67 proc.) i Szymon Hołownia (3,81 proc.). Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 2,71 proc. wyborców z gm. Kulesze Kościelne.

Jak głosować w drugiej turze wyborów? Czy można się dopisać do spisu wyborców?

Jeżeli dojdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich, a chcielibyśmy zagłosować poza miejscem zameldowania np. w miejscu, w którym będziemy przebywać na wakacjach - konieczne jest dopisanie się do spisu wyborców.

Jak się dopisać?
Odpowiedni wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać także przez internet (za pośrednictwem profilu zaufanego). We wniosku podajemy: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.

Osoby, które dopisały się do spisu w pierwszej turze i chcą głosować w tym samym miejscu - nie muszą ponownie składać wniosku. Będą na liście w miejscu, gdzie dopisały się do pierwszej turze.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że oficjalne wyniki wyborów powinniśmy poznać najpóźniej we wtorek (30.06) lub w środę (1.07) rano.

Konferencja prasowa PKW dotycząca wyborów na prezydenta RP z godz. 22:
Ostatnia niedzielna konferencja prasowa w ramach studia wyborczego PKW: Wybory Prezydenta RP 2020 m.in. o przebiegu i zakończeniu głosowania.

Reakcje po pierwszych wynikach

Kandydaci na prezydenta RP oczekiwali na wstępne, sondażowe wyniki, w swoich sztabach. Andrzej Duda zlokalizował sztab w amfiteatrze w Łowiczu, Rafał Trzaskowski ulokował sztab na warszawskim Powiślu, a Szymon Hołownia w Hali Mirowskiej w Warszawie. Jak zareagowali na pierwsze wyniki? Oto komentarze "pierwszej trójki":

Szymon Hołownia po wstępnych wynikach

- Dziękuję za każdy głos. (...) Mam nadzieję, że uda się zebrać tę zgromadzoną siłę i poprowadzić ją dalej - powiedział Szymon Hołownia. - Mamy 13,3% w pierwszym sondażu. Coś w ludziach się ruszyło, coś w ludziach drgnęło. I mam nadzieję, że poprowadzimy to dalej. Skonsultuję z moimi ludźmi i z nimi ustalę, co zrobimy przed drugą turą.

Rafał Trzaskowski - komentarz po sondażowych wynikach

- Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę. Pozwolicie, że najpierw podziękuję Gośce i mojej rodzinie za cierpliwość i wytrwałość. Ale zanim podziękuję całej Polsce, chciałem przede wszystkim podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej - powiedział Rafał Trzaskowski. - Chciałem podziękować Senatowi i wszystkim samorządowcom w Polsce, którzy pokazali charakter. Gdyby nie oni, to już dawno byłoby po wyborach. A dzięki nim mamy szansę wygrać te wybory. (...) Chcę wszystkim powiedzieć (...): będę kandydatem zmiany.Andrzej Duda komentuje swój wynik sondażowy

- Bardzo dziękuję, wynik sprzed 5 lat pobity o kilka długości przy 10 kontrkandydatach. Dziękuję za to wsparcie. Przede wszystkim dziękuję wszystkim moim rodakom za tę frekwencję - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podziękował za udział w wyścigu wyborczym wszystkim kandydatom. Po ogłoszeniu pierwszych wyników, Duda zwrócił się do Polaków, którym podziękował za bardzo wysoką frekwencję.

Wybory prezydenckie 2020 - frekwencja

Prognozowana frekwencja to 62,9%
Aktualne dane dotyczące frekwencji, z podziałem na konkretne województwa, miasta, dzielnice można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory 2020 - wyniki sondażu exit poll

 • Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6%
 • Szymon Hołownia - 13,3%
 • Robert Biedroń - 2,9%
 • Krzysztof Bosak - 7,4%
 • Andrzej Duda - 41,8%
 • Stanisław Żółtek - 0,3%
 • Marek Jakubiak - 0,5%
 • Mirosław Piotrowski - 0,2%
 • Paweł Tanajno - 0,3%
 • Rafał Trzaskowski - 30,4%
 • Waldemar Witkowski - 0,3%

Czytaj też: Wybory prezydenckie 2020. Co to jest exit poll i late poll? Tłumaczymy! Kiedy będą znane wyniki wyborów prezydenckich 2020?

Jeżeli wyniki sondażowe się potwierdzą, czeka nas druga tura wyborów. Wówczas, dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem, zmierzy się w decydującym głosowaniu. Kiedy odbędzie się druga tura?

Dodajmy, że do komisji nie spłynęły jeszcze wyniki głosowania zagranicznego. Oficjalne wyniki wyborów zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wybory 2020 - wyniki sondażu late poll. Powiększa się przewaga Dudy

Wcześniej pisaliśmy:

47,89% - tyle wynosiła frekwencja na godzinę 17. I jest dużo wyższa niż 5 lat temu w pierwszej turze - tak podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Dla porównania w wyborach prezydenckich pięć lat temu frekwencja na godz. 17.00 wyniosła 34,41 proc., a całkowita 48,96 proc.

Wybory 2020 - frekwencja w Polsce

Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o frekwencję, jest Mazowsze, gdzie zagłosowało już 51,17 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie z wynikiem 50,27 proc., a na trzecim województwo podkarpackie - 49,19 proc.

Najniższą frekwencję odnotowano w województwach: opolskim - 42,32 proc., warmińsko-mazurskim - 43,06 proc.i kujawsko-pomorskim - 45,51 proc.

Jeśli chodzi o miasta - Warszawa może poszczycić się najwyższą frekwencją, bo aż 54,76 proc. Drugie miejsce zajął Poznań - 53,21 proc., a trzecie Zielona Góra z wynikiem 53,04 proc.

Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy Morskiej - 73,54 proc. Najmniej w gm. Kolonowskie, w województwie opolskim - 31,21 proc.

Według danych na godzinę 14.00 odnotowano 242 incydenty wyborcze. W Warszawie przewodniczący jednej z komisji wyborczych prowadził samochód pod wpływem alkoholu, został zatrzymany przez policję. Szef PKW mówił też o kilku zdarzeniach związanych z podejrzeniem wyniesienia kart do głosowania z lokali.

Już wiadomo, że cisza wyborcza nie zostanie przedłużona. To oznacza, że głosowanie potrwa do godz. 21. Nie ma znaczących incydentów, które spowodowałyby przedłużenie ciszy.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020

Pierwsze wyniki, które poznamy to wyniki na podstawie sondażu exit poll dla TVP, TVN i Polsatu , które przeprowadzi ośrodek Ipsos. Sondaż będzie realizowany był przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Wyniki pojawią się tuż po godzinie 21.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020?

Cząstkowe wyniki Państwowej Komisji Wyborczej powinny pojawić się cząstkowe wyniki PKW. Protokoły z obwodowych komisji wyborczych będą spływały stopniowo, Państwowa Komisja Wyborcza aktualizuje te dane na bieżąco w swoim serwisie wyborczym. W poniedziałek, 29 czerwca 2020, rano powinniśmy już znać wyniki ze zdecydowanej większości lokali w Polsce, z uwzględnieniem także głosów oddanych korespondencyjnie.

Jest więc szansa, że oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich 2020 PKW ogłosi jeszcze w poniedziałek, 29 czerwca.

Druga tura wyborów prezydenckich: jeśli będzie to kiedy?

Do drugiej tury wyborów nie dojdzie, jeśli jeden z kandydatów uzyska ponad 50 proc. wszystkich ważnych głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Jeśli żadnemu z pretendentów się to nie uda, za dwa tygodnie, 12 lipca 2020 pójdziemy do urn ponownie - wybierać będziemy jednak już tylko spośród dwóch kandydatów z najwyższymi wynikami z I tury.

30 milionów Polaków jest uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci na prezydenta RP

 • BIEDROŃ Robert
  poseł do Parlamentu Europejskiego, wykształcenie wyższe politologiczne, 44 lata, członek partii Wiosna Roberta Biedronia
 • BOSAK Krzysztof
  poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wykształcenie średnie, 38 lata, członek partii Konfederacja Wolność i Niepodległość
 • DUDA Andrzej Sebastian
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, wykształcenie wyższe prawnicze, 48 lata, nie należy do partii politycznej
 • HOŁOWNIA Szymon Franciszek
  publicysta. wykształcenie średnie, 43 lata, nie należy do partii politycznej
 • JAKUBIAK Marek
  menedżer Browary Regionalne Jakubiak sp. z o.o., wykształcenie średnie, 61 lat, członek partii Federacja dla Rzeczypospolitej
 • KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin
  poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wykształcenie wyższe medyczne, 38 lat, członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe
 • PIOTROWSKI Mirosław Mariusz
  nauczyciel akademicki, wykształcenie wyższe historyczne, 54 lata, członek partii Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi
 • TANAJNO Paweł Jan
  przedsiębiorca IAM4U.pl, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, 44 lata, nie należy do partii politycznej
 • TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz
  pracownik samorządowy, wykształcenie wyższe politologiczne, 48 lat, członek partii Platforma Obywatelska RP
 • WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz
  zarządca Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego, wykształcenie wyższe, 66 lat, członek partii Unia Pracy
 • ŻÓŁTEK Stanisław Józef
  własna działalność, wykształcenie średnie, 64 lata, członek partii Kongres Nowej Prawicy

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polska 2020
Pierdoń i jego Lewica [obraźliwe]ów 2.12% to jest ten sukces SLD uhahaha
N
Noe

Pierdoń od [obraźliwe]ów i komuchów całe 2.12% uuuuhahahaha Lewica i jej siła.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3